1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇAVUŞOĞLU AÇIKLAMA YAPTI
ÇAVUŞOĞLU AÇIKLAMA YAPTI

ÇAVUŞOĞLU AÇIKLAMA YAPTI

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, kesintisiz olarak 8 çalışma izni olanlar ile kesintili çalışma izni bulunanlardan da 10 çalışma iznine ulaşanların Beyaz Kimlik Kartı sahip olabileceklerini açıkladı. Bakan Çavuşoğlu, Yeşil Kimlik Kart

A+A-

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu,  kesintisiz olarak 8 çalışma izni olanlar ile kesintili çalışma izni bulunanlardan da 10 çalışma iznine ulaşanların Beyaz Kimlik Kartı sahip olabileceklerini açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu, Yeşil Kimlik Kartı’nın ise “Ülkede çalışma hayatının dışında belli kriterlere haiz kişilere” verileceğini ve bu kartın daimi ikamet anlamına geleceğini söyledi.

Çavuşoğlu, Beyaz ya da Yeşil Kimlik Kartı alanlara vatandaşlık hakkı verilemeyeceğini de vurguladı.

Çavuşoğlu, uygulamanın yaşama girmesi ile ülkedeki kaçak yaşamı sıfırlamaya kararlı olduklarını da bir kez daha yineledi.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Yabancılar ve Muhaceret Yasası altında Beyaz Kimlik Kartı ve Yeşil Kimlik Kartı verilmesine olanak sağlayacak tüzük  konusunda TAK muhabirine açıklamalarda bulundu.

Öncelikle hükümetin atılan adım konusundaki düşüncelerini açıklayan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Çavuşoğlu, “Amaçladığımız birinci madde burada devlet otoritesine yakışmayan kayıt dışılığın ortadan kalkması; ikinci maddemiz  buraya çalışma için gelen   vatandaşlarımıza rahat bir çalışma ortamı yaratmak; üçüncüsü ise bu kaçak yaşam içerisinde her türlü  sosyal güvenceden yoksun olan insanların yaşadığı dramları ortadan kaldırmaktır” şeklinde konuştu.

Bu çerçevede “Geçmişte çıkarılan aflar niye başarısız oldu?” diye bir araştırma yaptıklarını, ifade eden Çavuşoğlu, bu araştırmalar sonucunda yaptıkları değerlendirmede, bu kez çıkarılacak af sonunda verilecek olan Beyaz Kimlik Kartı’nın, çalışanların bir şekilde ihtiyaçlarını karşılayabilecek, yaşamlarını kolaylaştırabilecek nitelikte olması gerektiği kanaatine vardıklarını anlattı.

Aftan sonra yasal sürece girecek olan  kişilere sadece seçme, seçilme hakkı ve istihdam dışında rahat bir ortam yaratmayı  amaçladıklarını kaydeden Çavuşoğlu, bu konuda şu ayrıntıları verdi:

8 VE 10 YIL ŞARTI

“Bu çerçevede hazırladığımız tüzüğe göre burada kesintisiz olarak 8 çalışma izni olanlar Beyaz Kimlik Kartı sahibi olabilecekler. Kesintili olanlar ise 10 çalışma iznine ulaşmaları halinde Beyaz Kimlik Kartı kartına sahip olabilecekler.  Beyaz Kimlik Kartı’na sahip olacak insanlar Sosyal Sigortalara yatırımlarını yaptığı sürece, bu haktan yararlanabileceklerdir. Beyaz Kimlik Kartı ile çalışanların en fazla sıkıntı çektikleri iş değiştirme veya iş yeri değiştirme sorunu da ortadan kalkmış olacak. Beyaz Kimlik Kartı’na sahip kişiler istedikleri  ve ihtiyaç olan iş yerinde çalışabilecekler. Yani iş değiştirme hakkına sahip olacaklar. Dolayısıyla bu ciddi bir avantaj olacak. Beyaz Kimlik Kartı sahibi olanlara yasalarda yapılacak değişikliklerle ev alma şansı da tanınacaktır.”

“YASALLAŞMAYAN HERKES SINIR DIŞI EDİLECEK”

Bakan Çavuşoğlu, çıkarılacak af süresinin ne kadar olacağına ilişkin soruya karşılık, “Af  süresi ilan edildikten sonra 3 ay olacak. Bu 3 ay süresinin bitiminden sonra uyruğuna  ve burada kaç yıl olduğuna bakılmaksızın, burada yasallaşmayan herkes sınır dışı edilecektir. O yüzden herkesin bu sürede  yasallaşmasını istiyorum. Bunu da özellikle vurgulamakta yarar görüyorum” şeklinde yanıt verdi.

Af süresinin ardından ülkede sıfır kaçak hedefiyle çalışma ve denetim başlatacaklarını bu konuda kararlı olduklarını vurgulayan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, kaçak yaşamın işverenden kaynaklanması durumunda Çalışma Baklanlığı’nın devreye girip gereğini yapacağını, Başbakan İrsen Küçük tarafından verilen talimatın bu yönde olduğunu bildirdi.

Bakan Çavuşoğlu “Beyaz ve Yeşil Kimlik Kartına sahip olanlar vatandaşlık hakkına sahip olacaklar mı?”  sorusuna ise, şu yanıtı verdi:

“Şu anda yürürlükte olan Vatandaşlık Yasası’nın içerisinde böyle bir hak yoktur. Ama adam vatandaş olmadığı için rahatsız olmayacak. Çünkü verilecek olan Beyaz Kimlik Kartı ile sosyal hakları ve güvenceleri ile normal bir vatandaş gibi yaşama hakkına sahip olacaktır.”

YEŞİL KİMLİK KARTI

Yeşil Kimlik Kartı’nın ise ülkede çalışma hayatının dışında belli kriterlere haiz kişilere verilecek olan daimi ikamet belgesi anlamına geleceğini açıklayan Bakan Çavuşoğlu,  “Bu da burada belli bir yaşın üzerinde tüketici pozisyonunda bulunan kişilerin her hangi bir engelle karşılaşmamalarına vesile olacaktır. Burada hedef kitlemiz uyruğu ne isterse olsun geçimini dışarıdan sağladığı gelirle sürdüren  kişiler olacaktır” dedi.

İçişleri ve yerel Yönetimler Bakanı Çavuşoğlu, daha fazla ayrıntıya girmek istemediğini, tüzük onaylandıktan sonra madde madde tüm ayrıntıların kamuoyuna açıklanacağını da sözlerine ekledi.

 

 

Bu haber toplam 1845 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler