1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Drogba gelecekmiş, Drogbalar hepsi orada olsa ne yazar"
"Drogba gelecekmiş, Drogbalar hepsi orada olsa ne yazar"

"Drogba gelecekmiş, Drogbalar hepsi orada olsa ne yazar"

Mağusa Türk Gücü ile Nea Salamina arasında Pile’de bugün oynanan‘dostluk maçı’na katılmayan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı basın toplantısı ile maça katılmama gerekçelerini açıkladı.

A+A-

Mağusa Türk Gücü ile Nea Salamina arasında Pile’de bugün oynanan ‘dostluk maçı’na katılmayan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı basın toplantısı ile maça katılmama gerekçelerini açıkladı. 

İşte Akıncı’nın açıklamalarından öne çıkanlar:

Şu sıralarda Pile’nin Rum kesiminde bir spor etkinliği düzenleniyor. İşin başında bağlı kalınan prensiplere bağlı kalınsaydı, biz de olacaktı, gideceğimizi belirtmiştik. Ancak işin başında ortaya konan uygun davranılmaması bizim katılımımızı mümkün kılmadı.

Ocak ayının sonlarında Barış ve Spor organizasyonu bizi ziyarete geldi. Ve bugün Pile’de 2 toplumlu bir spor etkinliği düzenlemek istediklerini ve bizi de orada görmek istediklerin beyan ettiler. Ben de o günden kendilerine eşitlik ilkelerine uygun davranıldığı takdirde yani bir tarafa farklı muamele diğer tarafa farklı muamele yapılmasığı takdirde katılacağımızı söyledik. Onlar da bize iki tarafa eşit davranacakların söylediler. Günler yaklaşınca biz de birkez daha teyit ettik.

Ancak Cuma akşamüzeri Anastasiadis’in ofisinden benim sözcüme gelen bir telefon olayın seyrini değiştirdi. Arayan benim oraya nasıl gideceğimi sorguladı. Barış burcu da ara bölgeye nasıl gitmişsem öyle gideceğini söyledi. Ancak o görüşmede maçın oynanacağı saha BM kontrolünde değil, güneyde bizim taraftadır denildi. Bu durum yeni bir durum yarattı. Bunun üzerine organizasyon düzenleyenler ile iletişime geçildi ve son tahlilde ilgili kuruluştan 2 gün evvel şöyle bir yazlı mesaj ulaştı bize: "Yapılan istişarelerde Barış ve Spor organizasyonu ile liderlerin de katılımını sağlamak için Pile köyünün merkezindeki Pile Statymu’na alınmıştır"

Sonra ansızın BM kaynaklarından bir haber ulaşıyor. BM yeterli güvenliği saylamayacağını beyan etmiş. Bu nedenle etkinlik güneydeki stadyuma alınmaya karar verilmiş.

Ben Kıbrıs Türk halkının lideri olarak güneydeki hiçbir etkinliğe katılmam demedim. Ancak güneyde bir etkinlik yapılacaksa bunun kuzey bacağı da planlanmalı. Tıpkı tiyatro etkinliği gibi. Ben o etikliğe sivil bir araçla Limasol’a gittim, Anastasiadis de sivil bir araçla Mağusa’ya geldi. Bu yapılabilirdi. Bize güneyde bir sahada oynanacak denseydi, niye Pile?  Lefkoşa’da daha iyi saha var. Bir Larnaka’da bir bizim tarafta oynanırdı.

Barış için çaba harcayan bu organizasyonun Kıbrıs’taki hassasiyetleri yeterince kavrayamadıkları ve yanlışın içine düştükleri görülüyor. BM’nin tavrı… Ara bölgedeki bir organizasyonu yeterli bir güvenlik sağlayamam diyorsa buradaki varlıkları kendi elleriyle sorgulanır demektir.

Anastasiadis ile bir telefon görüşmesi yaptık. Anastasiadis ara bölgeye de gelmeye hazırım demişti. Her iki liderin beyan ettiği arzuya rağmen BM bu tavrı göstermiştir, BM böyle bir organizasyonu üstlenmedi. Bunun altında başka nedenler mi var, yakında onu da öğreniriz.

Benim için siyasi eşitlik önemlidir. Bu her alanda gözetilmedir. Güneyde oynanıyorsa kuzeyde de olmalıdır. Tek maç olacaksa ara bölgede olacak. Bunlara dikkat etmezsek, “çıkarsaydı plakasını da gitseydi” şeklindeki yaklaşımlar sonucunu hesaplayamadığımız noktalara götürür. Bu iş Kıbrıs Türkünün varlık ve statü konusudur.

Eğer haklı olduğumuz bir noktada haklılığımız savunmazsanız, Drogba gelecekmiş, Drogbalar hepsi orada olsa ne yazar.

 

Bu haber toplam 3402 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler