1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Manş tünelinde göçmen öldü
 Manş tünelinde göçmen öldü

Manş tünelinde göçmen öldü

Fransa ile İngiltere'yi birbirine bağlana Manş tünelinde bir kaçak göçmenin öldüğü bildirildi.

A+A-

Fransa ile İngiltere'yi birbirine bağlana Manş tünelinde bir kaçak göçmenin öldüğü bildirildi.

İki ülke arasındaki hızlı tren ağı Eurostar ve tüneli işleten Eurotunnel şirketinin yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, Fransa'nın Pas-de-Calais bölgesinden İngiltere'ye yasa dışı yollardan geçmeye çalışan bir göçmenin Manş tünelinde hayatını kaybettiği duyuruldu.

Kimliği açıklanmayan göçmenin sabah saatlerinde tünelden geçen bir nakliye aracına binmeye çalıştığı sırada hayatını kaybettiği belirtildi.

Olay nedeniyle tünelin bir bölümünün trafiğe kapandığı ve ulaşımda ciddi aksamalar yaşandığı kaydedildi. Ayrıca Paris-Londra arasındaki hızlı tren seferleri de ertelendi.

İngiltere ve Fransa, Manş Denizi kıyısında bulunan Calais'deki sınır güvenliği konusunda işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda geçen günlerde karar almıştı. Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, İngiliz mevkidaşıTheresa May ile Calais'deki göçmen sorunu görüşmüştü.

İki bakanın görüşmesinden sonra yayımlanan açıklamada, liman girişinde kurulan güvenlik bariyerlerinin inşasının gelecek günlerde tamamlanacağına işaret edilmiş ve bölgede göçmen krizinin derinleşmesinden dolayı müdahale fonlarının artırılacağı bildirilmişti. Açıklamada, göçmenleri İngiltere'ye geçmemeleri konusunda teşvik etmek için İngiltere'nin iltica sistemi hakkında bilgilendirme kampanyalarının artırılması kararı alındığı kaydedilmişti.

Fransa'nın en büyük kaçak göçmen kampı Calais'de bulunuyor. Liman kenti Calais, Avrupa'dan İngiltere'ye gitmeye çalışan kaçak göçmenlerin şansını denediği en önemli sınır kapısı olarak biliniyor. Bu kentteki kaçak göçmen kampının koşulları sivil toplum örgütlerinin sert tepkisine yol açıyor.

Avrupa Konseyi, nisan ayında yayımladığı raporda, Calais kentinde sayıları 2 bini aşan kaçak göçmenlerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi konusunda Fransa'yı uyarmıştı.

(AA)

Bu haber toplam 772 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler