1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Evcil hayvanlar için yeni uygulama 3 Ağustos’ta yürürlükte
Evcil hayvanlar için yeni uygulama 3 Ağustos’ta yürürlükte

Evcil hayvanlar için yeni uygulama 3 Ağustos’ta yürürlükte

Evcil hayvanlar için ithal izni uygulaması 3 Ağustos’ta yürürlükte

A+A-

 

Veteriner Dairesi, 3 Ağustos’tan itibaren yurt dışından gelecek evcil hayvanlar (kedi, köpek ve gelincik) için ithal izni alınması gerektiğini duyurdu.

Veteriner Dairesi’nden yapılan açıklamada, 3 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayınlanıp 3 Ağustos tarihinde yürürlüğe girecek olan “Evcil Hayvanların Ticari Maksatla Olmayan Hareketlerine İlişkin Tüzük” gereği, yurt dışından getirilecek evcil hayvanlar için ithal izni alınması gerektiğinin altı çizildi.

Söz konusu tarihten itibaren Kuzey Kıbrıs’a giriş yapacak evcil hayvanlar için Veteriner Dairesi Müdürlüğü’nün Karantina Şubesi’ne müracaat edilip ithal belgesi alınabileceği ifade edilen açıklamada, ithal belgesinin alınması için evcil hayvanın pasaportu veya sağlık belgesi ile uluslararası geçerliliği olan bir laboratuvardan alınmış kuduz kan testi (Rabies Antibody Test) belgesi ibraz edilmesi gerektiği bildirildi.

Daireden yapılan açıklamada kuduz kan testi belgesi olmayan ve üç aylıktan küçük evcil hayvanların Kuzey Kıbrıs’a giriş yapamayacağı vurgulandı.

Başvuru için gerekli formlar ve detaylı bilgi, www.veteriner.gov.ct.tr adresinden temin edilebilecek.

(tak)

Bu haber toplam 1759 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler