1. HABERLER

  2. DERGİLER

  3. Bir Kurum Mutfağının Lezzetleri
Bir Kurum Mutfağının Lezzetleri

Bir Kurum Mutfağının Lezzetleri

Bir Kurum Mutfağının Lezzetleri

A+A-

 


Zekai Altan


Bu hafta farklı bir lezzet mutfağından bahsedelim. Uzun zamandır yazmak istediğim bir konu. Kurum mutfaklarındaki lezzetler. Araştırdığım kadarı ile ideal birkaç kurumun mutfak lezzetlerini saptadım. Bunlardan biri de BRTK’dır. Arada bunlara değineceğim. Evlerde, restorantlarda ve otellerde pişirilip tadıldığı kadar  yoğun personel çalıştıran kurumlarda da pişirilen lezzetler de vardır. Bu kurum mutfaklarının sunduğu lezzetler bazen kira olarak kullanılan mekanlarda ticari amaçlı yapılıyor. Bazı işletmeler de hizmet alıyor bazıları da ticari amaç gütmeden yemeklerini personeline sunuyor. Bugün sizlere son iki yıldır yakından tanıdığım ve iç düzen ve sistemini görüp ciddi bir fikir sahibi olduğum bir kurumun mutfağından bahsedeceğim. AKSA Enerji.

KURUM MUTFAĞI

AKSA Enerji Kalecik köyünde.  Uzun bir süredir burada enerji hizmeti veriyor. Toplum olarak da buraya farklı bir bakış açısı ile yaklaşılıyordu. Ben dahil. Özellikle petrol kazasından sonra, kaldı ki uluslararası alanda küçük ancak bizim ölçeğimizde de büyük bir olay. İşte o dönemde AKSA ile ilişkim başladı. Bugün petrol kazasında filtreye kadar tüm sorunlar köklü olarak çözüldü. Çözülmeden önce ve çözüldükten sonra da özellikle yerel yönetimlerden spor kulüplerine kadar yaptıkları hizmet ve destekler de göz ardı edilemeyecek bir gerçektir. Ve şimdi de çok yakında bu ülkenin kültürüne ve çocuklarına çevreden kültüre kadar sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirme çabası içerisinde. Tabii bir kurumu kurum yapan o kurum yöneticisi ve personelidir. Antalya’da Profesyonel Otel Yöneticileri Derneğine üye olarak kabul edilmiştim. Antalya’ya gittim. Genel kurul toplantısına… İlk adım başvurum istendi. Özgeçmişim. Başvuru üzerinde şu ibare yazılı. “Yöneticilik Bir sanattır”. Evet çok doğru. On tane üniversite bitirseniz yönetici olursunuz demek değildir. Bu bir sanattır. İşte AKSA Enerjinin Santral Müdürü Murat bey tam bir yöneticidir. Yöneticilk sanatı en üst düzeyde. Tabii mesleki ve akademik bilgisi de ayrı bir özelliği.  Bugün AKSA’nın elde ettiği başarıların mimarı. Çünkü kurumunu temsil eden odur. Yöneticilik sanatını kullanarak.

MUTFAK VE LEZZET

Birkaç kez AKSA’nın personel yemekhanesinde yemek yeme şansını yakaladım. Etkilendim ve buraya farklı bir gözle gittim. İnceleme amacı ile. Ve personel restorantında öğle yemeği aldık. Murat Çaptuğ  bey ile birlikte. Murat beyin personel ilşkisinden dış ilişkilere kadar seviyeli ve düzeyli ve özellikle dürüst duruşu kendisini ideal bir yönetici yaptı. Etik davranışlarına kadar. Yani çok samimi olarak şunu da belirtmek isterim. Bu ülkenin bu tür insanlara ihtiyacı vardır. Güzel bir sohbet ile başlayan yemeğimizin mönüsünde giriş mercimek çorbası, yoğurt, kızartılmış tavuk ve garnitürü de pirinç pilavı. Tatlı olarak da krem çoko. Yemekler açık büfe. Benmarilerde servis edilen yemekler  ahçılar tarafından servis ediliyor. Basit gibi görünen mönü adeta a la carte gibi hazırlanıp sunuldu. Mercimek çorbası çok güzel. Baharatından tadına kadar tam iştah açıcı gibi. Tavuğun kızartılması ile garnitürü olan pilavın pirinci de böyle tane tane. Şef pirinci çok iyi kullandı ve pişirdi. Kıvamında. Tabii krem çokoya diyecek birşey yok. Bu tür çakuletli (çukulatalı) tatlılar benim favorim. Personele gelince. Tipik bir restorant çalışanı gibi. Bay ve bayan personel başlarınde kep ve boneleri ile hijyenik beyaz önlüklü üniformaları ile hizmet veriyorlar. Burada yemek alan personele restorant atmosferini yaşatıyorlar. Güleryüzlü olarak. Bu önemli bir ayrıcalık. Hem doyurucu hem de lezzetli yemekler sunarak. O personeli motive ediyorlar. Kendilerini ayrıcalıklı hissetmelerini sağlıyorlar. Restoranttaki tüm masalar ise ahşap ve restorant pırıl pırıl. Mutfak ise tam olarak hijyenik bir malzeme ile donatıldı. Temizlik ve hijyen en üst seviyede. Tabii mönü her gün değişiyor. Set mönü içerisinde her gün farklı tatlılar ve garnitürler servis edilirken ana yemekler ise fırın makarna, balık çipura, biber dolması, ızgara bud filet, tas kebabı ve patlıcan musakka. Her gün farklı bir lezzet. Ben size bu kurum lezzetleri ve atmosferi ile ilgili birkaç yorum yapsam eminim burada yemek almak isteyeceksiniz. İşte bu kaliteyi sağlayan ve çalışanına ve kurumuna önem veren yöneticidir. O da Murat beydir. AKSA Enerjinin iç dünyası böyle. Lezzet açısından. Çalışanların %95’i de KKTC vatandaşı ve bölgeden.

Bu haber toplam 745 defa okunmuştur
Adres Kıbrıs 211. Sayısı

Adres Kıbrıs 211. Sayısı

Önceki ve Sonraki Haberler