1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Mülkiyette kriterler ‘dağ’ gibi!
 Mülkiyette kriterler ‘dağ’ gibi!

Mülkiyette kriterler ‘dağ’ gibi!

Fileleftheros’a göre yabancı diplomatların yorumu: Kıbrıslı liderler anlaştı; mülkiyet hakkını saygı temelinde mal sahibi ile kullanıcı, az ya da çok malın ortak sahibi konumunda

A+A-

Kıbrıs sorununun çözüm süreci ilerlerken, ‘Mülkiyet Komisyonu’nun önemi giderek daha fazla ön plana çıkıyor.

Kıbrıs’ın güneyinde özelikle “mal sahibi” ile “kullanıcı” haklarının belirlenmesi sürecinde “Mülkiye Komisonu” öne çıkıyor.

Kıbrıs’ın en yüksek tirajlı gazetesi Fileleftheros manşet haberinde, Kıbrıs sorunu için en dikenli başlığın Kıbrıslı Türkler ve Türkiye’den gelen göçmenler ile birlikte yaşanacak “mülkiyet” tartışmalarında olduğunu yazdı.

Fileleftheros “Mülkler İçin Mücadele... Mal Sahipleri ve Kullanıcılar Haklarını Komitede Arayacak... Kriterler Dağ’” başlıklı manşet haberinde, müzakere heyetlerinin mülklerle ilgili konuları kategorize ederken ‘mayın tarlasından geçmesi gerektiğini yazdı.

İlk söz hakkının bir taraf için ‘mülkiyetin asıl sahibi’ni diğer tarafın ise ‘kullanıcı’yı işaret ettiği belirtilen haberde,  “Temel kriterler ışığında kararı komisyon verecek” yorumu yapıldı.

“Mülkiyet sahibi ve kullanıcı ortak”

Habere göre yabancı diplomatlar, Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ve Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis’in son görüşmelerinde uzlaştıkları ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide tarafından açıklanan, kişisel mülkiyet hakkına saygı ilkesi tahtında mal sahibi ve kullanıcının az ya da çok malın ortak sahibi olduğuna inanıyor.

Son kararın, kategorileri ve alt kategorileri belirleyecek müzakere heyetlerinin uzlaşacağı kriterlere bağlı olacağına dikkat çeken gazete, “aşikardır ki kullanıcıya atıfta bulunulmasıyla yasal mal sahibinin hakları erozyona uğratılıyor” iddiasında bulundu, özetle şunları ekledi:
“Kıbrıs Türk tarafının dile getirdikleri ve BM’nin okuma şekline göre malda sahibinin, yani söz konusu malın 1974 öncesinde ait olduğu kişinin hakları vardır ancak bugüne kadar kullanan, inkişaf ettiren, değer katan ve üzerine bina yapan kişinin de hakları var. Kısacası kullanıcı da hak elde ediyor.

Üzerine bina inşa edilmemiş veya kullanılmamış çok az sorunsuz mal dışındaki bütün vakalar mülkiyet komitesinden geçecek. Komite bütün konuları, belirlenecek kriterleri de dikkate alarak takas, tazminat veya iade temel çerçevesinde ele alacak.

Kriterler temelinde alınacak ilk kararlardan sonra konuların kategorize edileceği ve göçmenlerin süratle ‘koşacağı’, emsal kabul edilip ilerleneceği görüşü belirtiliyor. Uzun prosedürler olacağı görüntü netleşene kadar da karmaşa olacağı açıktır.”

 

 

Bu haber toplam 1320 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler