1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BKP: “DAÜ’ye siyasi müdahale kabul edilemez”
BKP: “DAÜ’ye siyasi müdahale kabul edilemez”

BKP: “DAÜ’ye siyasi müdahale kabul edilemez”

BKP Eğitim Sekreteri Emin Taşker, “DAÜ’ye siyasi müdahalenin kabul edilemez” dedi.

A+A-

 

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Eğitim Sekreteri Emin Taşker hükümet ve Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst’ün DAÜ Rektörlüğü’ne 23 Temmuz'da gönderdiği yazıda VYK üyelerinin bazılarının yakında değişeceği gerekçesiyle, personelin görev yeri değişikliklerine ilişkin karar alınmaması, alınmış kararların da geri çekilmesi yönünde talimat verdiğini savunarak, “DAÜ’ye siyasi müdahalenin kabul edilemez” dedi.

Taşker yazılı açıklamasında, hükümet programında DAÜ’nün özerk bir yapıya kavuşturulacağının yazıldığını kaydederek, siyasi müdahalelere son verilerek, özerk DAÜ yasasının bir an önce çıkarılması ve DAÜ’nün özerk bir yapı içerisinde özgür, demokratik ve çağdaş bir üniversite olarak çalışmalarına devam etmesi gerektiğini kaydetti.

“İlahiyat öğrencileri 5 bin kişiyi aştı”

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst’ün Hala Sultan İlahiyat Koleji’yle ilgili açıklamalarını da eleştiren Emin Taşker, “AKP’nin talimatı ile siyasal İslam’a kadro yetiştirmeye yönelik kurulan Hala Sultan İlahiyat Koleji, gericiliğin merkezidir” iddiasında bulundu.

Taşker BKP’nin, Hala Sultan İlahiyat Koleji ve diğer gerici eğitim merkezlerine karşı bilimsel, özgür ve demokratik eğitim politikasını ileriye taşımaya devam edeceğini ve gençlerin bilimi özümsemiş, sorgulayan, üreten ve dönüştüren bireyler olarak yetişmesi için çalışmalarını yürüteceğini belirtti. TAK

Bu haber toplam 1296 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler