1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÜÇLÜ ZİRVE ŞEKİLLENİYOR
ÜÇLÜ ZİRVE ŞEKİLLENİYOR

ÜÇLÜ ZİRVE ŞEKİLLENİYOR

Cumhurbaşkanı’nın Özel Temsilcisi Kudret Özersay, ay sonunda New York’ta yapılacak üçlü görüşmede konuların özlü biçimde ele alınmasının beklendiğini söyledi. New York zirvesi konusunda açıklama yapan Özersay, toplantının pek çok açıdan netle

A+A-

 

 

 

Cumhurbaşkanı’nın Özel Temsilcisi Kudret Özersay, ay sonunda New York’ta yapılacak üçlü görüşmede konuların özlü biçimde ele alınmasının beklendiğini söyledi.

 

New York zirvesi konusunda açıklama yapan Özersay, toplantının pek çok açıdan netleşmeye başladığını ifade ederek gerek açılışını, gerekse kapanışını bizzat Genel Sekreter Ban’ın yapacağı üçlü görüşmenin son bir yıldaki dördüncü üçlü görüşme olmasının önemini vurguladı.

 

“İZOLE BİR ORTAMDA”

 

Özersay, New York’ta basın ve benzeri diğer aktörlerin etkisinden uzak izole bir ortamda gerçekleştirilmesi öngörülen zirvede konuların özlü bir biçimde ele alınacağını belirterek, “Ancak tabi ki her iki liderin de üzerinde uzlaştıkları üzere toprak ayarlaması açısından harita ve rakam konuları New York’taki toplantıda değil, son aşamada ele alınacaktır” dedi.

 

“ARGÜMAN VE KARŞI ARGÜMANLAR TÜKENDİ”

 

Konuların özlü bir biçimde tartışılması gündemde olduğundan, gerek tarafların, gerekse Birleşmiş Milletler’in uzmanların da yer alacağı kalabalık heyetlerle New York’a gitmelerinin beklendiğini bildiren Özersay, “Bize göre taraflar, argümanlarını ve karşı argümanlarını tüketmiş durumdadırlar. Eğer New York’a kadarki süre zarfında ve New York’ta al-vere devam edilebilirse artık son aşamaya geçilmemesi için herhangi bir neden kalmayacaktır. Yeter ki gerekli siyasi irade ortaya konulabilsin” ifadelerini kullandı.

 

BAN, EROĞLU İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un dün akşam Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu arayarak New York toplantısı konusunda bilgi verdiğini ve görüş alış-verişinde bulunduğunu da bildiren Özersay, şöyle konuştu:

 

“Artık pek çok şeyin daha net olduğunu söylemek mümkündür. En azından toplantının iki tam gün olacağı ve henüz sonuçlandırılamamış önemli hususların bu toplantıda özlü bir biçimde tartışılarak sonuçlandırılmaya çalışılacağı anlaşılmaktadır. Burada dikkat çekici bir diğer husus, iki günlük toplantının tamamının Genel Sekreter himayesinde yapılacak olmasıdır. Bu da kuşkusuz toplantıyı çok önemli kılmaktadır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1107 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler