1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Barış sadece erkeklere bırakılamayacak kadar kıymetlidir!
Barış sadece erkeklere bırakılamayacak kadar kıymetlidir!

Barış sadece erkeklere bırakılamayacak kadar kıymetlidir!

Bizler, Feminist Atölye, Sınırı Aşan Eller ve Yurtsever Kadınlar Birliği olarak, 1 Eylül Dünya Barış gününde hep birlikte haykırıyor ve iki toplumun liderlerini Kıbrıs sorununun bir an önce federal bir çözüme kavuşturulması için sahici bir irade koymaya d

A+A-

Feminist Atölye (FEMA)

info@feministatolye.org

 

Bizler, Feminist Atölye, Sınırı Aşan Eller ve Yurtsever Kadınlar Birliği olarak, 1 Eylül Dünya Barış gününde hep birlikte haykırıyor ve iki toplumun liderlerini Kıbrıs sorununun bir an önce federal bir çözüme kavuşturulması için sahici bir irade koymaya davet ediyoruz. Bu adayı yurt bilen ve adil, demokratik ve eşit bir Kıbrıs’ta yaşama zamanımızın çoktan beridir geldiğini düşünen insanlar olarak diyoruz ki, hepimiz barış istiyoruz fakat barışı ve onun gerekliliklerini tanımlamanın farklı yolları vardır:

·        Bizler için barış, değerleri, tutumları, siyasetleri, süreçleri ve stratejileri de kapsayan geniş bir kavramdır.

·        Barış, şiddetin, korkuların ve baskıların her türlü biçimini ortadan kaldıran bir değerdir.

·        Barış, bizi bölen tüm askeri, sosyal ve politik sınırların ötesine geçmektir.

·        Barış, Kıbrıs sorununun siyasi ve toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı bir federal çözüme kavuşarak bizlere toplumsal dönüşümün parçası olabileceğimiz bir gelecek imkânının ortaya çıkması demektir.

·        Barış, aynı zamanda içinde yaşadığımız ataerkil ve militarist sistemin yarattığı hegemonik erilliğin baskısından erkekleri de kurtarmak demektir.

·        Barış, hayatın her alanında, iş yerinde, karar alma mekanizmalarında, özel ve kamusal alanda erkeklerle eşit söz hakkına sahip olmak demektir.

·        Barış, orduların, silahların ve savunma için ayrılmış bütçelerin olmadığı bir güvenlik anlayışıdır.

·        Barış, herkes için eğitim, herkes için temiz su ve sağlıklı çevre demektir.

·        Barış, kendi yaşam tarzımızla ilgili karar verme özgürlüğüne sahip olmamız, geceleri güvenlik içinde sokaklarda dolaşabilmemiz demektir.

·        Barış, farklılıklara tahammül etmek, farklı olanlara saygı göstermek ve onların onurlarını gözetmek demektir

·        Barış, dışlanmış, baskı altında olan tüm sosyal gruplarla ve dezavantajlı insanlarla dayanışma kurmak demektir.

·        Barış, toplumsal cinsiyet eşitliğini ve barış kültürünü yaygınlaştıracak kurumsal yapılar kurmak demektir.

 

Federasyon ve Feminizm Hemen Şimdi!

 

                 Feminist Atölye         Sınırı Aşan Eller      Yurtsever Kadınlar Birliği

 

 

 

 

 

 

Peace is too precious to be left men alone!

On the International Peace Day, we, the members of the Feminist Atelier, Hands Across the Divide and the Patriotic Women’s Union, want to raise our voice together and invite the leaders of both communities to take real initiatives and responsibility to find a federal solution as soon as possible. We all want Peace. But there are different ways of defining what Peace is and what this entails.

·        For us, Peace is a concept, a value, an attitude, a policy, a process and a strategy.

·        Peace is a Value which means the elimination of all forms of violence, fears and oppressions,

·        Peace means doing away with all dividing lines including military, check points, social divisions and political discriminations,

·        Peace means a federal Cyprus solution with political and gender equality in order to give us a future, to unlock our energies so that we can all contribute to social change as a society,

·        Peace means to also alleviate men’s oppression from hegemonic masculinity and victimhood due to our patriarchal militaristic system,

·        Peace means having an equal voice to that of men in all areas of our life both in the private and public realms, at the workplace and at the decision-making centres,

·        Peace means security without armies and weapons and defence budgets,

·        Peace means education for all, clean water for all, and a  healthy environment,

·        Peace means freedom to decide about our lifestyle and be able to walk late at night and feel safe in our streets,

·        Peace means treating others with respect, appreciating differences and valuing each other’s dignity,

·        Peace means solidarity with all oppressed social groups and disadvantaged people,

·        Peace means establishing institutional structures to disseminate an education for a peace culture and gender equality.

 

Federation & Feminism Now!

 

    Feminist Atelier         Hands Across the Divide         Patriotic Women’s Union

 

Sevgili FEMA okuyucuları,

Kıbrıs’ta, kadına yönelik şiddete dair duyarsızlığa karşı sesimizi yükseltmek ve kadına karşı şiddeti önlemek konusunda önemli araçlardan biri olan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin bir an önce KKTC meclisinden geçmesini sağlamak için bir imza kampanyası başlattık. Lütfen sizler de destek verin!

Kampanyaya katılmak için adresler:

http://imza.la/ak-kadina-karsi-siddet-ve-ev-ici-siddetin-onlenmesi-sozlesmesi-kibris-ta-kabul-edilsin

www.feministatolye.org

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 840 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler