1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SONDAJ 2 BİN 625 METREYE ULAŞTI
SONDAJ 2 BİN 625 METREYE ULAŞTI

SONDAJ 2 BİN 625 METREYE ULAŞTI

Amerikan Noble Energy Şirketi tarafından, Rum tarafının münhasır ekonomik bölgesindeki 12. Parsel’de gerçekleştirilmekte olan sondaj çalışmalarının sorunsuz devam etmekte olduğu ve 20 inç çapındaki ikinci borunun yerleştirilmesi işleminin sürdüğü bi

A+A- 

 

Amerikan Noble Energy Şirketi tarafından, Rum tarafının münhasır ekonomik bölgesindeki 12. Parsel’de gerçekleştirilmekte olan sondaj çalışmalarının sorunsuz devam etmekte olduğu ve 20 inç çapındaki ikinci borunun yerleştirilmesi işleminin sürdüğü bildirildi.
Haberinde “Afrodit’teki İşlemler Sorunsuz Devam Ediyor” başlığını kullanan Simerini’ye göre, Rum Enerji Dairesi Müdürü Solon Kasinis açıklamasında, 20 inçlik ikinci borunun yerleştirilmesi işleminin olması gerektiği gibi devam etmekte olduğunu söyledi ve ilk 25 gün içerisinde numuneler almaya başlayacaklarını ifade etti.
Kasinis, alınacak olan numunelerin, 12. Parsel’deki doğal gazın niteliğini ve miktarını belirlemesinin beklendiğini belirtti.
Haritalar kullanan Alithia’nın haberine göre ise Kasinis, açıklamasında, sondajın toplam 2 bin 625 metreye ulaştığını söyledi.

CİDDİ BİR SORUN YAŞANMADI

Alithia’ya göre Kasinis, her şeyin sorunsuz bir şekilde iyi gitmekte olduğunu ve şu an yapılan şeyin; deniz altındaki borunun betonla sabitleştirilmesi ve basınçla ilgili olarak emniyet vanalarının gözden geçirilmesi olduğunu belirtti.
Herhangi bir sızma olup olmadığına bakılmak için borunun gözden geçirilmekte olduğunu dile getiren Kasinis, platformda bulunan ekibin her gün Enerji Dairesi’ni ve kendisini bilgilendirmekte olduklarını ekledi.
Şu ana kadar ciddi bir sorun yaşanmadığını da söyleyen Kasinis, Türk donanmasının herhangi bir hareketi gözlemlenmediği gibi, herhangi bir tacizde bulunulmadığını da ifade etti.

“HER ŞEY NORMAL SEYREDİYOR”

Fileleftheros ise konuyla ilgili haberinde, platformdaki her şeyin normal seyretmekte olduğunu ve dün akşamüzerinden itibaren; deniz tabanının altında bin 300 metreye ulaşmış olan kuyunun (çukurun) “betonlaştırılması” işleminin başladığını haber verdi.
Deniz yüzeyinden yaklaşık olarak 3 bin metre aşağıya inildiğini yazan ve doğal gaz yataklarına kadar olan yarı mesafenin neredeyse kat edildiğini kaydeden gazete, kuyunun betonlaştırılması ve izole edilmesi işleminin bir hafta kadar sürmesinin beklendiğini belirtti.
Gazete, kuyunun betonlaştırılması ve izole edilmesi işlemlerinin yanında; ilerleyen zamanlarda sızıntı olmaması için güvenlik testleri yapılmakta olduğunu da ekledi.
Çalışmalarda kullanılmakta olan 24-35 inç arasındaki matkapların platformdan uzaklaştırılmakta olduklarını da ifade eden gazete, platforma 20 inçlik matkaplar ve borular nakledilmekte olduğunu belirtti.

PİRİ REİS’İN ÇALIŞMALARI RUMLARIN GÜNDEMİNDE

KKTC ve Türkiye’nin kararıyla petrol sondajının yapılabilmesi için gerekli sismik araştırmaları yapacak olan “Piri Reis” gemisinin dün Doğu Akdeniz'de petrol, doğalgaz araştırmalarına başlaması da; Rum gazetelerinin gündeminden düşmüyor.
Fileleftheros gazetesi “Piri Reis’ten 12. Parsel’de Küstahlık... Amerikan Casus Gemisinin Platform Bölgesindeki Hareketleri” başlıklarıyla verdiği haberinde, Piri Reis araştırma gemisinin dün akşama kadar “Noble Homer Ferrington” platformuna yönelik istikrarlı seyrine devam ettiğini ve Piri Reis’in platformdan itibaren 500 metre olan izin verilen minimum mesafeden geçmesinin beklendiğini öne sürdü.
Gazete, önceki sabah erken saatlerden itibaren Mersin körfezine doğru seyreden Piri Reis’in güneye yol aldığını ve sabah erken saatlerde Baf kıyılarının 30 deniz mili ötesinden ve Baf’ın güney batısından geçtikten sonra; dün sabah 10’da Limasol’a bağlı Dimi’nin güney batısında bulunduğunu haber verdi.
Piri Reis’in Limasol’a bağlı Pissuri açıklarına doğru devam ettiğini yazan gazete, Piri Reis’in 8-8,5 deniz mili hızla yol alarak; platforma doğru yol aldığını öne sürdü.
Gazete, geminin bu hızda yol almasının, araştırmalar yapmadığını gösterdiğini iddia etti.
Elde ettiği bilgilere dayanarak, Türkiye’nin hiçbir savaş gemisinin Piri Reis’i takip etmediğini ve gemilerin sondaj yapılan bölgeye oldukça uzak bir mesafede bulunmakta olduklarını kaydeden gazete, gemilerin kıyılardan 80-100 mil mesafede, Kıbrıs’ın güney doğu ve güney batısında; sondaja yaklaşmadan dün bütün gün boyunca orada bulunduklarını ileri sürdü.

“SAVAŞ GEMİSİ BULUNUYOR”

İsrail Deniz Kuvvetleri ile Hava Kuvvetleri’nin bölgede gerçekleştirdikleri faaliyetlere de değinen Filelefteros, savaş gemilerinin yanında önceki gün bir uçağın da bölgede bulunduğunu ve 12. Parsel ile İsrail’in parselleri arasındaki bölgede uçtuğunu ifade etti.
Gazete, eldeki bilgilere dayanarak, bunun bir casus uçağı olmasının söz konusu olduğunu ekledi.
Geçtiğimiz cuma gününden pazar günü akşamüzerine kadar, modern bir Amerikan casus uçağının sondaj bölgesinde uzun mesafeli uçuşlar gerçekleştirdiğini de yazan gazete, bahse konu uçağın deniz ve havadaki tüm hareketleri kayda geçirme imkanına sahip olduğunu aktardı.

“KIBRIS ALEYHİNDE PROVOKASYON”

Filelefteros “Ankara’nın Provokasyonlu Haritası... Türkiye’nin Kıbrıs MEB’ine Kışkırtıcı Müdahalesi” ara başlığıyla, “Ankara’nın Kıbrıs aleyhinde provokasyon hazırlamakta olduğunu” iddia etti ve haberde yer alan haritada da görüldüğü üzere, Ankara’nın Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na “Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde bulunan Kıbrıs MEB’i içerisinde ve Baf’ın batısındaki deniz bölgesinde sondaj çalışmaları ve araştırmalar yapma izni verdiğini” savundu.
Haritadaki eğri-yan kırmızı çizginin “Ankara’nın; Kıbrıs parsellerine girmekte olduğunu gösterdiğini” ileri süren gazete, “haritanın alt kısmında ise, kırmızı çizginin, Mısır-Kıbrıs MEB’i sınırını işaretlediğini” iddia etti.
Gazete, Ankara’nın hedefinin “Meis’in güneyinde; Yunanistan MEB’inde sorunlar meydana getirmek olduğunu” da öne sürdü.
Diplomatik kaynaklara dayanarak, “Ankara’nın, Kıbrıs’ın işgal altındaki deniz bölgelerinin dışında, yasadışı olarak, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolündeki bölgeleri de istediğini” ileri süren gazete, “diğer Kıbrıs parselleriyle ilgili olarak ikinci tur izinlere çıkılması ve (BM) Güvenlik Konseyi’ne başvuru yapılmasının gerektiğinin; bundan dolayı vurgulanmakta olduğunu” savundu.

“DENİZİ TAPULADILAR”

Simerini ise “Denizi Tapuladılar... Türkler Piri Reisi Kıbrıs Açıklarında Araştırmalara Çıkardılar - Sismik Araştırma Gemisi Dolaşıyor” başlıklı haberinde, başta TC Başbakanı Erdoğan olmak üzere Türk yetkililerin konuyla ilgili açıklamalarına yer verdi ve “Piri Reis araştırma gemisi Doğu Akdeniz’de yol almaktayken; Türklerin yeni bir kışkırtma resitali yaptıklarını” ileri sürdü.
Piri Reis’in sismik araştırmalar yapmak için dün Kıbrıs açıklarına çıktığını yazan gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak “Piri Reis’in dün öğleden sonra Baf ile Limasol arasındaki bölgede hareket ettiğini buradan da Kıbrıs MEB’indeki 6. parsel içerisinden yol aldığını” iddia etti.
Alithia ise “Piri Reis Kıbrıs MEB’inde” başlıklı haberinde, Piri Reis araştırma gemisinin “dün Baf’ın güneybatısında ve Kıbrıs MEB’i tarafından teminat altına alınmış bölgede iş başı yaptığını” savundu.
Gazete, haberinde, Piri Reis araştırma gemisinin, Baf’ın güneybatısında, uluslararası sularda aynı zamanda elde edinilen bilgilere göre, Rum tarafının ileri sürdüğü MEB’indeki 1. Parsel’deki bölgede işe başladığını öne sürdü.


 

 

 

 

 

Bu haber toplam 865 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler