1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 4.5 SAAT GÖRÜŞTÜLER
4.5 SAAT GÖRÜŞTÜLER

4.5 SAAT GÖRÜŞTÜLER

Saat 10:05’te başlayan görüşme, 14.40’da sona erdi. Liderler "Ekonomi, Avrupa Birliği ve iç güvenlik" konularını görüştü

A+A-

 

Kıbrıs müzakereleri kapsamında ara bölgede bir araya gelen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas yaklaşık 4.5 saatlik bir görüşme yaptı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi’nin resmi ikametgahında saat 10:05’te başlayan görüşme, 14.40’da sona erdi.

BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in görüşmeye ilişkin açıklama yapması bekleniyor.

 

 

 

EKONOMİ, AB VE İÇ GÜVENLİK

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, liderlerin bugünkü görüşmede ekonomi, Avrupa Birliği ve iç güvenlik konularını ele aldıklarını söyledi.

Downer, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın yaklaşık 4.5 saatlik görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, liderlerin Avrupa Birliği, ekonomi ve iç güvenlik konularını ele aldıklarını söyledi.

Görüşmenin yapıcı ortamda yer aldığını anlatan Downer, 7 Ekim Cuma günkü görüşme ile başlayan yeni sürecin niteliği hakkında Rum tarafının “al ver süreci olmadığına” yönelik açıklamalarını yorumlarken, “BM olarak bir tanımlama yapmak istemediklerini” ifade etti. Tarafların müzakerelere
yaklaşımının farklı olduğunu kaydeden Downer, amaçlarının New York zirvesi öncesi mümkün olduğu kadar yakınlaşma sağlamak olduğunu belirtti.

Downer, liderlerin 21 Ekim’e kadar yer alacak görüşmelerde “Garantiler” hariç tüm başlıkları tekrar görüşmüş olacağını kaydetti.

“New York zirvesinde BM Genel Sekreteri’nin görüşmeye yaklaşımının ne olacağı” sorusuna karşılık ise Downer, Genel Sekreter’in tutumunun 21 Ekim’deki görüşmeye kadar sağlanacak yakınlaşmaya göre belirleneceğini belirtti.

Downer, zirvenin 2 gün süreceğini de söyledi.

Liderler, ekim sonu yer alacak New York zirvesi öncesi 14 Ekim Cuma, 19 Ekim Çarşamba ve 21 Ekim Cuma olmak üzere üç kez daha görüşecek.

 

 

“VERİMLİ GEÇTİ”

Derviş Eroğlu, bugün bazı başlıklarda karşılıklı al-ver yaparak yakınlaşmalar sağladıklarını belirterek, “Bugün verimli bir gün olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Eroğlu, Kıbrıs müzakereleri kapsamında, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile görüşmesinden dönüşünde Cumhurbaşkanlığı’nda yaptığı açıklamada, bugün yine bazı başlıklarda karşılıklı al-ver yaparak yakınlaşmalar sağladıklarını belirterek, cuma günü tekrar bir araya
geleceklerini, ondan sonra da 21 Ekim’e kadar 2 görüşme yapacaklarını söyledi.

Bu yakınlaşmaları daha da artırmak için yoğun bir çalışma içinde olduklarını vurgulayan Eroğlu, ekiplerin heyetlerinin karşılıklı olarak çalıştığını anlattı.

Eroğlu şöyle konuştu:

“Bugün verimli bir gün olduğunu söyleyebilirim. Karşılıklı, geçen cuma verdiğimiz kağıtlar vardı. Bugün müzakere masasına taşıdığımız öneriler vardır. Karşılıklı atılan bazı adımlarla bu önerilerde yakınlaşma olduğunu söyleyebilirim. Bazılarını cuma günü kapatabileceğimizi de bu arada ifade
etmek istiyorum.”

HRİSYOFYAS’IN AÇIKLAMALARI…

Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın henüz toprak konusunda harita ve rakamlar görüşülmediği halde, bazı yer isimleri vererek açıklamalar yapmasının yanlış olduğunu kendisine de söylediğini ifade ederek, halkın huzursuz olmasına gerek bulunmadığını kaydetti.

Eroğlu şunları ifade etti:

“Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın henüz toprak konusunda harita ve rakamlar görüşülmediği halde, bazı yer isimleri vererek peşin hükümle ve tabii ki görüşmeleri de negatif, menfi yönde etkileyecek açıklamalar yapmasının yanlış olduğunu da bugün zaten kendisine söyledim.

Bu söylenen bölgelerle ilgili herhangi bir görüşme olmadığı gibi, toprak, yer isimleri ve rakamlar BM kayıtlarına da Genel Sekreterin BM Güvenlik Konseyi’ne sunmuş olduğu karara da geçirdiğimiz şekilde en son görüşülecek konulardır. En son da bize göre dörtlü veya beşli zirve tarihinin belirlenmesidir. Yani 2 veya 3 garantörün benim veya Sayın Hristofyas’ın katılacağı bir toplantının tarihi belirlendikten sonra görüşülecek konulardır. Onun için halkımızın bu konuda huzursuz olmasına gerek yoktur.

Böyle önkoşullarla da müzakereleri sürdürmeye çalışmanın bazı sıkıntılar yaratacağını da Sayın Hristofyas’la bugün paylaştığımı söyleyebilirim.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 832 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler