1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Sendikalardan Taşel'e destek
Sendikalardan Taşele destek

Sendikalardan Taşel'e destek

HÜR-İŞ ve PETROL-İŞ, EMEK-İŞ’in Taşel’de başlattığı süresiz greve destek verdi

A+A-

HÜR-İŞ, EMEK-İŞ’in TAŞEL’de başlattığı süresiz greve destek verdi.

HÜR-İŞ Genel Başkanı Yakup Latifoğlu yaptığı yazılı açıklamada, hükümeti soruna duyarsız kalmakla suçlayarak, kınadıklarını belirtti.

Latifoğlu açıklamasında şunları kaydetti:

“Ülkemizde çalışanın alım gücünü korumak için uygulanan hayat pahalılığını çalışana vermek istemeyen TAŞEL idaresine karşı EMEK-İŞ Sendikası’nın başlattığı hak mücadelesi olan süresiz greve Hür-İş Federasyonu olarak tam destek verdiğimizi belirtiriz.

% 33 pay ile devletin ortağı olduğu bir işletmede yaşanan bu yasa tanımaz tutum ve konuya duyarsız bir tavır içinde olan hükümeti şiddetle kınadığımızı vurgularız.”

--------------------

PETROL-İŞ DE DESTEK VERDİ

PETROL-İŞ de, EMEK-İŞ’in TAŞEL’de başlattığı süresiz greve destek verdi.

PETROL-İŞ Başkanı Gökay Taygun yaptığı yazılı açıklamada, iştirakli kurumların özelleştirilmesi veya özel şirket statüsüne terk edilmelerinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Taygun açıklamasında şunları kaydetti:

“Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ) çatısı altında ortaklaşa ve kardeşçe yürüttüğümüz emek mücadelesindeki kardeş sendikamız EMEK-İş’in ve TAŞEL emekçilerinin sürdürmekte olduğu süresiz greve tam destek vererek, mücadeleyi selamlarız.

Belirtmek isteriz ki, federasyonumuz ve sendikamız açısından tartışma konusu bile olmayan iştirakli kurumların özelleştirilmesi veya özel şirket statüsüne terk edilmeleri hiçbir şekilde kabul edilemez ve göz yumulamaz bir durumdur. Bu bağlamda, TAŞEL Ltd’de kardeş sendikamız EMEK-İŞ, ilgili durumla ilgili pozisyonunu ortaya koyarak, hem toplum malı olan % 33 iştirak payına hem de bu pozisyondan doğan emekçi haklarına bugün 3. gününe giren süresiz grevle sahip çıkmaktadır.

Petrol-İş Sendikası, TAŞEL ltd çalışanlarıyla aynı statüde mücadele vermekte, EMEK-İŞ ve federasyonumuz DEV-İŞ’le aynı kaygıları taşımaktadır. Verilen bu emek kavgasında tartışmasız olarak sendikamız PETROL-İŞ de, şüphesiz kendine düşeni yapacak; maddi, manevi gerekirse fiili olarak güçlerini ortaklaştırarak emekçi haklarına sahip çıkacaktır.”

 

(tak)

Bu haber toplam 853 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler