1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Güneyde çalışanlar yeniden eylem yaptı
Güneyde çalışanlar yeniden eylem yaptı

Güneyde çalışanlar yeniden eylem yaptı

Kıbrıs’ın güneyinde çalışan ve geçişlerin durmasıyla işini kaybetme noktasına gelen işçiler, geçiş noktalarının açılması talebiyle yeniden eylem yaptı.

A+A-

Kıbrıs’ın güneyinde çalışan ve geçişlerin durmasıyla işini kaybetme noktasına gelen işçiler, geçiş noktalarının açılması talebiyle yeniden eylem yaptı.

Kuğulu Park’ta toplanan işçiler, davul-zurna eşiliğinde, ellerindeki pankartlarla Meclis önüne yürüdü.

Eylemciler Cumhuriyet Meclisi önünde "işimize dönmek istiyoruz" pankartı açtı, "kapıları açın işimize gidelim", "bıçak kemiğe dayandı" sloganı attı.

Eylem sırasında CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, CTP milletvekilleri ile eylemcilerin yanına gelerek, soruna çare bulunması için yaptıkları girişimleri anlattı. 

Erhürman, eylemcilerin "çaresiz kaldık nasıl geçineceğiz" sitemine karşılık, sorunu iyi bildiklerini ve çözüm bulunması için Hükümetle görüştüklerini ancak henüz net bir sonuç çıkmadığını kaydetti.

Erhürman, liderler arasında 8 Haziran tarihinin konuşulduğunu ve bazı öncelikler belirlendiğini anımsatarak, hükümetin de yapacağı değerlendirmeler ile ortaya bir sonuç çıkacağına inanç belirtti.

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de eylemcilerin yanına gelerek, destek belirtti. 

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, eylem alanındaki temsili 5 işçiyi görüşmek için Meclis’e çağırdı, eylemciler ise bunu kabul etmedi.

Başbakan Ersin Tatar ise Meclis bahçesine çıkarak eylemcilerle görüştü. 

Başbakan Ersin Tatar, Meclis önünde eylem yapan Güney Kıbrıs'ta çalışanlara seslenerek, bilim ve sağlık kurullarının tavsiyeleri ile toplum sağlığını da gözeterek en erken zamanda kapıların açılması ile ilgili kesin kararı vereceklerini söyledi. 

Tatar, Meclis önündeki eylemcilerin yanına gelerek, kapıların açılması ile ilgili gerekli çalışmaların sürdüğünü kaydetti. 

Bu konuda sıkıntı olmadığını ve en erken zamanda koşulların oluşmasıyla kapıların açılmasının en büyük isteği olduğunu söyleyen Tatar, toplum sağlığı için temkinli davrandıklarını ifade etti. 

Tatar, eylemcilere "elbette en kısa zamanda işlerinize devam etmeniz temennimizdir, alacağımız kararlarla ilgili sizleri bilgilendireceğiz. Görüşmeler çalışmalar devam ediyor" dedi. 

Eylemciler net tarih istedi

Eylemciler de Başbakan Tatar'a taleplerini iletti ve net tarih istedi. Eylemciler "İşimizi kaybetmek istemiyoruz, net tarih almadan buradan kaçmayacağız, 1 Temmuz'u kesinlikle kabul etmiyoruz" diye seslendi. 

Başbakan Tatar'a CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de eşlik etti. 

Eylemciler bu görüşmenin ardından eylemi sonlandırdı ancak bugün tarih konusunda açıklama beklediklerini, hükümetin çalışmalarını tamamlaması ve sonucu açıklamasının ardından eylemlere nasıl devam edecekleri konusunda kamuoyuna bilgi vereceğini; gerekirse bu gece de yarın da eyleme devam edeceklerini açıkladılar.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın, geçiş kaplarındaki son durumu görüşmek üzere bugün saat 14.00'te  Başbakan Ersin Tatar ile görüşmesi beklenyior. 

tatar-008.jpg

erhurman_.jpg

eylem-davul.jpg

Kuğulu Park’ta toplanan işçiler, davul-zurna eşiliğinde Meclis'e yürüdü...

eylem-ic.jpg

https://www.facebook.com/yeniduzen.kibris/videos/285619356163552/

https://www.facebook.com/yeniduzen.kibris/videos/272347887152971/ 

FOTO: DEVRİM DEMİR

 

Bu haber toplam 1563 defa okunmuştur
Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler