1. HABERLER

  2. DERGİLER

  3. Gülyaz Eko Market ve Restaurant–Karpaz
Gülyaz Eko Market ve Restaurant–Karpaz

Gülyaz Eko Market ve Restaurant–Karpaz

Karpaz ana yolu üzerinde Pamuklu köyünde ana yol üzerinde küçük bir mekân. Çok nefis Kıbrıs mutfağı yiyecekleri ile ev yapımı ürünler satılıp tadılmakta.

A+A-

zekai-altan-004.jpg

Uzun yola çıkarsınız. Özellikle hafta sonları bir günlük bir tatil. Ailece yola çıkılır ve konuşulanlardan veya planlananlardan bir konu da “yola çıkalım uygun bir yerde kahvemizi içelim, yolda bir şeyler bulursak da atıştıralım. Yemeğe de karar veririz.” Genelde böyle olur. Karpaz’a seyahat ederken yol güzergâhı üzerinde küçük restoranlar ve marketler de bulursunuz. Karpaz ana yolu üzerinde Pamuklu köyünde ana yol üzerinde küçük bir mekân. Çok nefis Kıbrıs mutfağı yiyecekleri ile ev yapımı ürünler satılıp tadılmakta. Gülyaz Eko Market ve Restaurant.

MEKÂN

Mekân yol üzerinde iki katlı. Betonarme ve kemerli bir yapı. İşletmecileri Ali bey ve eşi Ayşe hanım. Ali bey Mehmetçik Belediyesi’nden İdare Amiri görevinden emekli, eşi Ayşe hanım da okul müdürlüğünden emekli. Ayşe hanım çok becerikli ve yetenekli.  Çok yakından tanıdığım kişiler. Ayşe hanım, Kıbrıs mutfağını çok iyi bilen ve sürekli üreten biri. Engin bir bilgi birikimi ve tecrübesi vardır. Ali bey de bağcılık ve tarım üzerine çok başarılı. Şu anda bilgi birikimlerini paylaşıyorlar. Ev yapımı ürettikleri birçok ürünü üretip satışa sunuyorlar. Hem de orijinal diyebileceğimiz ürünler. Köy ürünleri. Genelde aranan ürünler. Tadı ile ve ev yapımı üretimi ile. Bu ürünleri tatmamak bir kayıptır. Bu küçük mekânda bu köy ürünleri yanı sıra çok nefis menüler ve  yiyecekler de servis edilmektedir.. Burada kısa bir mola ve damak tadınıza uygun yiyecek ve içecekleri bulabilirsiniz.  Hem tatma şansınız hem de satın alıp eve götürme olanağınız vardır.  Arzuladığınız ve aradığınız köy ürünleri.

kk-054.jpg

BURADA NELER TADILIR?

Gülyaz Eco Market ve Restoranda  Kıbrıs’a özgü yiyecekler bulgur köftesi, mantı, el makarnası, şamişi, gullurugya veya derzcullukya ve sigara böreği gibi ürünleri tadabilirsiniz. Şamişinin tadı mükemmel. Yumuşak ve lezzetli. Üzerindeki pudra şekeri ile farklı tat aldı. Bulgur köftesini fazla konuşmak istemem. Kıvamında kızartılmış ve içerisindeki kıymanın da fazla yağlı olmadığını, malzemenin de hak ettiği şekilde kullanıldığını yedikçe anlarsınız. Bazı bulgur köftelerinde bu tadı alamazsınız. Kıymanın farklı bir tadı oluşur. Taze de olmaz. Burada farklı. Mantı da tattığım yiyecekler arasında.  Hellimli ve kuru naneli. Özellikle her kepçe mantıdan sonra rendelenmiş hellim ve yeniden mantı ve hellim koyarak hazırlanan bir mantı tabağının tadına doyulmaz. Bunlar burada yiyebileceğiniz tatlar. Bir de ev yapımı köy ürünleri ve taze meyve ve sebzeler. Unutuyordum. Üzüm sucuğu mevsimlik ve taze. Bir de incir sucuğunu tadın. Ayşe hanımın yarattığı tatlardan biri. Pek yaygın olmayan ve bilinmeyen. Ali beyin bahçesinden üretilen ve Ayşe hanımın da yaptığı incir sucuğu. Çok nefis bir tat. Hem de 3-5 batırımlı. Bunu mutlaka tadın. Taze ve günlük. Tabii yaz mevsiminde. Ve de köy ürünleri. Köy ekmeği, kafes, çitlembitli, kara ve beyaz zeytinyağı, incir macunu, limon macunu, reçeller, betmez, hellim, çakızdez, siyah zeytin, domates macunu, patlıcan macunu, ceviz macunu, girdama turşusu ve pastelliler. Tümünü burada bulabilirsiniz. Gülyaz Eco Market ve restoranda hem yemek hem de köy ürünü ev yapımı ürünleri tadabilirsiniz. Yolunuz Karpaz’a düşerse mutlaka durun ve bu ürünleri alın ve tadın.


TEL: 0533 854 08 56 - 0533 862 67 77
ADRES: KARPAZ PAMUKLU KÖYÜ ANA YOL ÜZERİ - MEHMETÇİK
MAİL: aysegulyaz@hotmail.com

 

Bu haber toplam 1013 defa okunmuştur
Adres Kıbrıs 399 Sayısı

Adres Kıbrıs 399 Sayısı

Önceki ve Sonraki Haberler