1. HABERLER

  2. SPOR

  3. YDÜ’ye çağdaş salon
YDÜ’ye çağdaş salon

YDÜ’ye çağdaş salon

Yakın Doğu Üniversitesi’nin (YDÜ) uluslararası standartlarda inşaa ettiği NEU RA 25 spor salonu bugün hizmete açılıyor

A+A-

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) tarafından uluslararası standartlara uygun olarak inşaa edilen NEU RA 25 çok amaçlı spor salonu bugün hizmete açılıyor. Salonun açılışını Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş gerçekleştirecek. Saat 11.00’da gerçekleştirilecek olan açılışta çeşitli etkinlikler de düzenlenecek. Etkinliklerin ardından Basketbol Büyük Erkekler Kategorisi’nde mücadele veren Yakın Doğu Üniversitesi ile Mapfree arasında dostluk maçı gerçekleştirilecek. NEU RA 25 Spor Salonunun ilk resmi müsabakası ise Cuma günü saat 17.00’de Türkiye Kadınlar 2 Ligi’nde mücadele vere Yakın Doğu Üniversitesi ile Harran Üniversitesi arasında oynanacak.

Günsel: “Dünya çapında kazanılacak başarıların yeni adresi”
Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa (Near East University,Nicosia) Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, Kıbrıs Türk sporunun geleceğini inşa etme yolunda çok önemli bir altyapı yatırımına daha imza atmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirterek, Yakın Doğu Üniversitesi’nin 25’inci yılında ülkeye kalıcı ve anıtsal bir eser daha kazandırmaktan duydukları büyük memnuniyeti dile getirdi. Günsel, NEU RA 25 spor salonunun Yakın Doğu Üniversitesi ve Kıbrıs Türk sporunun dünya çapında kazanacağı başarıların yeni adresi olacağını vurguladı.

Doç. Dr. İrfan S. Günsel Yakın Doğu Üniversitesi olarak bugüne kadar spora önemli yatırımlar yaptıklarını belirterek, uluslararası standartlarda ve ölçülerde hazırlanan NEU RA 25 Spor Salonu’nda Yakın Doğu üniversitesi’nin yetiştireceği yeni şampiyonlarla Kıbrıs Türk toplumunun uluslararası arenadaki bayrak taşıyıcısı olmaya devam edeceğini belirtti. Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi salonun kısa zaman içerisinde spora gönül veren herkesin kendisini mutlu hissedeceği bir spor mabedi haline geleceğini ifade etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımının Türkiye Basketbol İkinci Liginde oynadığını hatırlatan Günsel, bu yeni salonda şampiyonluk ve şampiyonluklar kazanacağına inandıklarını sözlerine ekledi. Yakın Doğu Üniversitesi olarak toplumsal yaşamın her alanında geleceği inşa etme yolunda kendilerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmekten gurur duyduklarını belirten Günsel NEU RA 25 Spor Salonu’nun zeki, çevik, ahlaklı gençlerin sağlıklı yetişmesi  için çok önemli bir spor yuvası olduğunu vurguladı.

Salon uluslararası standartta
Benzer tesisler arasında NBA standartlarındaki parkesiyle ön plana çıkan NEU RA 25 Spor Salonu’nun zemini Barselona’da yapılan son dünya basketbol şampiyonasında kullanılan FIBA onaylı parke zemini ile bire bir aynı standartta olmasıyla dikkat çekiyor. Skorboard, FIBA, onaylı basketbol potaları IHF onaylı hentbol kaleleri, FIVB onaylı voleybol malzemeleri ile basketbol, hentbol, voleybol, badminton gibi spor branşlarının organizasyonlarının yapılmasına imkan sağlayan Kıbrıs Türk sporunu salon sporlarında uluslararası standartlara taşıyacak bir altyapıya sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Bu çerçevede tüm malzemeleri dünya standartlarına uygun sertifikalı Amerika, Almanya ve İspanya’dan getirtilerek donatılan salonda aynı anda iki farklı takıma çalışma imkanı sağlayan, yukarıdan aşağıya inen otomatik perde sistemi donanımının yanı ısıra toplam dört adet sporcu, iki adet hakem soyunma odaları, ilkyardım odası, basın odası, idari odalar, kafeterya bulunuyor. Spor karşılaşmalarının canlı yayınlanmasını sağlayan teknik altyapısıyla da ön plana çıkan salonda bulunan özel ses sistemi çeşitli tören ve konserlerin yapılmasına da imkan sağlıyor. Salonda ayrıca Yakın Doğu Üniversitesi’nin yaşamsal sınırları olan özel gereksinimli bireylere yönelik hassasiyetinin göstergesi olarak fiziksel engelli sporcuların müsabaka yapmasına olanak veren iki adet tam donanımlı sporcu soyunma odası mevcut.

Bu haber toplam 1746 defa okunmuştur