1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. E-Kimlik uygulaması başlıyor…
E-Kimlik uygulaması başlıyor…

E-Kimlik uygulaması başlıyor…

İçişleri Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yürüttüğü elektronik devlet (e-devlet) kapsamındaki elektronik kimlik (e-kimlik) uygulamasında ilk adım dün atıldı.

A+A-

Bu kapsamda, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, 3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat KKTC’nin ilk e-kimliklerini aldı. Ülkenin ilk e-kimliklerinin takdimi için dün öğleden sonra İçişleri Bakanlığı’nda tören düzenledi.

İlk E-Kimlikler devlet yetkililerine
Uluçay’ın eşlik ettiği Akıncı, Siber, Yorgancıoğlu, Eroğlu ve Talat, bakanlık binasında e-kimliklerin verileceği salona geçerek başvuruda bulundu.
Büyükelçi Akça ve diğer konukların da takip ettiği süreçte Teberrüken Uluçay gerekli işlemlerin tamamlanmasını bekleyen konuklara yeni uygulama hakkında bilgi verdi.
Bu arada Akıncı, Siber, Yorgancıoğlu, Eroğlu, Talat ve Akça güncel olaylar konusunda sohbet de etti.

“E-Kimlikler, Pazartesi gününden itibaren İçişleri Bakanlığı’nda verilmeye başlanacak”
“Basın mensuplarına konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan Bakan Uluçay, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı ile yürüttükleri e-devlet kapsamındaki e-kimlik uygulamasını hayata geçirmekten mutlu olduklarını söyledi.
E-kimliğin ilk adımının dün atıldığını belirten Uluçay, “Hedefimiz e-kimliklerin pazartesi gününden itibaren İçişleri Bakanlığı’nda verilmeye başlanmasıdır” dedi.

“Diğer bölgeler de sürece dahil edilecek”
Lefkoşa’nın yanı sıra Güzelyurt, Girne, İskele ve Gazimağusa’yı da kademeli ve belli bir takvim çerçevesinde sürecine dahil edeceklerini ifade eden Bakan Uluçay, “E-kimliği isteyen herkese vermeye başlayacağız” şeklinde konuştu.

“Verilen ilk kimlikler bizim için ayrıca önemli”
İlk e-kimliği KKTC’nin cumhurbaşkanlarına, Meclis Başkanına ve Başbakana verilmesinin ayrıca anlamlı olduğunu vurgulayan Uluçay, bunun gururunu taşıdıklarını belirtti.
İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, e–kimliğin e-devletin önemli bir kısmını oluşturduğunu da vurguladı.

“Yoğun bir çalışma yürütülüyor”
Bakan Uluçay, Türkiye’den gelen teknik elamanların yaklaşık 15 gündür İçişleri Bakanlığı’ndaki ilgili personelle yoğun bir çalışma yürüttüğünü, bu çalışmaların bundan sonra da devam edeceğini kaydetti.
Uluçay’ın açıklamasının ve e-kimlik kartı hakkında bir sunum yapılmasının ardından bakanlığın bahçesinde düzenlenen kokteyle geçildi.
E-kimliklerin hazırlanmasıyla Cumhurbaşkanı Akıncı, Meclis Başkanı Siber, Başbakan Yorgancıoğlu, 3’üncü Cumhurbaşkanı Eroğlu ve 2’nci Cumhurbaşkanı Talat e-kimliklerini Teberrüken Uluçay’ın elinden aldı.

E-Kimlik uygulaması nedir?
E-kimlik kartı hakkındaki sunumda verilen bilgiye göre, uluslararası standartlara uygun, çağdaş ve daha kaliteli hizmet vermek amacıyla tasarlanan e-devlet’in çekirdeği olacak elektronik kimlik kartları, yüksek kalitede ve kopyalanması zor güvenlik özellikleri ile donatıldı.
Bu uygulamayla, kimliğin elektronik ortamda doğrulanması sağlanırken, kimlik sahteciliğinden kaynaklanan vatandaş mağduriyetinin de önlenmesi amaçlanıyor.
e-kimlik kartına sahip olan vatandaşlar e-devlet kapsamında sunulan hizmetlere internetin bulunduğu her yerden güvenli şekilde ulaşılabilecek ve e-imza kullanabilecek.

E-kimlik vatandaşlara elektronik seyahat belgesi gibi imkanlar da sağlayacak.
Öte yandan yeni elektronik kimlik kartlarının kurumsal yarar sağlaması da bekleniyor.
Buna göre, hizmet veren kurum, hizmeti alan vatandaştan, hizmeti veren memurdan veya yetkiliden emin olacak.
Kimlik doğrulamasındaki yetersizliklerden kaynaklanan usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar asgariye inecek. Kimlik kartı, kamu kurumlarının vatandaşa yönelik sunacakları hizmetlerde elektronik iş süreçlerini destekleyerek bürokrasiyi azaltacak. Sağlayacağı güvenli kişi doğrulaması nedeniyle kurumların sunduğu elektronik hizmetlerinin nitelik ve sayıları artacak. Vatandaş kuruma gitmeden, mekan kavramı olmadan birçok işini elektronik ortamda çözecek. Bu sayede vatandaşın zaman tasarrufu sağlanacak, iş kayıpları önlenecek.
Öte yandan elektronik imzanın da yüklenebileceği kimlik kartları E-Devlet, E-Ticaret, E-Bankacılık gibi elektronik hizmetlerin kapısını açacak bir anahtar vazifesi görecek.
Kimliklerini e-kimlik olarak yenilemek isteyen vatandaşlar 69 TL ödeyecek.

TAK

Bu haber toplam 1959 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler