1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. DIŞARIDA ÇALIŞMAK YASAKLANDI!
DIŞARIDA ÇALIŞMAK YASAKLANDI!

DIŞARIDA ÇALIŞMAK YASAKLANDI!

Hava sıcaklıklarının aşırı yükselmesi nedeniyle 5 Ağustos- 8 Ağustos tarihlerinde 12:00 -16:00 saatleri arasında dışarıda çalışmak yasaklandı

A+A-

İçişleri ve Çalışma Bakanlığı hava sıcaklıklarının aşırı yükselmesi nedeniyle dışarıda çalışan işçilerin sağlığının korunabilmesi amacıyla, 5 Ağustos- 8 Ağustos tarihleri arasında( her iki tarih dahil), 12:00 -16:00 saatleri arasında dışarıda çalışma yapılmasını 22/1992 Sayılı İş Yasası’nın 36’ıncı Maddesinin verdiği yetkiye dayanarak yasakladı.

Bakanlık, Meteoroloji Dairesi’nin raporları doğrultusunda yasağın gerek görülmesi halinde önümüzdeki hafta da uzatılabileceğini duyurdu.


Açıklamada, tüm işverenlerin ve çalışanların bu karara titizlikle uymaları istendi.

 

-----------------

“YASAĞA UYMAYANLAR ALO 102’YE ŞİKÂYET EDİLEBİLİR”

İçişleri ve Çalışma Bakanı Aziz Gürpınar, 5–8 Ağustos tarihlerini kapsayan, 12.00–16.00 saatleri arasında dışarıda çalışma yasağına uymayanların çalışmalarının durdurulacağını, ayrıca çalıştıran kurumlara 1 asgari ücret kadar para cezası kesilebileceğini açıkladı.

TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Gürpınar, çok sayıda örgütün dışarıda çalışma konusunda hassasiyet bildirdiğini, bu nedenle yasağın delineceğini düşünmediğini anlattı.

Öte yandan çalışanların ve vatandaşların uygulamaya aykırı bir çalışma tespit etmesi halinde Alo 102 hattına ulaşabileceğini dile getiren Gürpınar, bu hatta gelen ihbarlara göre denetim yapacaklarını kaydetti.

Gürpınar yasağa uymayanların çalışmalarının durdurulacağını, bunun yanında gerek görülmesi halinde çalıştıran kurumlara 1 asgari ücret kadar para cezası kesilebileceğini açıkladı.

Gürpınar, yasakla ilgili Polis teşkilatından da yardım talep ettiklerini söyledi.

(tak)

 

DIŞARIDA ÇALIŞMAYI YASAKLAYAN KARAR ŞU ŞEKİLDE:

Bu haber toplam 7858 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler