1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ENERJİ KRİZİ DEVAM EDİYOR
ENERJİ KRİZİ DEVAM EDİYOR

ENERJİ KRİZİ DEVAM EDİYOR

Güney Kıbrıs’ta meydana gelen patlamanın ardından ortaya çıkan elektrik enerjisi açığının uzun süreli olacağı bildirildi. Simerini ve diğer gazeteler, dün Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas başkanlığında ilgili kurumların yetkililerinin katıl

A+A-

ENERJİ KRİZİ DEVAM EDİYOR

Güney Kıbrıs’ta meydana gelen patlamanın ardından ortaya çıkan elektrik enerjisi açığının uzun süreli olacağı bildirildi.

Simerini ve diğer gazeteler, dün Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas başkanlığında ilgili kurumların yetkililerinin katılımıyla toplantı gerçekleştirildiğini ve enerji konusunun ele alındığını yazdılar.

Habere göre toplantıya bazı Rum bakanlar ve Elektrik Kurumu ile Enerji Düzenleme Dairesi yetkilileri katılırken, toplantıda ortaya konulan en çarpıcı unsur; Güney Kıbrıs’ın enerji krizini atlatmasının uzun zaman gerektireceği gerçeği oldu.

Rum Enerji Düzenleme Dairesi (PAEK) Başkanı Yorgos Siammas, enerji alanında yaşadıkları sorunların uzun bir süre daha süreceğini, birincil hedeflerinin ise, patlamada diğer birimlere göre daha az hasar gören Vasiliko santralinin en yeni iki biriminin, 4 ve 5’inci birimlerinin, gelecek yaza kadar faaliyete geçirilmesi olduğunu açıkladı.

Zaman zaman yaşanan elektrik kesintilerinin sebebinin, ani elektrik kullanım artışlarından kaynaklandığını ifade eden Siammas, bu durumun Yunanistan’dan gelmesi beklenen jeneratörlerin Ağustos ayı içerisinde faaliyete geçirilmesiyle ortadan kalkacağını umut ettiklerini de sözlerine ekledi.

Öte yandan Rum Hükümet sözcüsü Stefanos Stefanu, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, toplantı hakkında bilgi verdi ve patlama sonrasında oluşan durumu ayrıntılarla ele alacak bir Kriz Komitesi kurulduğunu açıkladı.

İLK JENERATÖR GEMİSİ GELDİ

Diğer yandan Simerini gazetesi, Yunanistan’dan jeneratör ve ilgili parçaları taşıyan ilk geminin dün Güney Kıbrıs’a vardığı, diğer üç geminin de önümüzdeki haftalarda varmasının beklendiğini yazdı.

Yunanistan’dan gelecek jeneratörlerin 70 megavatlık elektrik enerjisi üretmesi planlanıyor.

KKTC’DEN ELEKTİK “RAHAT NEFES ALDIRDI”

Öte yandan Rum Elektrik Kurumu Genel Müdürü Stelios Stilianu, Güney Kıbrıs’taki enerji açığının kapatılmasına ilişkin yapılan çalışmalara dikkat çekerken, KKTC’den elektrik enerjisi satın alınmasının faydalarına bir kez daha değindi.

Stilianu Fileleftheros gazetesine yaptığı açıklamada, KKTC’den alınan elektriğin kendilerine “rahat bir nefes aldırdığını” ve gerekli bakım yapılması ile elektrik kesintilerinin azalması açısından kendilerine fırsat sağladığını söyledi.

KKTC’den elektrik satın alınması anlaşmasının 30 Ağustos’ta sona ereceğini de hatırlatan Stilianu; o gün geldiğinde ya anlaşmanın yenileneceğini ya da “teşekkür ederiz” denilerek hesabın ödeneceğini sözlerine ekledi

 

 

Bu haber toplam 970 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler