1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Hellimle ilgili girişim başlatıldı”
“Hellimle ilgili girişim başlatıldı”

“Hellimle ilgili girişim başlatıldı”

Tarım Bakanı Sennaroğlu: “İki ay içerisinde ülkedeki tüm büyükbaş hayvanlar aşılanacak”

A+A-

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, LSD hastalığına karşı ülkedeki tüm büyükbaş hayvanların iki ay içerisinde aşılanacağını bildirdi.

Sennaroğlu, hellimin tescili konusunda Kuzey Kıbrıs’tan bir heyetin Türkiye’de temaslarda bulunduğunu belirterek, Sanayi Odası’nın Türkiye’de hellim tesciliyle ilgili bazı firmalara karşı hukuksal süreç başlattığını kaydetti.

Sennaroğlu, bazı Türkiyeli firmaların Kuzey Kıbrıs’ta hellim üretimi yaptığını da belirterek, örneğin Türkiye’nin büyük süt ürünü üreticilerinden olan Pınar’ın hellimlerini Koop-Süt’e yaptırdığını söyledi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda güncel konuşmalar yapıldı. Konuşmaların ardından tamamlanan Meclis’in bir sonraki birleşimi 9 Şubat Pazartesi saat 13.00’te yapılacak.

SUCUOĞLU: “LSD AŞLILARI KONUSUNDA KAFA KARIŞIKLIĞI VAR”

Meclis’te ilk güncel konuşmayı UBP Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu “son ekonomik gelişmeler” konusunda yaptı.

Sucuoğlu, ilk olarak ülkedeki kanser vakalarının arttığına dikkati çekti. Sucuoğlu, Vakıf mallarının restorasyonları konusunda ise Başbakan ve hükümetten açıklama istedi.

Sucuoğlu, Mesarya’da büyükbaş hayvanlarında görülen LSD hastalığı konusunda da hastalığın balyalardan değil sivrisineklerle taşındığını belirterek, bunun Güney Kıbrıs’ta da bazı ahırlarda çıkan ve çok da duyulmayan bir hastalık olduğunu söyledi.

Hastalıklara karşı aşı konusuna önem verilmesi gerektiğini ifade eden Sucuoğlu, aşı konusunda kafa karışıklığı yaşandığını belirtti.

Sucuoğlu, Akıncılar köyünün yol sorununa da dikkat çekip, milletvekillerinin bilgisine getirerek, köylülerin bugün, kendilerine 4 ay önce verilen sözün yerine getirilmemesi nedeniyle protesto eylemi yaptığını kaydetti.

SENNAROĞLU: “AŞILAR YAPILACAK”

Sucuoğlu’nu yanıtlayan Tarım Bakanı Önder Sennaroğlu da, LSD hastalığının ülkeye gelmesinin ardından hiç vakit kaybetmeden önlemler aldıklarını anlatarak, aşı konusunda bazı düşünceleri olduğunu ancak aşı yapmaktan kaçılamayacağını ve aşıların yapılacağını vurguladı.


“ÖNEMLİ OLAN BU SÜREÇTEN EN AZ ZARARLA ÇIKMAK”

Sennaroğlu, önemli olanın hayvancının bu süreçten en az zararla çıkması olduğunu belirtti, hedefin en fazla 2 ay içerisinde ülkedeki tüm büyükbaş hayvanların aşılamalarının yapılması ve bu hastalığı ülkeden def edilmesi olduğunu kaydetti.

ÇELER: “HELLİME SAHİP ÇIKAMIYORUZ”

TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler, “hellimin Türkiye’de üretilmesi” konusunda güncel konuşma yaptı. Hellimin tescili ile ilgili uzun süre tartışmalar yapıldığını, ancak bir türlü ülkenin en büyük gelir kaynağı hellime sahip çıkılmadığına işaret eden Çeler, bu konuda tescil alındığını ve bu tescile göre hellimin Kıbrıs adası dışında üretilemeyeceğini kaydetti.

SENNAROĞLU: “SANAYİ ODASI HELLİMLE İLGİLİ GİRİŞİM BAŞLATTI”

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu da hellim tescili konusunda söz alarak, hellimin en büyük yerel üretim olduğunu vurguladı. Türkiye’de hellimin tescilinin yapıldığını, AB’de büyük bir çekişme olduğunu ifade eden Sennaroğlu, burada KKTC’nin haklarının korunması için yoğun şekilde Türkiye’nin de çalıştığını anlattı.

“HÜKÜMET DE, ODA DA ÇALIŞIYOR”

Sennaroğlu, hellimle ilgili hükümetin de çalıştığını, gerekli girişimlerin yapıldığını, Sanayi Odası’nın hukuksal girişim başlattığını, hükümet ve odadan oluşan bir heyetin Ankara’da hellimin tescili konusunda görüşmeler yaptığını kaydetti.

Bu görüşmelerde hellimin hem Türkiye üretimi, hem de AB nezdinde tescili konularında girişimler yapıldığını ifade eden Sennaroğlu, sektörün altyapısının gelişmesi ve dünya standartlarına çıkarılması için çalışmalar yapıldığını ifade ederek, bu sektörün gelişmesi ve ülkeye yansıması için çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti.

Sennaroğlu, bu görüşmelerde sonucun alınacağına inanç belirterek, sektörle sürekli görüşmeler yaptıklarını, bazı Türkiye şirketlerinin burada üretim yaptığını, örneğin Pınar’ın hellimleri Koop-Süt’te yaptırdığını söyledi.

TÖRE

UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre ise “Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Syriza’nın iktidara gelmesi ve söylemleri” ile ilgili güncel konuşma yaptı.


TATAR: “FAİZLER AŞAĞI ÇEKİLMELİ”

Meclis’te daha sonra UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar “ekonomik sıkıntılar” ile ilgili güncel konuşma yaptı

Yunanistan’daki gelişmelere değinen Ersin Tatar, Yunanistan’daki gelişmelerin Kıbrıs’ı da etkileyeceğine inanç belirterek, Euro’nun bu gelişmeler karşısında zarar gördüğünü ancak dolar ve sterli de zirvelerin yaşandığını kaydetti.

Tatar, ekonominin gelişmesi için hükümetin hiçbir politikası olmadığını da ifade ederek, hükümetin ekonomik gelişmelere karşı hiçbir adım atmadığını, faizlerin aşağı çekilmesi gerektiğini vurguladı.


ÇAVUŞOĞLU: “HÜKÜMET HALKI ÇAĞDAŞ YASALARLA BULUŞTURMALI”

UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu da “hükümet icraatları” ile ilgili söz aldı.

Çavuşoğlu, Meclis’in denetim gününde hükümetten ne Meclis’te ne de ülkede eser olmadığını ifade ederek, bu hükümetin ülkeye artık verebileceği bir hizmet kalmadığını iddia etti.

Çavuşoğlu, petrol fiyatları dışında ülkede bir ucuzlama olmadığını ifade ederek, marketlerin tarihi geçmek üzere olan stok eritmek için yaptığı kampanyalar dışında bir indirim olmadığını dikkat çekti.

Güncel konuşmaların ardından Meclis bugünkü oturumunu tamamlandı. Bir sonraki birleşim 9 Şubat Pazartesi günü saat 13.00’te yapılacak.

(tak)

Bu haber toplam 1354 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler