1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇİFTÇİ SOKAĞA İNİYOR
ÇİFTÇİ SOKAĞA İNİYOR

ÇİFTÇİ SOKAĞA İNİYOR

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, sorunlarını dile getirmek amacıyla salı günü miting yapacağını bildirdi. Çiftçiler birliği Başkanı Alican Kabakçı tarafından yapılan açıklamada, saat 10.00’da Gönyeli çemberinden başlayacak miting, “Kıbrıs Türk k

A+A-

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, sorunlarını dile getirmek amacıyla salı günü miting yapacağını bildirdi.

Çiftçiler birliği Başkanı Alican Kabakçı tarafından yapılan açıklamada, saat 10.00’da Gönyeli çemberinden başlayacak miting, “Kıbrıs Türk köylüsünün varoluş mücadelesi” olarak nitelendi.

Açıklamada, “Tarım kesimini çökerten, çiftçimizi toprağından soğutan, bu topraklarda geleceğimize ve geçincemize, yaşamımıza göz koyan zihniyet bilmelidir ki miadını doldurmuştur. Hükümet etmek zulmetmek değildir. Zulmü marifet, beceriklilik ve başarı gören bu idareciler son dönemde yeteri kadar ülkede huzursuzluk ve kaos ortamı yaratmıştırlar” denildi.

Çiftçinin 6 aydan beridir alacaklarını beklediği, ancak hükümetin tarım kesimini gözden çıkardığı savunulan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“2011 yılı bütçe marifetleri ile tarım kesimini yüzde 35 geriletmeyi hedef alan politikalar artık gözler önüne serilmiştir. Bir taraftan suni gübreye, tohumluk buğdaya, tohumluk tiritikaleye, tohumluk vigoya uygulanan yüzde 25 faiz; diğer taraftan 1 yılda yüzde 70 e varan mazot zammı ve bakanlar kurulu kararları ile serbest bırakılan tahıl satışları ülke çiftçisinin sonunu hazırlamaktadır. Hiçbir tedbir alınmadan, hiçbir anti-monopol yasası hazırlanmadan ve rekabet kurulu tüzükleri yürürlüğe girmeden Kıbrıs Türk çiftçisini, üreticisini, hayvancısını kendi kaderlerine terk etmek hangi düşünceye hizmet etmektedir.

 

 

 

 

Bu haber toplam 1090 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler