1. HABERLER

  2. SPOR

  3. “Haftaya KOP’a başvuruyoruz”
“Haftaya KOP’a başvuruyoruz”

“Haftaya KOP’a başvuruyoruz”

KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, Al Jazeera Türk’e açıkladı:“Haftaya KOP’a başvuruyoruz”

A+A-

YENİDÜZEN Spor Servisi

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun (KTFF) 10 Şubat tarihinde gerçekleştirdiği Olağanüstü Genel Kurulu’nda futbolcuların yurt dışına bedelsiz gidişlerine 45 gün süre içerisinde bir çözüm üretilememesi halinde Kıbrıs Futbol Federasyonu’na (KOP) üyelik başvurusu yapılacağı kararı alınmıştı.

Verilen 45 günlük süre bugün akşam üzeri dolacak. Futbolcuların yurt dışına bedelsiz olarak gitmeleri ile ilgili herhangi bir çözüm üretilmezken KTFF’nin konu ile ilgili tavrının ne olacağı merakla bekleniyor. 45 günlük sürenin dolması ile birlikte KTFF’nin Pazartesi günü saat 11.00’de Ahmed Sami Topcan Toplantı Salonu’nda düzenleyeceği basın toplantısı ile eylem planını açıklaması bekleniyor.

Sertoğlu, Al Jazeera’ye konuştu: “Başvuruyu yapacağız”
KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, Al Jazeera Türk’ten Enver Hasanoğlu’na verdiği röportajda daha önce Genel Kurul tarafından alınan kararın yürürlüğe konulacağını belirtti. Sertoğlu "Bu iş bitti. Daha önce hükümete taleplerimizi gerçekleştirmesi için verdiğimiz 45 günlük süre 27 Mart Cuma günü doluyor. Ancak bu süre içerisinde bizim sorunlarımızla bir tek kişi bile ilgilenmedi. Bu nedenle biz de önümüzdeki hafta, daha önce de belirttiğimiz gibi, uluslararası standartlara erişebilmek ve haklarımızı koruyabilmek için Güney Kıbrıs Futbol Federasyonu'na katılım başvurusu yapacağız" dedi.

Yurt dışına giden oyuncular sorunu
Haberin devamında ülke futbolunun yaşadığı sıkıntılar şu ifadelerle anlatıldı: “Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu'na bağlı 42 kulüp bulunuyor. Kuzey Kıbrıs uluslararası alanda tanınmadığı için yapılan sözleşmelerin de bir geçerliliği yok. Kuzey Kıbrıs Ligi'nde oynayan futbolcular istedikleri zaman başka bir ülke takımına kulüplerine hiçbir kazanç sağlamadan gidebiliyor. Sezon ortasında bile başka ülke liglerine gidebilen futbolcular Kuzey Kıbrıs futbolunun en büyük sorunu. En fazla gidilen ülke de Türkiye. Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu'nun 11 Şubat'taki Olağanüstü Genel Kurulu'nda, bu sorunun çözülmesi için 45 gün süre tanınması, bir gelişme olmaması durumunda KTFF'nin, Güney Kıbrıs Futbol Federasyonu'na katılması kararı alınmıştı”

FIFA aracılığı ile başvuru
KTFF’nin sorunların çözümü için verdiği süre bugün akşam üzeri dolacak. Pazartesi günü yapılacak toplantı öncesi spor kamuoyunda KOP’a yapılacak üyelik başvurusunun FIFA üzerinden olmasının planlandığı belirtiliyor. Kulislerde KTFF’nin FIFA’ya yazı yazarak 2013 yılında Zürih’ta Blatter ve Platini şahitliğinde KOP ile imzalanan Geçici Anlaşma Metni ışığında KOP’a üyelik başvurusunun FIFA aracılığı ile yapılması dile getiriliyor.

Tüzük UEFA ve FIFA’ya uygun olacak
Üzerinde durulan diğer bir nokta ise KTFF’nin mevcut tüzüğünün tadil edilerek FIFA ve UEFA standartlarına taşınması. Konu ile ilgili olarak çalışmaların yapıldığı, tüzüğün uluslararası kurallar çerçevesinde düzenlenmesinin FIFA ile ilişkileri daha iyi bir noktaya taşıyabileceği görüşü spor kamuoyunda hakim.

Champagne gidiyor
Hafta başında adaya gelen KTFF Danışmanı Jerome Champagne’in bugün ülkeden ayrılacağı öğrenildi. Champagne’in adada bulunduğu süre zarfından KTFF – KOP süreci içerisinde nelerin yapılabileceğine yönelik toplantılar yaptığı ve yoğun mesai harcadığı öğrenildi.

Bu haber toplam 888 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler