1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LİDERLER GÖRÜŞMESİ SONA ERDİ
LİDERLER GÖRÜŞMESİ SONA ERDİ

LİDERLER GÖRÜŞMESİ SONA ERDİ

Liderler Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasına yönelik yoğunlaştırılmış müzakereler çerçevesinde bugün yeniden bir araya geldi.

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas arasında yapılan görüşme sona erdi.

Yaklaşık 4 saat süren görüşme sonrası, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer basına açıklamalarda bulundu.

Downer bugünkü görüşmede mülkiyet konusunun ele alındığını, tarafların birbirlerine bir dizi öneri sunduklarını belirtti.

BM’nin bugünkü görüşmeden memnun kaldığını belirten Downer, iki liderin Perşembe günü saat 10.00'da yeniden bir araya geleceklerini söyledi.

Downer, yarın kendisinin telekonferans aracılığıyla BM Güvenlik Konseyi’ne bilgi vereceğini, bugün öğleden sonra ise tarafların mülkiyet önerilerini kendi aralarında ayrı ayrı değerlendireceklerini bildirdi.

MÜLKİYET UZMANLARI TARAFLARLA GÖRÜŞECEK

Alexander Downer ayrıca yarın Birleşmiş Milletler’den mülkiyet uzmanlarının taraflarla ayrı ayrı görüşeceğini de kaydetti.

Atina temasları hakkında da bilgi veren Downer, Atina’da Yunanistan Dışişleri Bakanı ile Kıbrıs ve bölgesel konuları ele aldıklarını, zaman zaman garantör güçlerle bu konuları görüşmenin faydalı olacağına inandığını söyledi.

“HRİSTOFYAS YEMEK İÇİN BAŞKA BİR YERİ TERCİH ETTİ”

Hristofyas’ın görüşme yerinden neden erken ayrıldığı yönündeki bir soruya Downer, “Hristofyas’ın ekibini içerde bırakarak yemek için başka bir yeri tercih ettiğini” söyledi.

Downer, mülkiyet konusunda belli yakınlaşmalar sağlanabileceğini inandığını da sözlerine ekledi.


 

EROĞLU: MÜLKİYETLE İLGİLİ SON ÖNERİLER ELİMİZDE

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yoğunlaştırılmış müzakereler çerçevesinde bugün de “Mülkiyet” konusunu ele aldıklarını belirterek, tarafların son önerilerini birbirine sunduğunu ve bunları değerlendirerek Perşembe günkü toplantıda sonuçlandırmaya çalışacaklarını söyledi.

Eroğlu, Girne’nin verilmesi gibi bir konuyu hiç görüşmediklerini, Rum basını kaynaklı haberlerin yanlış bilgilendirmeden kaynaklandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la ara bölgedeki görüşmeden dönüşünde, Cumhurbaşkanlığı’nda saat 14.45’te basına yaptığı açıklamada, bugün “Mülkiyet” konusunu görüşmeye devam ettiklerini söyledi.

“Mülkiyet”te teknik konular ve karşılıklı öneriler bulunduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Bizim ve onların sunduğu en son öneriler elimizdedir. Takdir edersiniz ki bunları bugün ve yarın taraflar kendi bölgelerinde detaylı şekilde değerlendirme ve Perşembe günkü toplantıda sonuçlandırıp sonuçlandıramayacağımızı test etme düşüncesindeyiz” diye konuştu.

HRİSTOFYAS ÖZEL DURUMU NEDENİYLE ERKEN AYRILDI

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın özel bir durumu nedeniyle yemeğe kalmadan ayrıldığını; kendilerininse kaldığını ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’la ayrıca sohbet imkanı da bulduklarını ifade etti.

Bugünkü görüşmede mülkiyet önerilerinin bir kez daha karşılıklı verildiğini; bunları değerlendirip Perşembe günü mülkiyet konusunu tamamlamaya çalışacaklarını yineleyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, mülkiyet ve toprak konusunda, BM Genel Sekreteri’nin son raporunda da aktardığı gibi harita ve rakamları en son görüşme prensibinde anlaştıklarını hatırlattı.

“GİRNE’Yİ HİÇ GÖRÜŞMEDİK”

Eroğlu, dün bazı gazetelerde “Girne”nin tartışıldığı yönünde haberler okuduğunu ifade ederek, “Bu Güney’deki gazetelerden alınmış bir yorum olsa gerek. Ama anladığım kadarıyla TAK bunu sanki habermiş gibi yayımladı ve yanlış bir bilgilendirme ortaya çıktı. Biz Girne konusunu Sayın Hristofyas’la hiç görüşmedik. Girne konusunda herhangi bir tartışmaya da girmedik. Bunun böyle bilinmesi için tekrar bu konuya açıklık getirme ihtiyacı hissettim” dedi.

“ÖNERİLER HEYETLE DEĞERLENDİRİLECEK”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, mülkiyet konusundaki öneriler için nasıl bir değerlendirme süreci düşündüğüyle ilgili soruya, Cenevre zirvesinde müzakerelerde gizlilik konusunda bir mutabakat olduğunu hatırlattı ve “Şu anda biz de, onlar da bu gizlilik ilkesine uymaya çalışıyoruz. Rumların önerilerini heyetimizle birlikte Perşembe’ye kadar değerlendirip cevaplarını vereceğiz. Onlar da bizim önerimizi değerlendirip bir görüş manzumesi sunacaklardır. O minval üzerinde tartışıp mülkiyet başlığını tamamlamaya çalışacağız” karşılığını verdi.

Eroğlu, bugün yeni bir öneri sunulup sunulmadığı yönündeki soru üzerine ise, “Detaya girmeyelim ama bizim onlara verdiğimiz kağıt vardır, onların bize verdiği bir kağıt vardır. Bunları biz kendi aramızda konuşacağız” ifadesini kullandı.

“PETROL VE DOĞALGAZ ARAMA MÜZAKERELERİ MENFİ ETKİLER”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Güney Kıbrıs’ın petrol ve doğalgaz arama çalışmaları konusunun bugünkü görüşmede gündeme gelip gelmediği sorusunu yanıtlarken, bu konuyu geçen toplantıda aktardığı için dün bir kez daha açıklama ihtiyacı hissettiğini kaydetti ve yoğunlaştırılmış müzakereler sürerken petrol ve doğalgaz aramanın ertelenmesini istediklerini yineledi.

Eroğlu, bu gibi hareketlerin görüşmelere menfi etki yapacağı uyarısını da yineledi ve “Göreceğiz, 1 Ekim geliyor” dedi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 649 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler