1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. STÖ'ler Downer'e mektup gönderdi
STÖler Downere mektup gönderdi

STÖ'ler Downer'e mektup gönderdi

"Daha fazla bekleyemeyiz çünkü zaman çözümün aleyhine çalışmakta ve sorunları derinleştirmektedir"

A+A-

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı  Alexander Downer’a,  16 Sivil Toplum Örgütü’nün imzasıyla bugün bir mektup gönderildi.

Downer'e gönderilen mektup şöyle:

30 Mayıs 2013
Sayın Alexander Downer
BMGS Kıbrıs Özel Danışmanı
Lefkoşa

Sayın Bay Downer,

Kıbrıslı Rum lider Sn.Nicos Anastasiades’in Kıbrıs kapsamlı çözüm görüşmelerinin, iki tarafın 2012’de bıraktığı yerden başlamayacağına dair son açıklamalarından dolayı hayal kırıklığı duyduğumuzu belirtmek isteriz. Bunun, Kıbrıslı Rum liderin zamana oynayıp Kıbrıs sorununu daha uzun yıllar boyunca sürmesi niyetinin net bir göstergesi olduğunu düşünüyoruz. Gerek BM gerekse taraflar görüşmelerde aşama kaydedebilmek için çok zaman ve çaba sarf etmişlerdir. Bu yüzden, Sayın Anastasiades’e onlarca yıldır ambargolar altında yaşamakta olan Kıbrıslı Türklerin geleceği pahasına bütün süreci çöpe atıp her şeye sıfırdan başlama gibi bir hakkı olmadığını hatırlatmanız gerektiğine inanıyoruz. Halihazırda, Kıbrıs’ın AB Başkanlığı nedeniyle ve Güney’deki Başkanlık seçimleri nedeniyle bir yıldan fazla zaman kaybettik. Liderlik değişiminin gerek görüşme metodunda gerekse önceliklerde bazı düzenlemeler gerektirebileceğini kabul etmekle birlikte bunun bizi 2013’te kapsamlı bir çözüm bulunma hedefimizden çıkarmasını kabul edemeyiz.

Açıkça ortaya koymak gerekirse, Kıbrıslı Türklerin kaderi ve barış süreci Kıbrıslı Rum liderin merhametine (keyfine) bırakılamaz. Kıbrıslı Türkler, bir önceki Kıbrıslı Rum liderin bıraktığı yerden görüşmelerin başlatılmasını istemektedir. Görüşmelere kaldığı yerden başlamak en çok ihtiyaç duyulduğu böylesi bir zamanda çözümü hızlandıracaktır. Çözüm bütün limanların ayni anda açılmasına yol açacaktır. Böylece
Kıbrıslı Türklerin AB içindeki birleşik bir Kıbrıs’ta ekonomilerini daha iyi entegre etmelerine ve Kıbrıs Rum bandıralı gemilerin Türk liman ve piyasalarına erişimi sayesinde Kıbrıs Rum ekonomisine milyarlarca doların girmesine imkan sağlanacaktır.

Sayın Bay Downer,
Kıbrıs Türk sivil toplumu son on yıldır Kıbrıs’taki olumlu değişimlerin arkasındaki güç olmuştur. Ama Kıbrıs Rum liderliğinin hayata geçirdiği geciktirme taktikleri Kıbrıslı Türklerin barış sürecine olan inancını hayatta tutmasını imkansız kılmaktadır. AB toprağında yaşadığı söylenen Kıbrıslı Türkler yıllardır belirsizlikle boğuşmaktadır.
Daha fazla bekleyemeyiz çünkü zaman çözümün aleyhine çalışmakta ve sorunları derinleştirmektedir, bu da statükoya hizmet etmektedir. Daha fazla gecikmeden geleceğimizi şekillendirmeye başlamak istiyoruz. Eğer uluslararası camia, Kıbrıslı Türklerin barış sürecine bağlı kalmalarını istiyorsa, o zaman kendi üzerine düşen görevi yapıp, geciktirme taktiklerine karşı net bir tavır almalıdır. Kıbrıslı Türkler, acil bir çözüm talep etmektedir. Bizim bu konuda vardığımız kanı şu dur ki eğer çözüm en geç 2014’ün erken dönemlerine kadar bir çözüme ulaşılamazsa, Kıbrıslı Türklerin çözüm isteği ve motivasyonu tamir edilmeyecek ölçüde zarar görecektir.

Kıbrıs Türk Sivil Toplum Kuruluşları :
Turkish Cypriot Chamber of Commerce /Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO)
Cyprus Turkish Chamber of Industry /Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO)
Turkish Cypriot Chamber of Shopkeepers and Artisans /Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO)
Federation of Free Workers Union /Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR-İŞ)
Cyprus Turkish Public Servants Union /Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN)
Cyprus Turkish Public Workers Trade Union /Kamu İşçileri Sendikası (KAMU-İŞ)
Cyprus Turkish Building Contractors Association /Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB)
North Cyprus Hoteliers Association /Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB)
Cyprus Turkish Tourism and Travel Agencies Association /Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB)
Cyprus Turkish Businessmen Association /Kıbrıs Türk İşadamları Derneği (İŞAD)
North Cyprus Young Businessmen Association /Kuzey Kıbrıs Genç İşadamları Derneği (GİAD)
Dairy Producers Union /Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği (SÜİB)
Stone Quarries Association /Taşocakçıları Birliği
Turkish Cypriot Food Importers Association /Kıbrıs Türk Gıda İthalatçıları Birliği
Cyprus Turkish Employers Association /Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası
CTCI Young Professionals /KTSO Genç Profesyoneller

Bu haber toplam 1247 defa okunmuştur