1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Osman Örek kabri başında anıldı
Osman Örek kabri başında anıldı

Osman Örek kabri başında anıldı

Örek: “Baba, ben Kıbrıs Türk kadınının sen ve senin gibi ileri görüşlü, ayrımcılık yapmayacak kişiler sayesinde hak ettiği yere geleceğine inanıyorum”

A+A-

 

Cumhuriyet Meclisi’nin eski başkanlarından ve eski Başbakanlardan Osman Örek, 16’ncı ölüm yıldönümü olan bugün kabri başında anıldı.

Kıbrıs Türk siyasi hayatında iz bırakan, 1960'da kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nde Savunma Bakanlığı görevini de yürüten, milli mücadele liderlerinden Örek’in Lefkoşa Devlet Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma töreni saat 10.00’da başladı.

Törende Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Sibel Siber ve Osman Örek’in kızı Yeşim Örek Gümüşdağ birer konuşma yaparak, merhum lideri sevgi, saygı ve rahmetle andı.

EROĞLU: “OSMAN ÖREK İLE AYNI SİYASİ PARTİ VE MECLİS ÇATISI ALTINDA BİRLİKTE ÇALIŞMAKTAN HER ZAMAN ONUR DUYDUDUM”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Osman Örek ile aynı siyasi parti ve Meclis çatısı altında birlikte çalışmaktan her zaman onur duyduğunu söyledi.

Örek’in iyi bir aile reisi, parti başkanı ve avukat olduğunu vurgulayan Eroğlu, siyasi yaşamın da hayat gibi bir sınırı olduğunu söyledi, “Osman Örek yaptıklarıyla her zaman hatıralardaki yerini koruyacak” dedi.

Osman Örek’in Rauf Raif Denktaş ve Dr. Fazıl Küçük ile verdiği milli mücadeleyi de anımsatan Eroğlu, Örek’in parti başkanlığı, bakanlık, Başbakanlık ve Meclis Başkanlığı dönemindeki başarılı hizmetleriyle anılmaya devam edeceğini kaydetti.

SİBER: “OSMAN ÖREK GERİDE ÇOK GÜZEL YETİŞMİŞ ÇOCUKLAR, YETİŞMEKTE OLAN TORUNLAR VE KIBRIS TÜRK HALKINA GÜZEL BİR MİRAS BIRAKTI”

Meclis Başkanı Sibel Siber ise anma törenindeki konuşmasında, halka güzel hizmetler sunmanın en kutsal görev olduğunun bilincini taşıdığını vurgulayarak, “Bu bilinçle Osman Örek’e rahmet, ailesine yaşam boyu sağlık ve mutluluk dilerim” dedi.

Yaşamın insanların doğası gereği tamamladığını kaydeden Siber, “Önemli olan geride bırakılan fikirler, sözler ve işlerdir. Osman Örek geride çok güzel yetişmiş çocuklar, yetişmekte olan torunlar ve Kıbrıs Türk halkına güzel bir miras bıraktı” dedi.

GÜMÜŞDAĞ: “BEN KIBRIS TÜRK KADINININ SEN VE SENİN GİBİ KİŞİLER SAYESİNDE HAK ETTİĞİ YERE GELECEĞİNE İNANIYORUM”

Osman Örek’in kızı Yeşim Örek Gümüşdağ ise törendeki konuşmasında Osman Örek’in sosyal yaşamda en önem verdiği konulardan birinin insan hakları olduğunu vurguladı.

Babasının 1990’lı yıllarda “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” kapsamında bir gazeteye demeç verdiğini söyleyen Yeşim Örek Gümüşdağ, Osman Örek’in Cemaat Meclisi’nin ilk kadın üyesi Kadriye Hulusi Hacıbulgur, kadın-erkek eşitliği ve ülkenin bir kadın başbakan tarafından yönetilmesi konusundaki görüşlerini içeren röportajdan birkaç paragraf okudu.

Osman Örek’in bu röportajla ülkedeki kadınların sosyal hayatta olduğu gibi siyasal hayatta da etkin olması yönündeki temennisini aktaran Yeşim Örek Gümüşdağ, “Sevgili baba, ben Kıbrıs Türk kadınının sen ve senin gibi ileri görüşlü, ayrımcılık yapmayacak kişiler sayesinde hak ettiği yere geleceğine inanıyorum” dedi.

Cumhuriyet Meclisi’nin eski başkanlarından ve eski Başbakanlardan, Osman Örek 16’ncı ölüm yıldönümü için düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Sibel Siber’in yanı sıra, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Yüksek Mahkeme Başkanı Şafak Öneri, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, Meclis Başkan Yardımcısı Ünal Üstel katıldı.

Törende ayrıca Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı (KTBK) adına Albay Kemal Balta, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) adına GKK Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Erdinç Korkuter, bazı milletvekilleri ve bürokratlar, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Fatih Yarımbaş, Lefkoşa Polis Müdürü Barbaros Savaşçı, muharip derneklerden temsilciler ve yetkililer ile Osman Örek’in ailesi ve sevenleri yer aldı.

Protokol sırasına göre kabre çelenklerin sunulduğu törende saygı duruşunda bulunuldu ve bayraklar İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekildi. Tören konuşmaların ardından sona erdi.

(tak)

Bu haber toplam 1185 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler