1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “744 öğretmen ‘genel kurul’ dedi”
“744 öğretmen ‘genel kurul’ dedi”

“744 öğretmen ‘genel kurul’ dedi”

KTOEÖS’den istifa eden 8 yönetim kurulu üyesi, olağanüstü genel kurul için sendikalar mukayyitliğine bildirim yapıldığını açıkladı

A+A-

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’ndan (KTOEÖS) istifa eden 8 yönetim kurulu üyesi imza toplayarak genel kurulun bir ay içinde olağanüstü toplanması konusunda Sendikalar Mukayyitliği’ne bildirim yapıldığını açıkladı.

8 üye tarafından yapılan ortak açıklamada, “KTOEÖS tüzüğünün 12/a(2) maddesinin sendika üyelerine verdiği yetkiye dayanarak üyeler tarafından toplanan ve tüzüğün emrettiği üye tamsayısının 1/5 oranındaki yeter sayının üzerinde olan 744 adet imza sendikamızın yönetim kurulu başkanlığına teslim edilmiştir. Bununla birlikte gereğinin yapılıp genel kurulun bir ay içerisinde süratle olağanüstü olarak toplanması için Sendikalar Mukayyitliği’ne de gerekli bildirim yapılmıştır” denildi.

Açıklamada, okullarda dün yapılan referanduma da değinilerek, 2 bin 492 üyenin 946’sının evet oyu kullandığı, bu durumda sendika yönetiminin üyelerin yüzde 36’sının onayını aldığı, üye tam sayısının yüzde 64’ünün ise ya referanduma hayır dediği ya da oylamayı boykot ettiği ifade edildi.

“Bu açıdan bakılınca, sadece kullanılan oylara bakıp özellikle bütünsel olarak referandumu bilinçli bir şekilde boykot eden üyelerin yok sayılması kabul edilemezdir” iddiasına yer verilen açıklamada, tablolarla bazı okullarda kullanılan oy sayısı gösterildi.

“Bağımsız bir divan oluşturulmadı”

Lefke ve Güzelyurt’taki okullarda toplam olarak 47 kişinin evet oyu kullandığı, 208 kişinin boykot uyguladığı ifade edilirken, Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi’nde görevli 40 öğretmenin tümünün oy kullanmadığı, Güzelyurt Türk Maarif Koleji’nde ise 42 öğretmenden sadece birinin oy kullandığı savunuldu.
Açıklamada, 946 evet oyuna karşılık 646 hayır oyu verilen referandumda, üyelerin çoğunluğunun referanduma katılmayarak “tavır sergilediği” öne sürüldü.

Toplam üye sayısının 2 bin 492 olduğu dikkate alındığında 900 üyenin oy vermediği iddia edilen açıklamada, “Sendika üyelerimizin sadece yüzde 36’sı kendi tabiriyle Tahir Gökçebel ve ekibine güven beyan etmiştir” ifadesi kullanıldı.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Geri kalan yüzde 64’lük kesim ise sendikamızın birlik ve bütünlüğünün tescil edileceği ve doğrudan demokrasinin gereği olarak genel kurulu işaret etmektedir. Bu noktadan hareketle, üyeler tarafından toplanan ve yeter sayının çok üzerinde olan 744 imzanın gereği yapılarak genel kurul derhal toplanmalıdır.” tak

Bu haber toplam 811 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler