1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. ‘34 hasta takip ediliyor’
‘34 hasta takip ediliyor’

‘34 hasta takip ediliyor’

1 Aralık Dünya AIDS Günü

A+A-

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle: “HIV ile enfekte kişiler, uluslararası kodlama sistemi ile hiçbir şekilde deşifre olmadan tedavi ediliyor.”

Sağlık Bakanlığı, aralık ayı boyunca, ülke genelindeki lise ve üniversitelerde gençlere yönelik konferanslar düzenleyecek; aıds ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda bilgi veren afiş ve broşürler dağıtılacak

Ülkemizde bugüne kadar AIDS’ten 4 kişi öldü

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, 1 Aralık Dünya AIDS Günü mesajında, hastaların, deşifre olmadan güven içerisinde sağlık hizmeti alabilmeleri için Mayıs ayından itibaren, Uluslararası kodlama sistemi ile izlendiğini açıkladı.

“KKTC’de kayıt altına alınıp takip edilen 34 hasta” olduğunu belirten Gülle, hastaların bir bölümünün toplumsal kaygılar nedeniyle kayıt dışı olarak farklı merkezlerde, tedavilerini sürdürdüklerine dair tespitlerinin olduğunu da söyledi.
Gülle, “hastaların deşifre olması söz konusu değil” diyerek, HIV ile enfekte olan veya olduğuna şüphe duyan bireylerin resmi makamlara başvurmalarını istedi.
Ülkemizde bugüne kadar AIDS’ten 4 kişi öldü.

Dünyada yaklaşık 35 milyon kişi HIV virüsü taşıyor

Mesajında, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine de yer veren Bakan Gülle, AIDS’ten, Dünya’da son 30 yılda, 30 milyondan fazla kişinin hayatını kaybettiğini ifade ederek, Dünya Sağlık Örgütü’nün rakamlarına göre de şu an dünyada 35 milyon kişinin HIV virüsü taşıdığını kaydetti.
Uluslararası sağlık örgütlerinin, 2030 yılında HIV’in sıfırlanmasını hedeflemekte olduğuna da değinen Bakan Gülle, bunun için erken tanı, tedavi kadar hastalığın bulaştırılmasının önünün kesilmesi için koruyucu tedbirlerin artırılmasının önemine işaret etti.

Tüm lise ve üniversite öğrencileri bilgilendirilecek

Sağlık Bakanlığı’nın, Aralık ayı boyunca, ülke genelindeki özel ve devlete ait hem Lise hem de Üniversitelerde öğrencilere yönelik konferanslar düzenleneceğini de kaydeden Bakan Gülle, tüm hastalıklarda olduğu gibi AIDS konusunda da kişilerin bilgili ve bilinçli olmasının önemine vurgu yaptı.

Bakan Gülle, “Bu bakış açısıyla, her yıl olduğu gibi bu yıl da Sağlık Bakanlığı, genelde toplumun özelde de gençlerin AIDS’e karşı bilinçlendirilmesi için çeşitli eğitim çalışmaları için gerekli programlar yapılmıştır” dedi.

----------------

AIDS’TEN Korunmak için

• HİV virüsü taşıyıp taşımadığını bilmeyen kişi ile girilen cinsel ilişkide kondom kullanılmalıdır.

• Tek eşliliğe dikkat edilmelidir.

• Kontrol edilmemiş kan ve kan ürünleri kesinlikle kullanılmamalıdır.

•  Şırınga, iğne, piercing, dövme, jilet, manikür, pedikür aletleri ve her türlü delici ve kesici alet başkalarıyla paylaşılmamalıdır.

•  Çiftler evlilik ve hamilelik öncesinde AIDS testi yaptırmalıdırlar.

• HIV pozitif kişi, test sonucunu öğrendikten sonra kesinlikle kan vermemelidir.

• Açık yaralar, vücuda mikrop/virüs/bakteri girişini engellemek için bantla kapatılmalıdır.”

Bu haber toplam 1168 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler