1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Akıncı: Bizde irade, kararlılık ve politik istenç var
Akıncı: Bizde irade, kararlılık ve politik istenç var

Akıncı: Bizde irade, kararlılık ve politik istenç var

Akıncı: “Benim seçilmemden sonra Kıbrıs sorunu bağlamında yeni olumlu bir hava doğdu, tabii şimdilik bunlar bir havadan ibarettir. Müzakereler sürecinde göreceğiz”

A+A-

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanlığı’na seçilmesinin ardından Kıbrıs sorunu bağlamında uluslararası aktörler ve Güney Kıbrıs’ta yeni bir olumlu havanın doğduğunu belirterek, “Tabii şimdilik bunlar bir havadan ibarettir, bunların somuta dönmesidir önemli ve asıl olan... Bunları da yakında başlayacak müzakereler sürecinde göreceğiz” dedi.

Akıncı, bu konudaki tavrının; “Kıbrıs’ta iki tarafın da haklarını koruyabilecek, geleceğe daha iyi taşıyabilecek, mümkün çözüm olarak eşitlik, güvenlik içerisinde yaşayabilecekleri, azınlık hakları ile değil eşit statüde yaşayabilecekleri bir federal yapı” olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, ancak bu konuda hep irade ve kararlılık eksikliği olduğunu ifade ederek, bu politik istenç, irade ve kararlılığın kendilerinde olduğunu, Kıbrıs Türk halkının da, kendisinin seçimlerde ortaya koyduğu 4 maddelik vizyonunu onaylayarak bu kararlılığını ispatladığına işaret etti.

Akıncı, “Bugün artık o vizyon Mustafa Akıncı’nın tek başına kendi vizyonu olmaktan çıktı, halkın vizyonu, halkın onayladığı bir vizyon haline dönüştü. O bakımdan orada ortaya konan görüşlerin takipçisi olmak da artık halkım adına benim üstlendiğim bir görev haline geldi. Dolayısıyla ben o çerçevede yürüyeceğim” dedi.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Ali Çıralı başkanlığındaki Kıbrıs Türk Sanayi Odası Yönetim Kurulu heyetini kabul etti.

Çıralı: “Çözüme yönelik umut yeşerdi”

Cumhurbaşkanlığı’nda yer alan görüşmede konuşan Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, Akıncı’yı seçimlerde gösterdiği başarıdan dolayı kutladı ve bundan sonraki görevinde başarılar diledi.
Çıralı, Akıncı’nın seçim döneminde açıkladığı 4 maddelik vizyona Sanayi Odası olarak destek verdiklerini ifade ederek, toplumda özellikle Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik büyük bir umut yeşerdiğini, umutların günden güne yükseldiğini söyledi.

“Kendi ayakları üzerinde durabilir bir ekonomik yapı”

Kıbrıs’ta nihai ve kalıcı bir çözüme ulaşmanın herkesin faydasına olduğunu belirten Çıralı, Sanayi Odası olarak Kuzey Kıbrıs’ta sürdürülebilir, kendi ayakları üzerinde durabilir bir ekonomik yapıya ulaşabilmek için fikir ve önerilerini Akıncı’ya sunacaklarını kaydetti.
Çıralı, bunun yanında iki toplum arasında güveni artırmak için yapılması gereken ve yapılabilecek güven yaratıcı önlemler ile ilgili de önerileri bulunduğunu ve onları da Akıncı ile istişare edeceklerini, ayrıca hellim konusunda da son gelişmeler ile bundan önceki süreçle ilgili de kısa bir bilgi notu vereceklerini, ziyaret amaçlarının bunlar olduğunu söyledi.

------------------------------------------------------


Akıncı: “Kaliteli, rekabet edebilir biçimde üretmeliyiz”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, teşekkür ettiği Sanayi Odası’nın, Kıbrıs Türk halkının bu ülkede tutunabilmesi için çok önemli bir sektörün, üretimin temsilcisi olduğuna dikkat çekerek, “Bulacağımız herhangi bir çözümün adı ne isterse olsun, biz Kıbrıslı Türkler olarak o çözümde varlığımızı sürdürebilmemiz için üretmeliyiz, kaliteli üretmeliyiz, rekabet edebilir biçimde üretmeliyiz ve elbette ürettiklerimizi de pazarlayabilmeliyiz” dedi.

Akıncı, bunların yıllar içerisinde ne yazık ki yeterli düzeyde olamadığına ve sıkıntılarının ülkede yaşandığına işaret ederek, bunun; uluslararası koşulların ve Kıbrıs sorununun çözümsüz kalmasından dolayı getirdikleriyle de bağlantılı olduğuna dikkat çekti.

“Ama kendi iç bünyemize ilişkin sorunlar nedeniyle de sıkıntılar yaşandı, temenni ederim ki bir yandan Kıbrıs sorununu çözme yönünde gelişmeler sağlayabilelim, ama hayat durmuyor, devam ediyor, o bağlamda kendi iç bünyesel sorunlarımız bakımından da olumluya iyiye doğru adımlar atmayı da başarabilelim” diyen Akıncı, olaya hep bu ikili çerçevede baktığını vurguladı.

“Halkın vizyonu”

Akıncı, Cumhurbaşkanlığı’na seçilmesinin ardından Kıbrıs sorunu bağlamında yeni bir olumlu havanın
doğduğunu, bunu uluslararası aktörler açısından da gözlemlediklerini, Güney’de de bir hava değişikliği hissedilmeye başlandığını belirterek, şöyle devam etti:
“Tabii şimdi bunlar bir havadan ibarettir, bunların somuta dönmesidir önemli olan… Bunları da asıl yakında başlayacak müzakere sürecinde göreceğiz.

Benim bu konudaki tavrım yıllardan beridir biliniyor, Kıbrıs’ta iki tarafın da haklarını koruyabilecek, geleceğe bizleri daha iyi taşıyabilecek, mümkün çözüm olarak eşitlik güvenlik içerisinde yaşayabileceğimiz, azınlık hakları ile değil, eşit statüde yaşayabileceğimiz bir federal yapıdır.
Bunun için de aslında yıllardır çok konuşulmuştur, hep bir eksik vardı; irade ve kararlılık. Ben b u politik istenç, irade ve kararlılığımızın olduğunu öteden beri seslendiriyorum, kendi adıma ve bunu halkımız da bizim 4 maddelik vizyonumuzu onaylayarak ispatladı.

Bugün artık o vizyon Mustafa Akıncı’nın tek başına kendi vizyonu olmaktan çıktı bana göre ve halkın vizyonu, halkın onayladığı bir vizyon haline dönüştü. O bakımdan bu bağlamda orada ortaya konan görüşlerin takipçisi olmak da artık halkım adına benim üstlendiğim bir görev haline geldi. Dolayısıyla ben o çerçevede yürüyeceğim, bu yürüyüşte eminim bu toplumun çok önemli bir kuruluşu olan Sanayi Odamızla da işbirliği içerisinde çalışacağız.”

Akıncı, Sanayi Odası’nın bu toplumun bağrından çıkmış ve üretim yapan bir sektör olduğuna işaret ederek, Oda’nın varlığı ve performansının bu yürüyüşte, hem içte hem de federal bir yapılanmada önemli olduğunu kaydetti.

Mustafa Akıncı, bugünden o güne var güçleriyle çalışacaklarını belirterek, Oda ile de her türlü işbirliği ve istişareye hazır olduğunu belirtti.

(TAK)

Bu haber toplam 980 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler