1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SİYASİ DARBE YAPILMAYA ÇALIŞILIYOR'
SİYASİ DARBE YAPILMAYA ÇALIŞILIYOR

'SİYASİ DARBE YAPILMAYA ÇALIŞILIYOR'

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Dimitris Hristofyas’ın Kıbrıs (Güney) Yönetimi Başkanlığı görevinden alınması için siyasi bir darbe yapılmaya çalışıldığını söyledi.

A+A-

 

 

 

 

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Dimitris Hristofyas’ın Kıbrıs (Güney) Yönetimi Başkanlığı görevinden alınması için siyasi bir darbe yapılmaya çalışıldığını söyledi.

Haravgi gazetesine verdiği söyleşide Kiprianu “1974’te Kıbrıs’ta askeri darbe yapıldığını, bugün ise siyasi darbe yapılmaya çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs (Güney) Yönetimi Başkanı Hristofyas’a yönelik saldırıların sebebinin, 11 Temmuz’da Mari’de meydana gelen patlama değil, siyasi olduğunu kaydeden Kiprianu, bunun nedeninin ise Hristofyas’ın Kıbrıs sorunu ve ekonomi konularındaki siyaseti olduğunu belirtti.

AKEL olarak kendilerinin, ilkeleri ve kurumları savunmaya devam edeceklerini söyleyen Kiprianu, davranışlarıyla ülkeyi çıkmaza sürükleyecek olan kişilerin bunun sorumluluğunu da üstlenmesi çağrısında bulundu.

 

ENERJİ KONUSU

Söyleşisinde enerji konusuna da değinen Kiprianu, “petrol ve doğal gaz aramaları sonucunda Güney Kıbrıs’ın geniş bölgede enerji haritasına dahil olacağını ve ülkenin rolünün yükseleceğini” öne sürdü.

 

 “İSTİFA SÖZ KONUSU DEĞİL”

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Politis gazetesine verdiği söyleşide ise, Kıbrıs (Güney) Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın - herkes için kolay bir çözüm olmasına karşın - istifa etmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Hristofyas’ın Mari’deki patlama konusunda suçlu olmadığını, bu nedenle istifa etmeyeceğini söyleyen Kiprianu, patlamanın; Hristofyas’ın siyasetini alaşağı etmek isteyenler için bir bahane olduğunu savundu.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 709 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler