1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. “Sessiz Yürüyüş”e İtalya’da ödül
“Sessiz Yürüyüş”e İtalya’da ödül

“Sessiz Yürüyüş”e İtalya’da ödül

Sanatçı Ayhatun Ateşin’in “Sessiz Yürüyüş” isimli çalışması İtalya Chianciano Bienali’nde ödüle layık görüldü.

A+A-

 

Sanatçı Ayhatun Ateşin’in “Sessiz Yürüyüş” isimli çalışması İtalya Chianciano Bienali’nde ödüle layık görüldü.

Ayhatun Ateşin’in verdiği bilgiye göre, 40 ülke, 5 kıta ve 120 sanatçının katılımıyla gerçekleşen Chinciano Bienali, önemli sanat merkezlerinden Chianciano Museum Art‘da geleneksel olarak iki yılda bir gerçekleşiyor. Dünyada “sanat prestiji” olarak bilinen ödüller, Toskana Chianciano Sanat Müzesi tarafından 9 ayrı kategoride dağıtılıyor.

Bienalde, Ayhatun Ateşin’in farklı dil, din ve fikirleri temsilen ürettiği Kıbrıs’ı ve bölünmüşlüğü konu alan, değişik renk ve biçimlerdeki 50 çift seramik kadın ayakkabısından oluşan çalışması Leonardo Award Aplied Arts ödülü aldı.

Sanatçı Ayhatun Ateşin, “dünyada barışın egemen kılınması için kadının üstlenmesi gereken misyonun önemini vurgulamak adına, Lefkoşa’nın bölünmüşlüğünden yola çıkarak oluşturduğu” çalışmasıyla ilgili şunları aktardı:

“Lefkoşa krokisinin üzerine yerleştirilen seramik kadın ayakkabıları, bireysel olarak başlayıp sonunda bir araya gelerek kitlesel bir biçimde dünyaya yayılan bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Bu kurgu projeksiyon aracılığıyla duvara yansıtılan bir animasyonla da desteklendi.

Lefkoşa’nın tarihi ve gerçek mekanlarında dolaşan ayakkabılar, konsepti daha da çarpıcı hale getirerek sanatseverlere gizemli ve etkileyici bir sergi sundu.”

Ateşin, 2016‘da İtalya’da yapılacak Dünya Sanat Jübilesi’ne davet edildi.

(TAK)

Bu haber toplam 1074 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler