1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Eczacılık öğrencileri, yeni yasa çalışmasından rahatsız
Eczacılık öğrencileri, yeni yasa çalışmasından rahatsız

Eczacılık öğrencileri, yeni yasa çalışmasından rahatsız

Kıbrıs Türk Eczacılık Öğrencileri İnsiyatifi, Eczacılar Birliği tarafından hazırlanan “Eczacılık ve Zehirler Yasası, Eczane Açılışlarının Sınırlandırılması Tüzüğü”nün anti etik” olduğunu öne sürdü.

A+A-

 

Kıbrıs Türk Eczacılık Öğrencileri İnsiyatifi, Eczacılar Birliği tarafından hazırlanan “Eczacılık ve Zehirler Yasası, Eczane Açılışlarının Sınırlandırılması Tüzüğü”nde eczacılık okuyan öğrencilerin düşünülmediğini, sadece mevcut eczane sahiplerinin korunduğunu savunarak, bu düzenlemenin “geleceklerini tehdit etmekle birlikte anti etik” olduğunu öne sürdü.

Kıbrıs Türk Eczacılık Öğrencileri İnsiyatifi adına yazılı açıklama yapan Hasan Kobat, henüz Meclis’e intikal etmeyen “Fasıl 254 Eczacılık ve Zehirler Yasası” değişikliğinde yer alan “Bu tüzüğün yürürlüğe girdiği tarihte kayıtlı eczacı olup, ilk defa kendi adına eczane açacak eczacılar için bu tüzük kuralları uygulanmaz” düzenlemesinden üzüntü duyduklarını kaydetti.

Kobat, bu uygulamanın sadece mevcut eczane sahiplerini koruyan bir düzenleme olduğunu savunarak, bu tüzüğü hazırlayan Eczacılar Birliği’nin, toplumun tamamını değil, sadece kişisel menfaatleri doğrultusunda hareket ettiğini öne sürdü.

Böylesi bir durumun Kıbrıs Türk eczacılık öğrencilerini derinden üzdüğünü belirten Kobat, insiyatifin kuruluş amacı olan “bu meslek grubuna ait Kıbrıslı Türk öğrencilerin haklarının korunmasını sağlayarak, eczacılığın önünün açık olmasını sağlamak ve sağlık alanındaki gelişmeleri takip edip ülkeye yararlı bireyler olmak” maddesine uygun mücadele edeceklerini bildirdi.

(tak)

Bu haber toplam 1747 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler