1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YURTTAŞ HANGİ KOŞULDA TUTUKLAYABİLİR?
YURTTAŞ HANGİ KOŞULDA TUTUKLAYABİLİR?

YURTTAŞ HANGİ KOŞULDA TUTUKLAYABİLİR?

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi, yurttaşların suç işleyen kişileri tutuklama hakkı bulunduğunu iddia etti. Hareket yetkilileriyle birlikte KTOEÖS’te bir basın toplantısı düzenleyen Başkan Barış Mamalı, polisle ilgili eleştirilerde bulundu, ile

A+A-

 

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi, yurttaşların suç işleyen kişileri tutuklama hakkı bulunduğunu iddia etti.

Hareket yetkilileriyle birlikte KTOEÖS’te bir basın toplantısı düzenleyen Başkan Barış Mamalı, polisle ilgili eleştirilerde bulundu, ileri sürdükleri yurttaşların tutuklama hakkıyla ilgili bilgi verdi.

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Mamalı, ülkede “yurttaşın tutuklama yapma yetkisi” bulunduğunu savunarak, şunları söyledi:

“Halkımızı bu noktada bilgilendirirken herhangi bir art niyet gütmemiz söz konusu olamaz. Amacımız halkımızın varolan hak ve yetkilerini bilmesini sağlamaktır. Bugün bu konuyu gündeme almamızın amacı doğan bir zarurete dayanmaktadır. Çünkü görüleceği üzere suç işleyenler herhangi bir şekilde dizginlenmemekte, yaptıkları yanlarına kar olarak kalmakta ve bu tür olayların önüne geçilebilmesi için ileriye dönük hiçbir tedbir alınmamaktadır. Kısaca burada polis örgütünü yasal sınırlar içerisine yani hukuki zemine çekmeye çalışırken, halkı da ‘yasal tutuklama yetkisi’yle tanıştırmayı murat etmekteyiz.

Fasıl 155 Ceza Mahkemeleri Usulü Yasası’nın 15. maddesi özellikle bu yetkiyi düzenlemektedir. ‘Özel Bir Kişi ve Mal Sahibi Tarafından Müzekkeresiz Tutuklama’ başlığını taşıyan bu yasa maddesiyle ülke insanımıza bu hak ve yetki tanınmış bulunmaktadır. Bu yasal düzenlemeye göre aşağıdaki hallerin herhangi birinin varlığı halinde insanlarımızın yargıç emrine gerek duyulmaksızın tutuklama yapma yetkisi vardır, şöyle ki:

Önünde ölüm veya iki yıldan fazla hapis cezası ile cezalandırılabilen bir suç işleyen kişiyi; b) Tutuklamayı yapacak kişinin tutuklanacak kişinin cezalanmaktan kurtulabileceğine inanması için makul sebepler bulunduğu hallerde (a) bendinde öngörülen cezalarla cezalandırılabilen bir suç işlediğinden makul şekilde şüphe ettiği kişiyi; c) Yargıç tarafından tutuklanması için direktif verilen kişiyi; d) Yasal nezaretten firar eden veya yasal olarak tutuklanmaktan kaçınmaya teşebbüs eden kişiyi; herkesin tutuklama hak ve yetkisi vardır. Ve bu tutuklamayı yaparken de herhangi bir mahkeme ya da yargıç kararına ihtiyaç yoktur.”

 

 

 

Bu haber toplam 1430 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler