1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Güney’den, Kuzey’e geçişlerde uzun kuyruklar
Güney’den, Kuzey’e geçişlerde uzun kuyruklar

Güney’den, Kuzey’e geçişlerde uzun kuyruklar

Kermiya geçiş noktasında Güney’den Kuzey’e geçişlerde yüzlerce metrelik kuyruklar oluşuyor.

A+A-

Kermiya geçiş noktasında Güney’den Kuzey’e geçişlerde yüzlerce metrelik kuyruklar oluşuyor.
Akaryakıt konusunda Kıbrıs Cumhuriyeti Gümrük Dairesi’nin geçişlerdeki arama ile baskıları ve ardından Rum liderliğinin aksi yöndeki müdahalesiyle ortaya çıkan karmaşaya rağmen, Rumların Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye geçişlerindeki yoğunluk devam ediyor.

Kermiya geçiş noktasında bugün 15.30 sıralarında yapılan tespite göre, Kıbrıs’ın kuzeyinden güneye geçişlerde yoğunluk yaşanmazken, Güney’den, Kuzey’e geçişlerde olağanüstü bir yoğunluk yaşandığı, geçiş yapmaya çalışanların saatlerce kuyrukta beklediği kaydedildi.

Bu arada geçiş yapanların önemli bir bölümünü Kıbrıs Rum plakalı araçların oluşturduğu gözlemlendi.

Konuyla ilgili TAK’a bilgi veren bazı vatandaşlar, “Metehan kapısı açıldı açılalı Kuzey yönüne doğru böyle araç kuyruğu görmedik” ifadesini kullandı.

 

Kıbrıs Cumhuriyeti Rum gümrükçüler didik didik arıyor
Bu arada, Kıbrıs Cumhuriyeti Gümrük memurlarının kuzeye geçen Kıbrıslı Rum araçlarında akaryakıt kontrolü amaçlı kayıt yapmaktan vazgeçtiği ancak Kuzey’den dönüşte Güney Kıbrıs plakalı araçların durdurularak adeta didik didik edildiği, Türk araçlarının ise bekletilmeyerek geçişlerine izin verildiği kaydedildi.
Akaryakıt başta diğer birçok ürünün Kuzey’de daha ucuza gelmesi nedeniyle özellikle son günlerde Güney’den Kuzey’e alışveriş amaçlı geçişlerin sayısının artmasıyla, Rum gümrükçüler akaryakıt başta, Kuzeye geçen vatandaşlarının araçlarında yoğun bir kontrol başlatmış, bu Güney’de ciddi tepkilere yol açmıştı.
Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı akaryakıt konusundaki baskının kaldırılması üzerine verdiği direktifin uygulanmasıyla bu konudaki kontroller azalmasına rağmen diğer ürünlerle ilgili araçlarda yapılan aramalar devam ediyor.

 

Bu haber toplam 1393 defa okunmuştur
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler