1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Erdoğan Merkez Bankası'nı eleştirdi, dolar rekor kırdı
Erdoğan Merkez Bankasını eleştirdi, dolar rekor kırdı

Erdoğan Merkez Bankası'nı eleştirdi, dolar rekor kırdı

Erdoğan'ın Merkez Bankası'nın izlediği faiz politikasına yönelik eleştirilerini sürdürmesi sonrası, Amerikan Doları Türk Lirası karşısında rekor kırdı,

A+A-


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası'nın izlediği faiz politikasına yönelik eleştirilerini sürdürmesi sonrası, Amerikan Doları Türk Lirası karşısında rekor kırdı, Dolar/TL kuru 2,45'i aştı. Ankara'da Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu heyetine hitap eden Erdoğan ise faizin enflasyona göre ayarlanamayacağını söyledi. Erdoğan, "Enflasyon şuraya girerse faizi şuraya indireceğiz mantığı yanlış bir mantıktır. Böyle bir mantık olmaz. Faiz zaten enflasyonu oluşturur. Eğer sen faizi yüksek tutarsan enflasyon yüksek olacaktır, düşük tutarsan enflasyon düşecektir. Düşük faiz olursa, yatırım olacaktır" dedi. Cumhurbaşkanı Merkez Bankası'nın bağımsızlığı hakkında ise "Adı bağımsız kurum, böyle olunca gelinen nokta bu" diye konuştu.
 

Olağan toplantı 24 Şubat'ta
TC Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonun Ocak'ta 1 puandan fazla düşmesi durumunda 4 Şubat'ta ara toplantı yapılacağını ve faiz indirimine gidilebileceğini açıklamıştı. Ancak Ocak ayında enflasyonun 0,93 puan gerilemesi sonrası banka faiz için ara toplantı yapmama kararı almıştı. Bu karar sonrası bir ara 2,44 TL seviyesine çıkan Amerikan Dolarının yükselişi durmuştu. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) 24 Şubat'ta olağan toplantısını yapacak.

Bu haber toplam 940 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler