1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Malala Yusufzay'a 24 saat koruma
Malala Yusufzaya 24 saat koruma

Malala Yusufzay'a 24 saat koruma

Taliban tarafından başından vurulan Nobel ödüllü eğitim aktivisti Malala Yusufzay'a İngiltere'de 7/24 koruma verileceği açıklandı.

A+A-

Pakistan’da kız çocuklarına eğitim hakkı tanınması için yaptığı çalışmalar nedeniyle Taliban’ın hedefi haline gelen ve henüz 14 yaşındayken başından vurularak ağır yaralanan Malala Yusufzay’ın yeni güvenlik tehditleri ile karşı karşıya olduğu ve İngiltere’de ona verilen korumanın önemli oranda artırıldığı açıklandı.

Vurulduktan sonra tedavi edilmesi için İngiltere’ye getirilen ve o zamandan bu yana ülkenin Birmingham kentinde yaşayıp eğitimine devam etmekte olan Nobel Barış Ödüllü genç kızın 7/24 silahlı polis memurları tarafından korunduğu belirtildi.

'ELİT BİR KORUMA SAĞLANIYOR'

İngiliz basını, ülkenin istihbarat servislerinin Yusufzay’ın bir terör eyleminin hedefi olabileceğine dair duyumlar aldıklarını ve bu nedenle genç barış aktivistine normalde sadece yabancı devlet yetkilileri ya da bakanlara sağlanan üst düzey bir koruma programının uygulandığını açıkladı. Sun gazetesine konuşan polise yakın bir kaynak “Bir Nobel ödülü sahibi ve kadınların eğitim hakkı için savaşan bir aktivist olarak o uluslararası bir elçi olarak görülüyor. Ve ona bu konumuna uygun elit bir koruma sağlanıyor” dedi.

Scotland Yard “kişilere sağlanan koruma hizmeti ile ilgili konuşamayacaklarını” belirtti ve Yusufzay’ın korumasının artırıldığı ile ilgili bu iddiaları doğrulamaya yanaşmadı.

(Hürriyet)

Bu haber toplam 1441 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler