1. HABERLER

  2. DERGİLER

  3. Driftte şampiyon Bozbeyli
Driftte şampiyon Bozbeyli

Driftte şampiyon Bozbeyli

Driftte şampiyon Bozbeyli

A+A-

 


Çağın Özılgaz

Kuzey Kıbrıs Otomobil Kulübü (KKOK) bu sezon, Alpet sponsorluğunda gerçekleşecek olan 5 yarışlık Drift takvimini, 2013 şampiyonlar balosunda açıklamıştı. Gün geçtikce gelişen ve ilginin çığ gibi büyüdüğü “yanlama” sporu için 30 civarında sporcu mücadele etme kararı almıştı o gece yaptığımız küçük kamuoyu yoklamasında.
Sezon 23 Mart tarihinde Zet Karting tesislerinde yapılan Çelikkaya Motors Drift Yarışması ile başlamıştı. Sıralamalarda en iyi puanı yapan İbrahim Yücebaş, finale kadar yükselerek Kerim Beşok’u elemeyi başarmıştı ve ilk yarışın galibi olmuştu. O yarışta Celal Bozbeyli yarı finalde elenerek 4’üncü olmuştu.

İKİNCİ YARIŞ SONUNDA PAYLAŞILDI

Şampiyona 27 Nisan’da Güzelyurt Arena Speedway pistinde yapılan yarışla devam etmişti. Zeta Tyres’ın sponsorluğunda yapılan yarışta 25 yarışmacı mücadele etmişti. Bu kez Celal Bozbeyli finalde Edim Macila’yı eleyerek galip gelmiş, şampiyona lideri İbrahim Yücebaş ise Kerim Beşok’la mücadele ettiği üçüncülük yarışında elenerek 4’üncü olmuştu ve şampiyonanın zirvesini Celal Bozbeyli ile paylaşmıştı.

ÜÇÜNCÜ YARIŞA REKOR KATILIM

Üçüncü yarışa geldiğimizde ise bu kez durak Cemsa Sporting Center oldu. 8 Haziran tarihinde yapılan yarış aynı zamanda uzun yaz arası öncesi yapılacak son yarıştı. 30 yarışmacının mücadele ettiği yarış rekor katılım ile gerçekleşmişti. Enver Haskasap’ın sıralamalarda elde ettiği 99 puan sezonun en yüksek puanı olacaktı. Fakat finale kalan yarışmacılar Celal Bozbeyli ile Güney Kıbrıs’tan yarışa katılan Doros Frangeskou olmuştu. Yarışı Doros kazansada ikincilik puanı Celal’i liderliğe yükseltmeye yetmişti. Bu yarışta İbrahim Yücebaş’ın ilk turda, Kerim Beşok’un ise çeyrek finalde elenmesiyle şampiyona kızışmıştı. Üçüncü olan Enver Haskasap ve dördüncü olan Edim Macila’da potaya girmeyi başarmıştı.

YAZIN ARDINDAN ADRES MAĞUSA

Yaz arasının ardından bu kez yarışın adresi Mağusa oldu. 14 Eylül tarihinde, Mağusa Tır Parkı’nda yapılan yarışta 28 yarışmacı mücadele etti. Sıralamaların en yüksek puanını bu kez Edim Macila elde etti. Finalde ise Sinam Gazi ile Kerim Beşok mücadele etti ve yarışı Kerim Beşok kazandı. Böylece 4 yarış sonunda 4 farklı pilot sıralamaları kazanırken, 4 farklı pilot yarış kazanmayı başardı. Bu durum çekişmenin ne kadar büyük olduğunu gözler önüne serdi. İlk turda elenen İbrahim Yücebaş şampiyonluktan koparken, çeyrek finalde elenen Edim Macila’nın da şampiyonluk şansı kalmamış oldu. Yarı finalde Göksel Macila’ya elenerek günü 4’üncü sırada bitiren Enver Haskasap’ın da şampiyonluk şansı kalmayınca final yarışı öncesi Şampiyonluk adayları ikiye düştü. Lider Kerim Beşok ve ikinci Celal Bozbeyli.

BOZBEYLİ HEM FİNALİ HEM ŞAMPİYONAYI KAZANDI

Final yarışı 19 Ekim tarihinde Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde Launch Cars sponsorluğunda gerçekleşti. 27 yarışmacının mücadele ettiği yarış, takvimin en hızlı yarışlarından biri oldu. Bir kaç şanssız kazanın meydana geldiği yarışta zararın sadece mala gelmesi ise sevindirici olan haberdi. Pistte zorluk yaşayan Kerim Beşok sıralamalarda 4’üncü en iyi puanı yaparken bir diğer şampiyonluk adayı Celal Bozbeyli en yüksek puanı elde etmeyi başardı. 2. Tur mücadelelerinde Kerim Beşok spin atarak elenince Celal Bozbeyli’nin finale çıkması onu şampiyonluğa taşıyacaktı ve Bozbeyli bunu başardı. Üstüne bir de yarış galibiyeti ekleyince ünvanı hakettiğini ıspatladı. Yarışı ikinci sırada tamamlayan Enver Haskasap ise şampiyonadaki üçüncülüğünü korumayı başardı.
Sezon boyunca mücadele eden 40 civarında yarışmacının katılım plaketi alacağı ve dereceye giren yarışmacıların kupalarına kavuşacağı balo için çalışmalar başladı. Bir sezon boyunca mücadele eden tüm yarışmacıların yanı sıra görevlileri tebrik ediyorum. 2015 sezonunu heyecanla bekliyoruz...

Bu haber toplam 770 defa okunmuştur
Adres Kıbrıs 184. Sayısı

Adres Kıbrıs 184. Sayısı

Önceki ve Sonraki Haberler