1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Bir dönemin sonu
Bir dönemin sonu

Bir dönemin sonu

Türkiye ve Avrupa’da önemli başarılar yakalayan Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı’nın kulüp faaliyetlerini sonlandırdığı açıklandı

A+A-

Son yıllarda gerek Türkiye, gerekse Avrupa’da elde ettiği başarılarla adından söz ettiren Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı’nın faaliyetlerini sona erdirdiği açıklandı. YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel imzası ile yapılan açıklamada Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı’nın Avrupa’da Avrupa şampiyonluğu dahil, Türkiye’de 5 önemli kupa kazandığı, ancak misyonunu tamamladığına inanılarak bu branştaki kulüp faaliyetlerini sona erdirdiği belirtildi.

 

Günsel: “Takımın misyonunu tamamladığına inanarak faaliyetleri sona erdirmiştir”

YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yakın Doğu Üniversitesi’nin ülke içerisinde ve dış temaslar bağlamındaki faaliyetlerini yoğun olarak sürdüreceğini bildirerek düşüncelerimi aktarmak isterim.

Bu arada, istisnaî olarak, Yakın Doğu Üniversitesi, Kadın Basketbol Takımı’nın misyonunu tamamladığına inanarak bu branştaki kulüp faaliyetlerini sona erdirmiştir.

Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol takımı, Avrupa’da Avrupa Şampiyonluğu dahil ve Türkiye’mizde 5 önemli kupa şampiyonluk kazanarak, üniversitemizin, ve daha da önemlisi yurdumuzun potansiyelinin fiiliyata ne kadar büyük bir güçle dönüşebileceğini göstermiş bulunmaktadır. Kıbrıs’ımızın yurdumuzun böyle bir atılım örneğine ne denli ihtiyacı olduğunu herkes teslim etmiştir.”

 

“Üniversitemiz şampiyonluk sporunda önder bir konumdadır”

“Üniversitemizin şampiyonluk sporunda önder bir konumda olduğu bilinmektedir diye düşünmekteyim. Şampiyonluk sporunda son üstün başarılarımız -K.K.T.C.’de bütün dallardaki 60 şampiyonluk- yanı sıra sağlığı ön plan tutan kitlesel spor faaliyetlerini, Yakın Doğu Üniversitemizin geniş kapsamlı ve ölçekli, dünya standartlarındaki tüm sağlık birimlerinin desteği ile sürdürmektedir.

Bu vesîle ile, üniversitemizin eğitim alanında üst düzey üniversiteler konumu, sportif faaliyetler yanı sıra, en önemli bir katkı olarak san’at dallarındaki girişim ve desteklerinin ön planda olduğunu vurgulamalıyım. Bu dönem ulusal ve uluslararası resim sergilerimiz diğer alanlardaki sergiler yanı sıra önemli yankılar uyandırmış ve uyandırmaya adaydır.

Özetle, Yakın Doğu Üniversitemiz, öğretim elemanlarının 1200’ü aşan yayınıyla, Büyük Kütüphanesi’nde mevcut 1,500,000 eseriyle, devam eden 175 bilimsel ve teknik projesiyle, lisans ve lisansüstü’ndeki seçkin eğitimi yanısıra bilimsel yayın ve teknik-teknolojik gelişme de öncü rol oynamaktadır.

Teknik gelişimin otomativ sanayiine de uzanan hazırlıkları ve tamamladığı aşamalar da birer göstergedir.

Her konu ve yöndeki düşünce, atılım ve kararlılığımızı paylaşma geleneğini sürdüreceğimizi saygılarımla sunmak isterim.”


Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol takımının koçu Zafer Kalaycıoğlu, alınan kararı NTVspor’a değerlendirdi

Kalaycıoğlu: “Çok üzgünüm”

Faaliyetlerini sona erdirdiğini açıklayan Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı'nın başantrenörü Zafer Kalaycıoğlu, alınan kararı yeni öğrendiklerini söyledi. Kalaycıoğlu, bordo-beyazlı basketbol takımının faaliyetlerinin sona erdirilmesi kararı karşısında çok üzgün olduğunu belirterek, "Kararı dün öğrendik, haberimiz yoktu. İç saha maçlarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde oynanamamasının da bu kararın verilmesinde etkisi olduğunu düşünüyorum. Kulüp bu konuda beklenti içindeydi. FIBA Avrupa Ligi'nde elde edilecek başarıyla ambargoları delmeyi bekliyorlardı ama olmadı. Sağlık olsun" ifadelerini kullandı. Bu sezon ligde ikinci, FIBA Avrupa Ligi Dörtlü Finali'nde de dördüncü olmalarının alınan kararla ilgisinin bulunmadığını aktaran Kalaycıoğlu, "Şampiyon da olsaydık bence karar değişmezdi. Yakın Doğu Üniversitesi, elde ettiği büyük başarılarla 2 yıl içinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin en önemli markası haline gelmişti. Bu başarıların mimarlarından biri olarak çok gururluyum. Görevimizi en iyi şekilde yaptığımıza inanıyorum. Başımız dik, alnımız açık. Ortada başarısızlık da söz konusu değil. Geçen sezon bütün kupaları kazanmıştık. Bu sezon ise Süper Kupa oynadık. FIBA Avrupa Ligi'nde Dörtlü Final oynama başarısı gösterdik. Ligde normal sezonu en fazla sayı atan ve en az sayı yiyen takım olarak birinci sırada bitirdik. Türkiye ve Cumhurbaşkanlığı Kupalarını kazanmış bir takımdan bahsediyoruz. Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Süper Ligi'nde final oynadık, şampiyonluğu Fenerbahçe'ye kaptırdık. Onun da en önemli nedeni Vandersloot'un ilk maçta hastalığı nedeniyle oynayamamasıydı" dedi. Yakın Doğu Üniversitesine verdikleri destekten dolayı teşekkür eden Zafer Kalaycıoğlu, "Bundan sonra takımdaki herkes kendi yolunu çizecek. Ben de önüme bakacağım. Yakın Doğu Üniversitesi, kadın basketboluna çok büyük emek verdi" diye konuştu.

 

YDÜ Kadın Basketbol Takımı’nın Kulüp Başkanı Işık Eyigüngör takımın kapanma nedenini açıkladı


“Maçların KKTC’de oynanması isteniyordu”

Türkiye Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Yakın Doğu Üniversitesi'nde faaliyetlerin durdurulduğunun açıklamasının ardından Kulüp Başkanı Işık Eyigüngör, açıklamalarda bulundu. Eyigüngör, Günsel ailesinin kulübü kapatma kararını sezon içinde aldığını ancak Türkiye ve Avrupa Ligi'nin düzenini bozmak istemediklerini dile getirdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı'nın kapatılmasının en büyük nedeninin, kulübün spor faaliyetlerine başladığında yapılan yatırımların ve oynanacak maçların Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti odaklı olmasının gösterildiğini ifade eden Eyigüngör, "Yakın Doğu ailesi spora girdiğinde maçların Kuzey Kıbrıs’ta oynanması amacıyla spor yatırımlarını yaptı. 2 yıldır güçlü kadrolar kuruldu. Bu 2 yılda Avrupa şampiyonluğu ve Türkiye Ligi’nde 4 adet kupa alındı fakat buna rağmen biz maçlarımızı KKTC'de oynayamıyoruz. Bundan sonra da oynayacak gibi değiliz. Bu sebeplerden dolayı alınan kararı kendileri sezon içinde almışlar. Fakat Türkiye ve Avrupa Ligi'nin düzenini bozmamak için liglerin bitişi ile birlikte kapatma kararı açıklandı" dedi.

Bu haber toplam 771 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler