1. HABERLER

  2. SPOR

  3. "İki Toplumlu Klasik Otomobil Festivali iptal edilsin"
İki Toplumlu Klasik Otomobil Festivali iptal edilsin

"İki Toplumlu Klasik Otomobil Festivali iptal edilsin"

Başbakan Yardımcısı DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, 12 Ekim’de planlanan iki toplumlu Klasik Otomobil Festivali'nin ertelenmesini talep ettiklerini açıkladı.

A+A-

Başbakan Yardımcısı  DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, 12 Ekim’de planlanan iki toplumlu Klasik Otomobil Festivali'nin ertelenmesini talep ettiklerini açıkladı.

Denktaş'ın konu ile ilgili basın açıklamasının tam metni şöyle;


Rum Siyasi Partiler zirvesi sonunda ortaya çıkan ve kabul edilen görüşmelerden çekilme açıklamasını yeni bir manevranın bir parçası olarak görmekteyiz.

Görüşme sürecini başından itibaren baltalamaya çalışan GKRY'nin Uluslararası hukuka aykırı bir şekilde başlattığı münhasır ekonomik bölge çalışmalarını, Akdenizde en büyük kıyıya sahip olan Türkiye'nin izlemeye almasını bahane ederek masadan kalkacağı mesajı vermesini yeni bir taviz koparma girişimlerinin öncüsü olarak değerlendirmekteyiz.

Yeni özel temsilcinin adaya gelmesinden bir gün önce yapılan bu açıklama sonrasında büyük bir ihtimalle masaya yeniden oturmak için koşullar öne sürecekler, ve Uluslararası camia da Türk tarafını bu yeni koşullara razı etme uğraşı içerisine girecektir.

Akdeniz kapalı bir denizdir ve kıyıdaş hiçbir ülke, diğer ülkelerin oluru olmaksızın Münhasır Ekonomik bölge ilan etme hakkına sahip değildir. Bu gerçek ortada dururken, Rum tarafının tahrik edici birşekilde "Kıbrıs Cumhuriyeti"nin Münhasır Ekonomik Bölgesinden bahsederek çığırtkanlık yapmaya başlaması, esas amaçları olan görüşme masasını berhava ederek mevcut statükonun uzatılmasını sağlamaktan öteye bir şey değildir.

Kıbrıs Türk tarafı olarak, Rum kesiminin bu uzlaşmadan uzak tutumunu deşifre etmek her siyasi partinin ve Sivil Toplum Örgütünün görevi olmalıdır. Anlamamız gereken, Kıbrıs sorunu olmasa dahi, "Kıbrıs Cumhuriyeti"nin Türkiye ve diğer kıyıdaş ülkelerin oluru olmaksızın Uluslararası hukuk çerçevesinde "Münhasır Ekonomik Bölge" ilan edemeyeceği gerçeğidir.

Konuyu petrol ve gaz olayına indirgeyen kısır görüşler yerine, yıllardan beridir adada yaşayabilmemiz için her türlü katkıyı koyan ve bölgede bir güç olduğu inkar edilemez bir gerçek olan Türkiye'nin en hukuki hakkını kullanma girişimine destek veren bir noktaya ulaşmamız bugün hep birlikte uymamız gereken bir hareket tarzıdır.

Rum tarafının bu kabul edilemez tavrı karşısında, 12 Ekim tarihinde ara bölgede yapılması planlanan iki toplumlu KLASİK OTOMOBİL FESTİVALİ'nin ertelenmesi, GKRY yönetimine verilebilecek iyi bir uyarı olur kanaatini taşımaktayım. İlişkileri iyileştirmek yerine daha da kötüye götürme girişimlerine karşı verilebilecek bir cevap olarak gördüğümüz bu hususu,Spordan sorumlu bakan olarak Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği yetkilileri işe paylaşmış bulunuyorum. Gerek güneyde gerekse Kuzeyde bu organizasyonu gerçekleştirmek için emek harcamış olan tüm yetkililere teşekkür etmekle birlikte, bahse konu etkinliğin durum normalleşene kadar ertelenmesi gerektiği düşüncemizi ve bunun takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine getiririm.

Bu haber toplam 1519 defa okunmuştur