1. HABERLER

  2. DERGİLER

  3. The Cabin A’la Carte Restaurant
The Cabin A’la Carte Restaurant

The Cabin A’la Carte Restaurant

The Cabin A’la Carte Restaurant

A+A-

 


Zekai Altan

Ada ülkelerinde deniz ve balık her zaman önem taşır. Özellikle taze balığın sürekli bulunup yenmesi aranan en önemli özelliktir. Bugün birçok restorantta bunu tadamazsınız. Genelde donmuş ve ithal balıkları tadarsınız. Bugün İstanbul’da bile teknelerde satılan geleneksel meşhur balık ekmek yiyecek olursanız balığın Norveç’ten geldiğini unutmayın. Kıbrıs’ta durum bu kadar değil. Bizde yine de balık tazedir. Sahillerdeki restorantlarda taze balık yeme şansınız yüksektir. Girne, balık restorantlarının merkezi. Bir görüşme için Alsancak’a gittim. Nitovikla’da yürütmekte olduğumuz öğrencilere yönelik bir proje ile ilgili. Alsancak ilkokulu müdürü dostum Özbay hoca ile birlikte olduk. Görüşmeden önce bana okulu gezdirdi. Çok beğendiğim ve takdir ettiğim bir etkinliğe şahit oldum. Öğrencilere Kıbrıs macunları ile ilgili bir hafta düzenlendi. Bir salonda kurulan masa üzerinde kabak macunundan incire ve zeytin macununa kadar tadımlar yapılıp çocuklara Kıbrıs mutfağı kültürü tanıtımı yapılıyor. Bu güzel etkinlik sonrası ayrılacağım zaman Özbay hoca beni bırakmadı. Sana güzel bir balık ısmarlayacağım dedi. Ve beni Alsancak’ta Celebrity otelin yakınında sahil kenarında bir mekana götürdü.

TÜRK, AVRUPA VE HİNT MUTFAĞI


Cabin Restorant denize sıfır noktada. Yeni bir bina. Denize doğru yapılan ahşap iskele de buraya yakıştı. Burada yemek almak ayrı bir keyif. İşletmeci de İlhan Bolatcan. Bizim Karpaz’dan. Tanıdık bir sıma ve dost. Biraz da sürpriz oldu. Mekan modern yapı. Oldukça geniş bir salon. Deniz tam karşınızda. Hem dış hem iç alanda oturma alternatifiniz var. Deniz manzaralı. Bir de arka bahçe var. Oldukça güzel. Özel bir alan gibi. Manzarası da dağ. Yani alternatifleriniz var. Burada bu alternatif manzaralı yerleri kullanma şansınız vardır. Hijyenik bir mekan. Hizmete gireli henüz bir hafta. Sezonu erken açtı.

MÖNÜ VE LEZZET

Mönüsü deniz ürünleri. Ayrıca Türk mutfağı, Avrupa ve Hint mutfağı tadları da mönüdeki ayrı tatlar ve renkler. Ciddi bir yatırım. Mekana değil. Mönüler için de. Serpme meze ile başlayan serviste önce midye yağda kızartılmış. Dolma olarak değil. Kabukları içerisinde. Üzerine böyle güzelce ekşi sıkarak tadarsınız. Maydanoz ve ekşisi de yanında servis edildi. Söğüş tabağı. Deniz ürünlerinin en önemli garnitürü yeşilliktir. Balık böreği servisi yapıldı. Zeytinyağlı ve sarmısaklı. Balık böreği muska biçiminde hazırlandı. Yumuşak ve hoş bir tat. Bu arada içecek olarak da şarap. 2013 rekoltesinden Yakut kırmızı şarap. Şarap tadımı sonrası devam ettik. Ortam, lezzet ve sohbet şarap ile daha da hoş oldu. Arada yapılan humus ve salata ve küçük karides yağda kızartıldı. Brokoli, havuç ve kabak yağda sote edilerek ve tereyağı kullanılarak yapılması çok güzel bir tat verdi ve aromayı da ağzınızda hissedebileceğiniz kadar güzel hazırlandı. Bunu çok beğendim. Ve ana yemek servisi. Filet kaya levreği. Izgara. İkiye bölünmüş levrek de kıvamında kızartıldı. Sosu da iyi kullanıldı. Kızartılırken kullanılan sos balığa yedirilerek kızartıldı. Evet deniz kenarı mekanda Cabin’de yemek almak çok keyifli oldu. Damak tadı bir mönü. Sohbeti de. Yolunuz buraya düşerse uğrayın.

TEL: 0533 855 58 50
ADRES: MAREŞAL FEVZİ ÇAKMAK CAD. NO 68 LAPTA/GİRNE
MAİL: thecabinlapta@gmail.com
www.thecabinlapta.com

Bu haber toplam 1524 defa okunmuştur
Adres Kıbrıs 203. Sayısı

Adres Kıbrıs 203. Sayısı

Önceki ve Sonraki Haberler