1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Akıncı Sütlüce’de düzenlenen bölge toplantısına katıldı.
Akıncı Sütlüce’de düzenlenen bölge toplantısına katıldı.

Akıncı Sütlüce’de düzenlenen bölge toplantısına katıldı.

Akıncı, halkın, Cumhurbaşkanlığı seçiminin partiler seçimi olmadığının farkında olduğunu belirterek, halkın; “nasıl bir Cumhurbaşkanı istediğiyle ilgili sorularının cevabını kendi vicdanında verdiğini” kaydetti.

A+A-

Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Mustafa Akıncı, halkın, Cumhurbaşkanlığı seçiminin partiler seçimi olmadığının farkında olduğunu belirterek, halkın; “nasıl bir Cumhurbaşkanı istediğiyle ilgili sorularının cevabını kendi vicdanında verdiğini” kaydetti.

Akıncı’nın basın bürosundan verilen bilgiye göre, Akıncı dün akşam Sütlüce’de düzenlenen bölge toplantısına katıldı.

Akıncı burada yurttaşlara hitap etti. Akıncı, son zamanlarda, farklı sonuçlar bildiren bazı anketlerin dolaştığına ve yorumlar yapıldığına işaret ederek, “Ben ilk günden beridir halkın gözlerine bakıyorum. Sokağın nabzını tutuyorum, halkımız tüm bunlara cevabını 19 Nisan’da verecektir” diye konuştu.

Akıncı, bir takım menfaatler için yapıldığını savunduğu “masa başı anketlerinin” daha önce de dolaşığını kaydederek, geçen yerel seçimlerde de yapılan bu anketlerde, Lefkoşa Belediye Başkanı seçilen Mehmet Harmancı’nın üçüncü sırada gösterildiğini anımsattı.

Son zamanlarda bütün okların kendisine yöneltildiğini savunan Akıncı, eleştirilerin “çamur atma” düzeyine indirgendiğini bunun da korkunun yansıması olduğunu öne sürerek, şöyle devam etti:

“LİDER SEÇİLİYOR”

“Çünkü ilk defa bu toplumun kendi evinin efendisi olması, haysiyetiyle yaşaması, halkıyla birleşip bütünleşerek gerçek anlamda toplumun önünü açmayı hedefleyen lideri engellemeye çalışıyorlar. Halk buna izin vermeyecektir. Bu halk manipülasyonlara rağbet etmeyecektir, çünkü farkındadır ki bu bir parti seçimi değil, Kıbrıs Türk toplumu liderini seçiyor. O nedenle rakamlarla oynamak boş. Halk, kimin layıkıyla bu mevkii doldurabileceğine, kimin kendine hizmet edeceğine bakacaktır.

Halk sorularının cevabını anketlere değil, gerçek hayata bakarak bulacak. ‘Müzakere masasında, uluslararası alanda iradesini kim temsil edecek, hangisi yeterli bilgi ve donanıma sahip, hangisi Kıbrıs konusunda tecrübeli, bilgili, hangisi emeğe değer veriyor, geçmişte hangisi kendisi için mücadele verdi’ gibi sorularına cevap arayacak.

Seçilecek kişi sadece halkına bakacak, başka bir yere değil. Bu halk, en ufak bir şeyde bile icazet arayıp adım atacak birini istemez. Halk, kendi iradesini karalılıkla masaya yansıtacak birini seçecek. Halk artık bunun kim olduğunu görmüş, sorduğu soruların cevabını kendi vicdanında vermiştir.”

Konuşmasında “Dört Boyutlu Siyaseti’ni” de özetleyen Akıncı, çözümsüzlük nedeniyle uluslararası hukuka dâhil olamamanın olumsuz etkilerinin yaşamın her alanına yansıdığını kaydetti.

Kıbrıslı Türklerin gerek spor, gerekse uluslararası diplomasi alanında “hep tribünlerde seyirci” durumunda kaldığını işaret eden Akıncı, “Uluslararası hukuka giremezsek hep tribünlerde kalacağız. Biz artık seyirci değil aktör olmak, uluslararası hukuk içinde yer alıp geleceğimizi kurmak istiyoruz. Her zaman vurguluyorum, ben, sihirbaz değilim ama müzakere masasında aklımı kullanacak, Kıbrıslı Türklerin haklarını koruyarak çözüme ulaşmak için var gücümle çalışacağım” diye konuştu.

Akıncı, bugüne kadar masada her şeyin konuşulduğunu ifade ederek, eksik olan tek şeyin; irade olduğunu söyledi ve “Biz bu iradeyi kararlılıkla koyacağız” dedi.

Bazı çevrelerin “Akıncı gelirse Türkiye ile kavga edecek” diye konuştuklarına işaret eden Akıncı, bunun doğru olmadığını kaydederek, şöyle devam etti:

“Ben ilişkilerde ne çatışma, ne de teslimiyet, tam tersi, uzlaşma istiyorum. Bunun için, Türkiye’yle de, güneyle de konuşup anlaşmak istiyoruz. Türkiye ile ilişkilerimiz artık kardeş ilişkisi olmalı, ayaklarımızın üzerinde doğrulup yürümeyi öğrenmeliyiz. Kendi kendine yeten ayakları üzerinde duran ekonomisi ve demokrasisi sağlam yapıyı kurabilmeliyiz. Ama kendi kurumlarımıza sahip çıkarken iyi idare etmeyi de bilmeliyiz.

Belki bazı adaylar büyük paralar dökmektedirler, bizim bunu yapacak olanaklarımız yok. Göreve halkımızın oylarıyla gelirsem ama sizler için emeğimi harcayacak alın teri dökeceğim.”

Bu arada Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, bu sabah Lefkoşa’daki 9 Eylül İlkokulu ile Şehit Tuncer İlkokulu’nu da ziyaret etti.

Akıcı ziyaretlerinde okul müdürleri ve öğretmenlerle bir araya gelerek sohbet etti, soruları yanıtladı.

(tak) 

Bu haber toplam 1094 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler