1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “4 G konusunda çalışmalar başladı”
“4 G konusunda çalışmalar başladı”

“4 G konusunda çalışmalar başladı”

Başbakan Yorgancıoğlu, Kuzey Kıbrıs Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Koç’u kabul etti

A+A-

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu konuşmasında, gelişen teknolojiyi yakalamanın önemine değinerek, 4 G konusunda ilgili bakanlığın çalışmalar başlattığını ifade etti.

Başbakan Yorgancıoğlu, her ülkenin alternatif enerji üretme kapasitesinin ortalama kullanımının Avrupa standartlarında % 20 olduğunu, bu yüzdeliklerden bir kısmının evlere ve işyerlerine verildiğini ve geriye kalan mb üzerinden konuşulması gerektiğini kaydetti, bununla birlikte iletim hatlarının da incelenmesine ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı.

Yorgancıoğlu, yenilenebilir enerji kullanımı hakkındaki “bulunduğu yerde kullanılır” konusunda da tüzüğe bakılıp neler yapılabileceğinin incelenmesi gerektiğini söyledi.

Kuzey Kıbrıs Turkcell’in ihtiyaç duyduğu alanlarda yardıma hazır olduklarını ifade eden Başbakan Yorgancıoğlu, bu konularda ilgili bakanlıkla da istişare içerisinde olacağını vurguladı.


“En büyük masraf elektrikten...”

Kuzey Kıbrıs Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Koç ise konuşmasında, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’ndan yatırım ve enerji konularında destek istedi.

KKTC’de Türkiye’den önce 4G’ye geçilebilecek altyapının hazır olduğunu kaydeden Koç, bunun için bazı lisans anlaşmalarının ortaya konması gerektiğini söyledi.

Kıbrıs’taki en büyük masrafın elektrikten kaynaklandığının altını çizen Koç, yenilenebilir enerji kullanımı hakkındaki “bulunduğu yerde kullanılır” kuralının değiştirilmesiyle Kuzey Kıbrıs Turkcell’in 300’e yakın yerde fabrika kurması ihtiyacının ortadan kaldırılabileceğine işaret etti.

Koç, roaming ücretlerini daha aşağıya çekmek istediklerini de açıkladı. TAK

Bu haber toplam 814 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler