1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEYDE ELEKTİK KRİZİ
GÜNEYDE ELEKTİK KRİZİ

GÜNEYDE ELEKTİK KRİZİ

Güney Kıbrıs’ın elektrik enerjisi açığının bir kısmını jeneratör kiralama yoluyla kapatma girişimlerinin dün sonuca ulaştığı, toplam 95 megavat üretim yapacak jeneratörlerin Amerikan Energy şirketinden kiralanmasına karar verildiği bildirildi. Poli

A+A-

 

Güney Kıbrıs’ın elektrik enerjisi açığının bir kısmını jeneratör kiralama yoluyla kapatma girişimlerinin dün sonuca ulaştığı, toplam 95 megavat üretim yapacak jeneratörlerin Amerikan Energy şirketinden kiralanmasına karar verildiği bildirildi.

Politis ve diğer gazeteler, Rum Elektrik Dairesi (AİK) tarafından açılan ihalede son aşamaya kalan altı şirketten biri olan Energy şirketinden jeneratör kiralanmasına ilişkin anlaşmanın altı ay süreli olacağını yazdılar.

Gazete, jeneratörlerin imzaların atılmasından bir ay sonra devreye girmesinin öngörüldüğünü belirtirken, böylelikle Güney Kıbrıs’ta ağustos ayında tatil yapan pek çok iş yerinin eylül ayında yeniden faaliyete geçmeleriyle artacak ihtiyacın karşılanmasının öngörüldüğünü yazdı.

KKTC’den alınan elektrik enerjisi ve Yunanistan’dan gönderilen 70 megavatlık jeneratörlerle birlikte bu jeneratörlerin de devreye girmesiyle elektrik açığının kapatılmasının umulduğunu belirten gazete, bu kiralık jeneratörlerden elde edilecek elektriğin Güney Kıbrıs’ın ürettiği ve KKTC’den satın alınan elektrikten daha pahalı olmasının beklendiğini de vurguladı.

ELEKTRİK KESİNTİLERİ SÜRÜYOR

Öte yandan gazete, Güney Kıbrıs’taki elektrik kesintilerinin dün de devam ettiğini, dün sabah saatlerinden itibaren aşırı kullanım olmasından dolayı 3.5 saate varan kesintilerin yapıldığını yazdı.

Rum yetkililerin, vatandaşları tasarruf yapmaya çağırmasına karşın dün talebin çok fazla olduğu, bunun da elektrik kesintilerine yol açtığı bildirildi.

AİK GENEL MÜDÜRÜ’NE “”KLİMA KULLANIYOR” SUÇLAMASI

Diğer yandan AİK’te örgütlü sendikalardan EPOPAİ, dün açıklama yaparak, AİK Genel Müdürü Stelios Stilianu’yu “tasarruf yapmamakla” suçladı.

Sendika açıklamasında, AİK’in halka tasarruf yapma çağrısında bulunurken, kurumun müdürünün odasındaki klimayı çalıştırmaya devam ettiğini, üstelik bunu çalışanların uyarılarına rağmen sürdürdüğünü belirtti.

Gazete, AİK’de örgütlü diğer üç sendikanın ise, Stilianu’ya destek belirten açıklamalar yaptıklarını yazdı.

ANDROS KİPRİANU ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI ÇIKTI

Öte yandan AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, dün Vasiliko elektrik santralinde incelemelerde bulundu ve Güney Kıbrıs’ta bir “black out” gerçekleşmesi ihtimalinin olmadığını söyledi.

Habere göre Kiprianu ayrıca, AİK’in krizi yönetme şeklinden duyduğu memnuniyeti de dile getirerek, KİT kuruluşlarının özelleştirilmesini destekleyenlere eleştirilerde bulundu.

Kiprianu, yarı devlet işletmesi olan AİK’in şu anda en büyük zararı göğüslediğini ve krizin atlatılması için zarar etmeyi dahi göze alarak çalıştığını belirtirken, AİK’in özelleştirilmesi durumunda özel bir şirketin bunu ne kadar kabul edip etmeyeceği sorusunu gündeme getirdi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1077 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler