1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Bugün meydandayız
Bugün meydandayız

Bugün meydandayız

İşçi sınıfın uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs İşçi Bayramı bugün kutlanıyor.

A+A-

İşçi sınıfın uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs İşçi Bayramı bugün kutlanıyor.

Kıbrıs’ın kuzey ve güneyinden bazı sendika ve örgütler, 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle bugün saat 19.00’da Lefkoşa’da ara bölgedeki Taksim Sahası’nda iki toplumlu etkinlik düzenliyor.

Kıbrıslı Türk örgütler, Bugün günü saat 17.00’de Kuğulu Park’ta toplanarak, saat 19:00’da Taksim sahasında olacak şekilde kortejler halinde hareket edecek. Örgütler, Kuğulu Park’tan Sarayönü’ne, oradan da Ledra Palace’a doğru yürüyecek.

Taksim Sahası’ndaki 1 Mayıs etkinliğinde, DEV-İŞ ve PEO yetkililerinin konuşmalarının ardından, İki Toplumlu Koro sahne alacak.

İşçi ve emekçilerin birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü “1 Mayıs İşçi Bayramı” Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) tarafından da mitingle kutlanacak.

Sendikaların saat 09.00’da Kamu-İş önünde toplanmasının ardından yürüyüşe geçilecek ve Şht. Ecvet Yusuf Caddesi’nden ve eski Peyak mağazaları önünden geçilerek Cemal Gürsel Caddesi’ne (Girne Kapısı) ulaşılacak.

Girne Kapısı’nda saat 10.00’da başlayacak 1 Mayıs kutlamasında 1 Mayıs’ın anlamını, çalışma hayatındaki sorunlar ve çalışanların taleplerini içeren konuşmalar yapılacak. Etkinlikte Beyarmudu Belediyesi halk dansları ekibi gösteri sunacak.

Mesajlar…


Çağ-Sen Başkanı Mehmet Davulcu da, özel sektör çalışanları sendikalaşmadan ekonominin kayıt altına alınamayacağına dikkat çekerek, reformun zihniyet değişikliğiyle yapılabileceğini, “Kamu Görevlileri Yasası’nı kırparak” kamuda reform yapılamayacağını vurguladı.  1 Mayıs’ın dünya işçi sınıfının birlik mücadele dayanışma günü olduğuna dikkat çeken Davulcu, Çağ-Sen’in 1 Mayıs Tertip Komitesi tarafından belirlenen program çerçevesinde Taksim Sahası’nda gerçekleşecek eyleme katılacaklarını söyledi.  Çağ-Sen’in toplanma yerinin Belça Merkez Mağazası önü olacağını belirten Davulcu, saat 17.00’de Kuğulu Park’a hareket edileceğini kaydetti.
Davulcu, üyelerini ve üyesi olmasa da özel sektör çalışanlarını işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda korteje katılarak Taksim Sahası’ndaki 1 Mayıs etkinliğine katılmaya davet etti.

“İşçi sınıfı ve ezilen halklar patronlar tarafından sömürülmeye devam ediyor”

Komünist Emek Hareketi de yayımladığı 1 Mayıs mesajında, “üzerinden 129 yıl geçmesine karşın bugün hala ülkede ve dünyanın her yerinde işçi sınıfı ve ezilen halkların patronlar tarafından sömürülmeye devam ettiğine” dikkat çekti.

Emekçilerin anayasal hakları olan, sendikaya üye olduğu için veya sendika üyesiyse hakkını talep ettiği için işten atıldığını ve açlığa-yoksulluğa mahkum bırakıldığı savunulan mesajda, ülkede ve dünyada sınıf mücadelesinin yıllardır devam ettiği kaydedildi.  Mesajda, Taksim Stadı’nda geçen sene ilk defa yapılıp, bu yıl tekrarlanacak ortak 1 Mayıs mücadele günü ve eylem alanına tüm emekçiler ve ezilen halklar davet edildi.
Komünist Emek Hareketi, saat 16.30’da Yusuf Kaptan Sahası Önü (Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi Önünde) buluşulacağını duyurdu.


Sömürüsüz bir dünyanın mümkün

Basın-Sen Başkanı Canan Onurer, insanın insanı sömürüsüne dur demek için, 159 yıl önce yakılmış ve hâlâ yanmakta olan ateşi, daha da büyütmek için 1 Mayıs’ta meydanlarda olacaklarını kaydetti.
Onurer yayımladığı 1 Mayıs İşçi Bayramı mesajında, basın emekçilerinin de muzdarip olduğu uzun süreli çalışma saatlerinin, bugün birçok alanda varlığını halen koruduğunu ifade etti.
Onurer, yüz yılı aşkın bir süre önce, büyük bedeller ödenerek kazanılan hakların yasalar tarafından da garanti altına alınmasına karşın, emekçilere teslim edilmesi noktasında yaşanan tutuculuğun, bir yandan bir hukuk devleti olarak gelinen noktayı, öte yandan örgütlülük anlamında ulaşılan düzeyi gösterdiğini kaydetti. Bireysel ve/veya grupsal çıkarlar noktasından hareketle verilecek bir mücadelenin tek başına yeterli olmadığını kaydeden Onurer, insanın sömürüsünü mümkün kılan sisteme karşı da bir mücadele verilmesinin kaçınılmaz olduğunu, sömürüsüz bir dünyanın mümkün olduğunu belirtti.


Yeltekin: “Emek örgütlerinin mücadelesi her zaman sürecek”

Kıbrıs Türk Ofis Banka Sigorta ve Ticaret Çalışanları Sendikası (BASS), dünyada ve Kıbrıs’ta emeğin sömürüldüğü, çocuk işçilerin çalıştırıldığı, kadına karşı ayrımcılık yapıldığı, kaçak işçilerin çalıştırıldığı bir ortam yaratılmak istense de emek örgütlerinin mücadelesinin her zaman süreceğini bildirdi.
Sendika Genel Sekreteri Ali Yeltekin, bugün ülkede iş barışı ve sosyal barışın yok olmak üzere olduğunu savunarak, özel sektörde güvencesiz, yasal mevzuattan yararlanmayan binlerce çalışanın, sefalet ücreti alan binlerce sigorta emeklisinin, sigorta emeklileri ve özel sektör çalışanlarının bulunduğunu kaydetti. Yeltekin bunların yanında ödediği gayrı yasal sağlık bedelleri, işverenlerin primlerini yatırmadığı yüzlerce çalışan ve/veya işini kaybedenler, birçok güvenlik yatırımları eksik belediye çalışanı, sağlık harcamalarından yararlanmayan, emekli olamayan, kazançları üzerinden primleri eksik yatan birçok çalışanın olduğunu ve ülkede sosyal güvenlik sisteminin “batma noktasına geldiğini” ifade etti.


TÜRK-SEN

1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle mesajlar yayımlanıyor. Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (TÜRK-SEN) Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, emekçilerin sözde değil gerçek birlikteliği için mücadeleye kararlı olduklarını vurguladı. Bıçaklı yayımladığı 1 Mayıs mesajında, sınır kapılarının açılmasının ardından 1 Mayıs kutlamalarının daha da anlam kazandığını, son yıllarda diğer Türk ve Rum sendika ve federasyonlarla birlikte TÜRK-SEN’in de “Ortak 1 Mayıs-Ortak Vatan-Barış” temasıyla gerçekleştirilen 1 Mayıs kutlamalarına katıldığını hatırlattı.  Emekli Mücahitler Derneği Başkanı Mehmet Salih Direktör de, 1 Mayıs’ın emekten, özgürlükten yana tavır alanların, savaşsız ve sömürüsüz bir dünya düşü kuranların özlemlerini dile getirdiği simgesel bir tarih olduğunu belirtti. Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası Başkanı Cem Kapısız, Kıbrıs’ta federasyon ve barış istencini kararlı bir şekilde ortaya koyarak yeni bir sayfa açan halkın, Avrupai ve daha adil çalışma koşullarında yaşamayı arzu ettiğini belirtti. Kapısız yayımladığı 1 Mayıs mesajında, KKTC’de çalışma hayatında yıllardan beri süregelen çalışanın sömürülmesi ve ezilmesine yönelik oluşturulan yapının artık sonunun geldiği görüşünü savundu. Hazine Çalışanları Sendikası (Hazine-Sen) Başkanı Sezai Emre, ülkede ve dünyada devam eden emekçilerin sömürülmesi, haksızlık ve adaletsizliklere uğraması ile can güvenliğinden yoksun olarak sekiz saatten uzun mesailerde çalışmaya zorlanmasının günümüzde devam ettiğini kaydetti. (tak)
--------------------------------------------

1 MAYIS'ta MEYDANDAYIZ

1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle YENİDÜZEN, Kanal Sim ve Sim Radyo'daki basın emekçileri, bugün United Medya Grubu'ndaki örgütlü yapısı ile DEV-İŞ kortejinde yerini alacak. YENİDÜZEN, her yıl olduğu gibi 1 Mayıs'ta izin yapacak. Bu nedenle yarın, gazetemiz yayınlanmayacak. 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle gösterdiğiniz anlayışa teşekkür eder, 3 Mayıs pazar günü gaiLe ve Adres Kıbrıs dergileri ile birlikte sizleri yine YENİDÜZEN'e bekleriz.

Bu haber toplam 1099 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler