1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Almanya nüfusunun dörtte biri göçmen
Almanya nüfusunun dörtte biri göçmen

Almanya nüfusunun dörtte biri göçmen

Almanya’da nüfusun yaklaşık dörtte birini göçmen kökenliler oluşturuyor.

A+A-

 Almanya’da nüfusun yaklaşık dörtte birini göçmen kökenliler oluşturuyor. Ülkede yaşayan 20 milyondan fazla göçmen kökenlinin yarısı Alman vatandaşlığına sahip.

Almanya’da Federal İstatistik Dairesi tarafından açıklanan veriler, ülkede her dört kişiden biri göçmen kökenli olduğunu ortaya koydu.

Federal İstatistik Dairesi'nden yapılan açıklamaya göre, Almanya'da 2018 yılında yaklaşık 20 milyon 800 bin göçmen kökenli kaydedildi. Bunun, yaklaşık 83 milyon nüfuslu ülkede kaydedilen en yüksek göçmen kökenli sayısı olduğu dikkat çekti. İstatistik Dairesi'nin açıklamasında, göçmen kökenlilerin sayısının bir önceki yıla göre yüzde 2,5 oranında artış gösterdiği belirtildi. Açıklamaya göre, Almanya'da 2017 yılında 20 milyon 300 bin göçmen kökenli kayıtlara geçmişti.

Bir kişi veya bu kişinin ebeveynlerinden her ikisi ya da biri doğduğunda Alman vatandaşı değilse o kişi Alman vatandaşı da olsa, göçmen kökenli olarak kabul ediliyor. Federal İstatistik Dairesi'nin verilerine göre Almanya'daki toplam nüfusun dörtte biri bu kritere uyuyor.

Açıklamaya göre 2018'de Almanya'da yaşayan göçmen kökenlilerin yüzde 52'si Alman vatandaşlığına sahipken, yüzde 48'i yabancı bir ülkenin pasaportunu taşıyor. 10 milyon 900 bin göçmen kökenli Almanın yarıya yakını Alman vatandaşı olarak dünyaya geldi. 20 milyon 800 bin göçmen kökenliden 13 milyon 500 bini ise Almanya sınırları dışında doğdu.

Bu haber toplam 729 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler