1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Eski Başbakan İrsen Küçük'ten çarpıcı açıklama
Eski Başbakan İrsen Küçükten çarpıcı açıklama

Eski Başbakan İrsen Küçük'ten çarpıcı açıklama

Eski Başbakan İrsen Küçük: “UBP aday göstermezse bağımsız aday olurum”

A+A-

Eski Başbakan İrsen Küçük; cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Eski Başbakanı İrsen Küçük, Ada TV’de Nihan Yücel’in sunduğu Haftanın Analizi Programı’na katıldı. Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Küçük, adaylığıyla ilgili net kararı önümüzdeki hafta açıklayacağını söyledi.
Cumhurbaşkanlığı aday adaylıklarının erken gündeme geldiğini belirten İrsen Küçük, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olabileceğini belirtti.

Seçimler için gelen taleplere kulak verdiğini belirten Küçük, adaylığını koymanın iki gerekçesini ise şu sözlerle açıkladı: “ Adaylığımın konması için iki neden ortada. Bir tanesi Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) hala daha direk adayı yoktur. Derviş Eroğlu bağımsız aday olarak çıkmıştır ve UBP’nin yetkili organları sınırlı dahi olsa Eroğlu’nu destekleme kararı almıştır. İkincisi de mevcut adaylardan herhangi biri bariz bir şekilde öne çıkamamıştır. UBP’nin topyekûn olarak bir bağımsız adayın peşine düşmesi mümkün değildir.”

“Kendimizi değil partiyi ön plana çıkarttık”

Her durumda kendinden önce partiyi ve partinin adını ön plana çıkarma çabasında olduğunu belirten Küçük, Başbakanlık döneminin de tarafsız bir şekilde muhasebesini yaptığını belirtti. Küçük şöyle konuştu: “Her şeye rağmen bazı durumlarda katı durum içinde olmanız, öncelikle parti avantajlarını dikkate alarak yaptığımı düşünürüm. Bunların muhasebesi tarafsız olarak yapılmakta. Görebildiğim kadarıyla en çok biz ne yaptık? Partiyi öne çıkarttık, kendimizi öne çıkarmadık” diyen Küçük, karma oyu da desteklemediğini şu sözlerle ifade etti; “Karma oyu hiçbir zaman ne kullandım ne de kullandırttım. Karma oyu kullananlarında her zaman karşısına çıktım çünkü partiye büyük ölçüde zarar veren bir olaydır.”

“UBP aday göstermezse bağımsız aday olurum”

İrsen Küçük, UBP’nin kendisini aday göstermeme durumda ise bağımsız olarak adaylığını koyacağını ve yahut başka bir adayı destekleyeceğini ise şu sözlerle belirtti: “UBP beni aday göstermeyebilir. Parti adına çıkamam, bende bağımsız çıkma mecburiyetinde kalırım.”

“Halkın geneli çözüm diyor”

Ülkenin cumhurbaşkanından beklentisinin ise çözüm olduğunu belirten Küçük, şunları kaydetti: “Halkın genelinde çözüme bir yakınlık vardır. Çözümün önünü açabilecek, bunu görüşme masasına taşıyabilecek bir lidere ihtiyaç gözükmektedir.”

(Ceren Ercih- GÜNDEMKIBRIS)

Bu haber toplam 1840 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler