1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Mora’da kazılara devam... Antropoloji Laboratuvarı’na takviye...
Mora’da kazılara devam... Antropoloji Laboratuvarı’na takviye...

Mora’da kazılara devam... Antropoloji Laboratuvarı’na takviye...

Kayıplar Komitesi’nin adamızın kuzeyi ve güneyinde yürüttüğü, “kayıplar”ın arandığı kazılara devam ediliyor. Mora’da (Meriç) bir dere yatağında bulunan toplu mezar kazısı tamamlandı ve 8 “kayıp” Kıbrıslırum’dan g

A+A-

***  Kazılarda son durum... Kazılarda son durum...

 

 

 

Kayıplar Komitesi’nin adamızın kuzeyi ve güneyinde yürüttüğü, “kayıplar”ın arandığı kazılara devam ediliyor.

Mora’da (Meriç) bir dere yatağında bulunan toplu mezar kazısı tamamlandı ve 8 “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanlar toplu mezardan çıkarıldı. Şimdi dere yatağındaki kazının genişletilerek devam ettiği öğrenildi. Kayıplar Komitesi kazı ekipleri Sihari’de (Kaynakköy), Demirhan’da (Tirfon – Trahoni), Mersinlik’te (Flamudi), Girne’de “Botanik Bahçesi”nde kazılarını sürdürüyor. Kıbrıs’ın güneyinde ise Hulu köyünde iki “kayıp” Kıbrıslıtürk için kazılar bir dere yatağında sürdürülüyor. Kıbrıs’ın güneyinde ayrıca Lefkoşa dışında bir noktada bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler için kazılar devam ediyor.

Kayıplar Komitesi kazı ekibindeki tüm arkeologlarımız ile diğer kazı çalışanlarına “kolay gelsin” diyoruz.

Öte yandan “kayıplar”dan geride kalanların bulunduktan sonra Antropoloji Laboratuvarı’nda meydana gelen çok büyük gecikmeler nedeniyle Kayıplar Komitesi’nin süreci hızlandırma girişimi çerçevesinde, iki Kıbrıslıtürk arkeolog artık Antropoloji Laboratuvarı’nda görev yapacak. Antropoloji Laboratuvarı’nda çalışmakta olan arkeologlar ve antropologlara katılan bu iki arkeolog, kısa bir eğitimden sonra, antropolojik incelemeleri sürdürecek. Çok az sayıda Kıbrıslıtürk’ün “antropoloji” eğitimi alıyor olması nedeniyle, Antropoloji Laboratuvarı’nda çalışacak antropologlar bulunamayınca, Kayıplar Komitesi’nde görev yapan arkeologlardan laboratuvarda çalışmaları istendi. Bunun üzerine arkeolog Deren Çeker ve arkeolog Uyum Vehit, geçtiğimiz günlerde laboratuvar çalışmalarının genişletilmesi çerçevesinde Antropoloji Laboratuvarı’nda çalışmaya başladılar. Laboratuvar, Birleşmiş Milletler denetimindeki Lefkoşa Uluslararası Havaalanı içerisinde bulunuyor. “Kayıplar”ın kazılarda bulunan kemikleri önce Antropoloji Laboratuvarı’na götürülüyor ve burada dizilerek inceleniyor. Ardından kemiklerden parça alınarak DNA testleri için Genetik Enstitüsü’ne gönderiliyor. Uzun süre Antropoloji Laboratuvarı ile Genetik Enstitüsü arasında çeşitli anlaşmazlıklar başgöstermiş, Antropoloji Laboratuvarı’nın çalışmalarının çok yavaş ilerlemesi nedeniyle “kayıp” yakınları bu konuda büyük huzursuzluk yaşamaya başlamıştı. “Kayıp” yakınları, Antropoloji Laboratuvarı’nda ayda ancak 5-6 “kayıp” şahsın kemiklerinin incelenmesinin, bu süreci 20 yıllık bir süreye yayabileceğini, kimsenin de bu kadar süre bekleyemeyeceğini belirterek konuyu çeşitli platformlara taşımışlar ve şikayetlerini Kayıplar Komitesi yetkililerine de bildirmişlerdi. Şimdi Antropoloji Laboratuvarı ile Genetik Enstitüsü’nün “kayıplar”la ilgili çalışmalarını koordine etmek ve bu anlaşmazlıkları ortadan kaldırmak üzere bir de “koordinatör” atanacak. “Koordinatör” için uluslararası alanda bir münhal açıldığı da bildirildi. Kayıplar Komitesi yetkilileri bu aldıkları yeni önlemler sayesinde  kimlik tespitlerinin hızlandırılmasını amaçlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1683 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler