1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. En büyük engel; ulaşım
En büyük engel; ulaşım

En büyük engel; ulaşım

Kış sezonunu dolu geçiren oteller, yaza hazır... Yatak kapasitesi 27 bine ulaştı…

A+A-

Tuğçe Ülkü AYDIN

Ülkenin lokomotif sektörü turizmde, kış sezonunu önceki yıllara göre dolu geçiren oteller ve seyahat acenteleri, yaza hazır.   Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen bazı çalışmalar meyvesini verirken, uçak biletlerinde yaşanan artış, olumsuz unsurların başında geliyor.  Ekonomiye genel olarak olumsuz etki eden dövizdeki artışınsa, gerekli tanıtımın yapılması halinde turizme olumlu yansıması bekleniyor.  
Geçen yıl 22 bin civarında olan yatak kapasitesi 27 bin civarına yükselirken, büyük otellerin doluluk oranları 12 ayın ortalamasında yüzde 90’lara ulaştı. Kış dönemi operasyonuyla, kış turizminde önemli fırsatlar yakalanırken, alternatif turizm ve 1-2-3 yıldızlı oteller için çalışmalar devam ediyor.   
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Fethi Özboğaç ile Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Erkan Kilim, TAK muhabirinin sorularını yanıtlayarak, değerlendirmelerde bulundu. 

Ataoğlu: “Dövizdeki değişim turizmin lehine”

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, TL kullanımı nedeniyle dövizin yükselişinin turizmin lehine olduğuna dikkat çekti.  “Dövizin yükselişi turizmin lehine gelişmiş bir olay” diyen Bakan Ataoğlu, dövizin durumu turizmin lehine olsa da, bu ölçüde yükselmesini arzu etmediklerini kaydetti.  
Ataoğlu, geçen yıla göre, bu yıl daha fazla turist gelmesini planladıkları ifade ederek, yapılan çalışmaların turizme olumlu yansıdığını vurguladı. 
Bu yansımanın sebeplerinden bir tanesinin yatak sayısının geçen yıla nazaran artması olduğunu belirten Bakan Ataoğlu, geçen yıl 22 bin olan yatak sayısının, 27 bin civarlarına yükseldiğini, yatak sayısı arttıkça, haliyle turist sayısının da artmasının öngörüldüğünü kaydetti. 

Bilet fiyatlarındaki sıkıntılar

Uçaklardaki sıkıntılara da dikkat çeken Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, kendi bakanlığının sorumluluğunda olmamasına rağmen bu sıkıntıları aşmak için bazı girişimler yaptıklarını kaydetti. 
Bu konuda bir çok şirketle irtibat kurduklarını, Türk Hava Yolları ile yaptıkları görüşmeler sonrasında, Haziran itibarıyla 7. seferin başlatacağının söylendiğini, kendilerinin ise 8. sefer için de talepte bulunduklarını anlatan Bakan Ataoğlu, yeni hava yolu şirketleriyle de bir takım girişimler yaptıklarını, bu girişimlerin olumlu  sonuçlanması halinde uçak ve koltuk sayısında ciddi anlamda bir artış gerçekleşeceğini söyledi. 

Gemi seferleri yeniden başlıyor 

Uçuşlar arttıkça, ciddi bir sıkıntı olan uçak bileti fiyatlarının da ucuzlayacağını ifade eden Bakan Ataoğlu, durdurulan gemi seferlerinin de bugün (30 Mayıs) itibarıyla yeniden başlayacağını kaydetti. 
Girne- Alanya yönünde yapılacak seferlerin hava koşulları müsait olduğu sürece haftada 2 gün olarak öngörüldüğünü ifade eden Bakan Ataoğlu, talep olması durumunda seferlerin çoğaltılabileceğini belirtti. 

Büyük otellerde doluluk yüzde 90’larda 

Bakan Fikri Ataoğlu, büyük otellerdeki doluluk oranlarına bakıldığında bunun yıl 12 ay yüzde 90’lar üzerinde olduğunu belirterek,  gerek köy pansiyonculuğu, gerekse 1-2-3 yıldızlı oteller de işin içine girdiğinde, oranda bir düşme olduğunu, rakamın yüzde 70’ler civarına gerilediğinin göründüğünü kaydetti. 
Bakan Ataoğlu, alternatif turizm ve diğer çalışmalar tamamlandığında ise ortalama doluluk oranlarının otomatik olarak yüzde 90’ların üzerine çıkacağını sözlerine ekledi. 

Özboğaç: Düzgün taşıma politiksına ihtiyaç var

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Fethi Özboğaç da, KKTC’nin en önemli, silahı ve tanıtma yolunun turizm olduğunu vurgulayarak, turizmde her şeyin planlı programlı, stratejilere dayalı olması gerektiğini söyledi. 
Özboğaç, “her şeyin ilacı turizmde, turizmin değerinin iyi anlaşılması gerek” dedi.  
Ülkede, otellerin yatak kapasitesinin sürekli arttığını, yatak sayısına göre koltuk sayısının da arttırılması gerektiğine dikkat çeken Fethi Özboğaç, “Bizim ayakları yere basan düzgün taşıma politikalarına ihtiyacımız var” şeklinde devam etti. 

Ulaşım Konusu… Yatak sayısına göre koltuk sayısı da artmalı

Fethi Özboğaç, turizmde yaşanan bir diğer sıkıntının ise ulaşım ayağı olduğuna işaret ederek, otellerin yatak kapasitesinin sürekli arttığını, yatak sayısına göre koltuk sayısının da arttırılması gerektiğini söyledi. 
Planlama yapılırken bunların da göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade eden Özboğaç, “Bizim ayakları yere basan düzgün taşıma politikalarına ihtiyacımız var. Gerekirse özel havayolu firmamızı kurmamız lazım. Böylelikle kendimizi daha emniyette hissedebiliriz” dedi. 
Ülkede bir turizm örgütü oluşturulmasının yıllardır gündemde olduğunu, ancak hala oluşturulamadığını dile getiren Özboğaç, turizm örgütü olduğu zaman sürdürülebilir bir turizm politikası oluşturulabileceğini, siyasiler değişse de turizm örgütünün orada kalacağını ve sürdürülebilir turizm politikalarının bir çatı altında oluşturulabileceğini kaydetti. 

“Elektrik parası sürekli artıyor, indirim aynı kalıyor”

Ülkede daha iyi rekabet şartlarının yaratılması gerektiğine de işaret eden Özboğaç, şöyle devam etti: 
“Eğer Rum tarafında maliyetler daha düşükse biz onlarla nasıl rekabet edebileceğiz. Bu ülkeye daha çok insan getirebilmek için enerjinin de oteller için daha uygun olması gerekiyor. Bu zaten ülkemize yansıyacak. Getirdiğimiz insanların gelir katkısıyla, bu para zaten ülkeye geri dönecek.” 

Kilim: “2018 yazına düşüşle başladık”

Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği Erkan Kilim ise, kış sezonunu kapatıp 2018 yaz sezonuna geçen yıla göre düşüşle başladıklarını belirtti.  Kilim, Güney Kıbrıs’ın KKTC’ye uyguladığı ambargolar neticesinde ülkeye gecen yıl gelen 100 bin İsrail ve orta doğu ülkelerinden turistin 2018 yılında ülkeye gelemeyeceğini söyledi. 

Uçak fiyatlarının yüksek olması dezavantaj

Akdeniz çanağında yaşanan ciddi rekabete dikkat çeken Kilim, bu yıl Antalya’nın yoğun talep görmesinin kendilerini olumsuz etkilediğine işaret eden Kilim, “Yıllardır kanayan yaramız olan uçak fiyatlarının yüksek olması bir dezavantajdır” dedi. 
Hükümetin bu olumsuzlukları göz önünde bulundurarak, ulaşım katkılarını arttırması gerektiğine vurgu yapan Kilim, “acil olarak ülke imajına ilişkin reklamlara başlanmalıdır” dedi. 
 Dövizin yükselmesinin ülkeye turist çekmek için bir avantaj olacağını belirten Kilim, bu avantajı kullanabilmek için ülke tanıtımının şart olduğunu vurguladı. 

 

Bu haber toplam 854 defa okunmuştur
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler