1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Belediyeler Birliği’ne AB'de üyeliik statüsü…
Belediyeler Birliği’ne ABde üyeliik statüsü…

Belediyeler Birliği’ne AB'de üyeliik statüsü…

Benli: “Kıbrıslı Türklere statüleri iade edildi”

A+A-

 

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’ne (KTBB) Avrupa Konseyi Yönetimler Kongresi’ndeki üyelik statüsünün yeniden verildiği bildirildi.

KTBB Başkanı ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli bir önceki genel kurulda “misafir” gibi karşılandıklarını bu yılki katılımlarında ise statülerinin değişerek üye olarak kabul edildiklerini belirtti.

Benli, “Kıbrıslı Türklere statüleri iade edildi. Artık yerel yöneticilerimizin Avrupa Konseyi’nde kalıcı bir sandalyesi vardır” dedi.

KTBB’den yapılan açıklamaya göre, Ahmet Benli başkanlığındaki heyet Strazburg’ta Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin 28. Genel Kurulu Toplantısı’na katıldı

Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Benli, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Konseyi Başkanı Jean-Claude Frecon ile resmi bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Hüseyin Köle ve Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Yerel Yönetimler Sekreteryası Genel Müdürü Jean Philippe Bozauls da hazır bulundu.

Belediyeler Birliği heyeti, Denetim, Güncel İşler ve İdari İşler Komiteleri’nin toplantılarında yer aldı. Komite toplantılarının ardından Genel Kurul Toplantısına katılan heyet, toplantıyı resmi temsilcilerin olduğu bölümden takip etti.

Heyet ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Konseyi Daimi Temsilcisi’nin verdiği yemeğe de katıldı.

BENLİ TEŞEKKÜR ETTİ

Benli, toplantıda Kıbrıslı Türklerin temsiliyetinden doğan haklarının iade edilmesinden dolayı Avrupa Konseyi’ne teşekkür etti, Kıbrıslı Türk yerel yöneticilerin toplantılara daha aktif olarak katılımının sağlanacağı sözünü verdi.

Benli üyelikle ilgili açıklamasında Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Konseyi’nin, Kıbrıslı Türklerin temsiliyetinden doğan haklarını iade ettiğini vurguladı.

Benli, 2016 yılının Mayıs ayında denetleme için Avrupa’dan bir heyetin adaya geleceğini gözlemcilerin hazırlayacağı raporun Kıbrıslı Türkler için bir şans olduğunu kaydetti. Benli, “bu raporun ayrılığı değil, Kıbrıs’ta birleşmeyi ve çözümü içeren objektif bir sonuç üretmesini istiyoruz” dedi.

Eylül ayında Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin Kıbrıs ile ilgili bir rapor hazırlayacağına işaret eden Benli, temennisinin bu raporun Kıbrıs’ın her iki tarafının da incelenerek, demokratik yollarla seçilmiş Kıbrıslı Türk belediye başkanları ile de istişare sonucu tamamlanması olduğunu söyledi. Benli, Konsey’den objektif bir rapor hazırlamasını beklediklerini dile getirdi.

Benli, “Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’ne yaptığımız ilk ziyarette, delege ve temsiliyet anlamında statümüzü kararlılıkla geri istemiştik. Bu talebimiz sonuç verdi. Kimi komitelere davet almıyorduk, bu yöndeki rahatsızlığımızı da paylaşmıştık. Ayrıca, Konsey’e yönelik ağ bilgilerine ulaşmak için de şifrelerimizi istedik. Tüm bu taleplerimiz görüşülerek kabul edildi” dedi.

(tak)

Bu haber toplam 1400 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler