1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Hellim konusunda uzlaşı
Hellim konusunda uzlaşı

Hellim konusunda uzlaşı

Juncker, AB Evi’nde basın toplantısı düzenledi “Liderlerin kararlılıkları ve aralarındaki güven, çözümün bulunabileceğine işaret ediyor”

A+A-

Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker, Kıbrıs’ta bir çözümün mümkün olabileceğini inandığını söyledi. Juncker, Kıbrıs’ta çözüm sürecinin kolay olmadığını ancak bunun bir çözümün mümkün olamayacağı anlamına gelmediğini belirterek, bulunacak bir çözümün sadece adada yaşayan Kıbrıslılar için değil, Avrupa Birliği için de bir “kazan- kazan” durumu yaratacağını söyledi.

Juncker, müzakere sürecinin bundan sonraki aşamalarında AB ekiplerinin daha aktif ve görünür olacaklarını, ancak çözümün, iki toplumun sorumluluğunda olduğuna işaret ederek, “Ben burada liderlere sorunu nasıl çözeceklerini söylemek için gelmedim. Bu konu bize düşmüyor. Ne AB’ye, ne komisyona, ne de başka birine düşüyor” dedi.

Juncker, Güney Lefkoşa’da bulunan AB Evi’nde düzenlediği basın toplantısında temasları ve Kıbrıs’ta devam eden müzakere sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Kıbrıs, istikrar örneği”

AB üyesi bir Kıbrıs’ın tehlikeli ve karmaşık olarak tanımlanan bir bölgede adeta bir istikrar örneği olduğunu söyleyen Juncker, adanın yavaş yavaş ekonomik krizden çıkmaya ve yatırımcıların yeniden adaya dönmeye başladığını kaydetti.

Juncker, “Kıbrıs Avrupa değerlerini ve ideallerini bu bölgede temsil eden bir ülke. Bölge ne yazık ki savaşlar, çatışmalar ve gerilimlerle dolu bir coğrafya” dedi.

Kıbrıs’ın Avrupa Birliği’nin ön cephesinde bulunduğunu ve bundan dolayı önemli sorumlulukları olduğunu kaydeden Juncker, bu müthiş enerji potansiyelinin her zaman birliğe hizmet edecek şekilde kullanılması gerektiğini belirtti. Juncker, Kıbrıs’ın, diğer büyüyen ekonomilere de ilham vermesi gerektiğini söyledi.

Kıbrıs müzakereleri

Kıbrıs’ta devam eden müzakere sürecine de değinen AB Komisyon Başkanı Juncker her iki liderle dün bir araya geldiğini ve onların Kıbrıs konusunu çözebileceklerine inandığını söyledi.

Uzlaşı veya ödün kelimesinin olumsuz bir anlam olarak algılanmaması gerektiğini kaydeden Juncker, uzlaşı kelimesinin Avrupa Birliği’nin her gün kullandığı anahtar bir sözcük olduğunu vurguladı.

Bulunacak bir çözümün sadece adada yaşayan Kıbrıslılar için değil, Avrupa Birliği için de bir kazan kazan durumu yaratacağını söyleyen Juncker, “Ben şahsen bunun gerçekleşebilmesi için her türlü çabayı ortaya koymaya hazırım. Bugün iki liderle de bir araya geldim ve onlarla yaptığım görüşmelerin ardından çok iyimser olduğumu söylemem gerekiyor. İki lider arasındaki güven ve gösterdikleri kararlılıkları gerçekten bir çözümün bulunabileceğine işaret ediyor ” dedi.

Nuffel’in atanması

İki toplumun bir birine saygı gösterdiği sürece adada bir çözümün mümkün olabileceğine işaret eden Juncker, Avrupa Birliği’nin Birleşmiş Milletler tarafından yürütülen sürece dışarıdan destek vermeye devam edeceğini söyledi. Juncker, ayrıca hali hazırda süreci yakından takip eden temsilcisi Pieter Van Nuffel’in bundan sonra da süreçte daha aktif olarak gözlemlerini ve desteğini sürdüreceğini belirtti.

-------------------------------------------------


“Hellim konusunda uzlaşıya vardık”

Gün içerisinde iki liderlerle de oldukça yoğun görüşmeler yaptığını söyleyen AB Komisyon Başkanı Juncker, hellimin AB içerisinde koruma altına alınmış menşe adı olarak tescil edilmesi konusunda adım attıklarını kaydetti.

Juncker, şöyle devam etti:
“Hellim konusunda bir uzlaşıya varmayı başardık, AB yasaları altında bununla ilgili bir adım atılacak. Bence bu küçük birşey değil. bu bir şaka değil aslında, çünkü her iki toplum için de oldukça önemli olan bir ürün. Sembolik bir ürün ve bu konuda bir uzlaşıya varılabilmesi tarafların birlikte çalışmaya ve komisyonun da somut önlemler alarak bunu desteklemeye hazır olduğunun bir göstergesidir”

“AB ekipleri daha aktif ve görünür olacak”

Basın mensuplarının da sorularını da cevaplayan Juncker, AB’nin müzakereler konusunda Birleşmiş Milletler ile bir yarışma içerisinde olmadığını söyledi. Adadaki temasları çerçevesinde BM Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile bir araya geldiğini kaydeden Juncker, AB ile BM arasında bir rekabet ortamının oluşmasını istemediklerini belirtti.

Juncker, sürecin bundan sonraki aşamalarında AB ekiplerinin daha aktif ve görünür olacaklarını kaydederek, gerektiği takdirde sürece her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

AB müktesebatının çözüm sonrası adanın tamamında uygulanması ve garantörlüğün devamına ilişkin bir soruyu yanıtında, çözüm konusunda yorum yapmayacağını ve her iki liderin de süreci yürütecek olgunlukta olduğunu belirtti. Juncker, “Çözüm, iki toplumun sorumluluğundadır” dedi.

Juncker “Ben burada liderlere sorunu nasıl çözeceklerini söylemek için gelmedim. Bu konu bize düşmüyor. Ne AB’ye, ne Komisyon’a, ne de başka birine düşmüyor” ifadesini kullandı.

“Komisyon yardım edecek”

Çözüm sonrasında AB müktesebatın adadın geri kalanında uygulanması için Kıbrıslı Rumların, AB Komisyon’un ve Kıbrıslı Türklerden oluşan üçlü bir komite kurulacağını söyleyen Juncker, çözüm sonrası Avrupa yasalarının ve müktesebatın uygulanması için komisyonun her şekilde yardımcı olacağını söyledi. Bulunacak çözümün beraberinde ciddi finansal sorunlar da getireceğini söyleyen Juncker, AB Komisyonu’nun günü geldiği zaman çözümün ortaya çıkaracağı mali ve finansal sorunlara yardımcı olacağını belirtti. Juncker “Gerektiği zaman ne yapılması gerektiğini soracağız ve sıkıntılar ortaya çıktıkça yanı başınızda olmaya çalışacağız” dedi.

---------------------------------------------

BM İyi Niyet Misyonu temsilciliğine Pieter Van Nuffel atandı.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’ın Kıbrıs’ta BM İyi Niyet Misyonu’ndaki temsilciliğine Pieter Van Nuffel atandı.
Juncker, Van Nuffel’ın atanmasına ilişkin açıklamayı dün  düzenlediği basın toplantısında yaptı.
Pieter Van Nuffel, bir önceki AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’nun da temsilcisiydi.

tak

Bu haber toplam 2511 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler