1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Bir yıllık harcama haber oldu
Bir yıllık harcama haber oldu

Bir yıllık harcama haber oldu

Kıbrıslı Rumların, Kuzey Kıbrıs ve Türkiye’deki toplam harcamaları 11 milyon 627 bin 816 Euro

A+A-

Kıbrıslı Rumların 2014’te Kıbrıs'ın kuzeyinde ve Türkiye’de, kredi kartı ile yapmış oldukları harcamalar haber yapıldı.

Fileleftheros gazetesi “Kuzey’de Otel, Bilet ve Kumarhanelere 8 Milyon Euro- Kıbrıslı Rumların Kredi Kartları Ateş Aldı” başlıklı haberinde, JCC şirketinin verilerine dayanarak, Kıbrıslı Rumların 2014 yılı içerisinde Kuzey’de yaptıkları harcamaların büyük bir kısmının, otellerdeki konaklamayla ilgili olduğunu yazdı.

Kıbrıslı Rumların ilk tercihleri arasında, kumarhaneler ve Ercan üzerinden Türkiye’ye yönelik seyahat biletlerinin bulunduğunu yazan gazete, Kıbrıslı Rumların, 2014 yılı içerisinde Kuzey ve Türkiye’de kredi kartıyla toplam 11 milyon 627 bin 816 Euro ödediğini kaydetti. Sadece Kuzey Kıbrıs’taki mal ve hizmet alımı için ise 6.5 milyon Euro ödendiği belirtildi.

Kuzey’deki kumarhaneler için 1.2 milyon Euro

Habere göre, Kuzey Kıbrıs’taki otellerden hizmet satın almak için toplam 9 bin 350 işlem karşılığında 2.6 milyon Euro; Türkiye’deki oteller için ise toplam 3 bin 230 işlem karşılığında 1 milyon Euro ödemede bulunan K.Rumlar, oteller için toplamda 3.6 milyon Euro harcadı. Gazete, Kuzey’deki kumarhaneler için, K.Rumların geçen yıl 1.2 milyon Euro, Türkiye’deki kumarhaneler için ise 212 bin 715 Euro ödeme yaptığını yazdı.
Kıbrıslı Rumların ayrıca Kuzey Kıbrıs ve Türkiye’ye, bilet alımı için yaklaşık 3 milyon Euro ödediği belirtildi.

Gazete, Kıbrıs Havayolları’nın kapanmasının ardından, Ercan üzerinden yapılacak seyahatlerin, Atina üzerinden Türkiye’ye gidenlerin, direkt Ercan’dan gitmeyi tercih edecek olmasına bağlı olarak, artacağı tahmininde bulundu.

Gazete, ayrıca ilgili makamların konuyu incelemekte olduğunu ve bunun önlenmesi için çeşitli çözümler üzerinde durduğunu yazdı.

Gazete, yine JCC şirketine dayanarak, Kuzey ve Türkiye’de giyim ve ayakkabı için, 2014 yılı içerisinde, önemli bir harcama yapıldığını ve bunun için toplamda nerdeyse 1 milyon Euro’ya ulaştığını kaydetti.

Habere göre, Kıbrıslı Rumlar, kıyafet ve ayakkabı için Kuzey’de 436 bin Euro, Türkiye’de ise 488 bin Euro harcadı. TAK

Fotoğraf: Arşiv

Bu haber toplam 1087 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler