1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'LAİK SİSTEMLE ÖRTÜŞMÜYOR'
LAİK SİSTEMLE ÖRTÜŞMÜYOR

'LAİK SİSTEMLE ÖRTÜŞMÜYOR'

KKTC Alevi Kültür Merkezi, Haspolat Meslek Lisesi bünyesinde yapılmak istenen “imam hatip eğitim programını” gerekli görmediklerini belirtti

A+A-

 

 

KKTC Alevi Kültür Merkezi, Haspolat Meslek Lisesi bünyesinde yapılmak istenen “imam hatip eğitim programını” gerekli görmediklerini belirterek “Okullarımızda zaten din eğitimi verilirken dinsel eğitimin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti eğitim sisteminin içerisine konulmaya çalışmasının laik sistemle örtüşmediğini düşünmekteyiz” dedi.

 

Alevi Kültür Merkezi Genel Sekreteri Hüseyin Kurd, yazılı açıklamasında, Kıbrıs Türk halkının hassasiyetlerinin dikkate alınmasını isteyerek şunları kaydetti:

 

“Kıbrıs Türk halkı uzun yıllardan bu güne kadar tüm inançlara çağdaş ve hoşgörüyle bakmışlardır. Ne yazıktır ki ülkemizin, okullarının, hastanelerinin ve ekonomik sorunlarının hat safhada olduğunu görmezden gelenler bugün İmam Hatip eğitim programını ülkenin ihtiyacı varmış gibi göstermektedir. Böyle güzide bir ülkede ihtiyaç ve talep olmamasına rağmen imam hatip lisesi açılmaya çalışılmasını gerekli bulmuyoruz. Bu konuyla ilgili kurumların ülkeyi gerginliğe ve ötekileştirmeye sürüklememesi, inançlar konusundaki hassasiyete daha duyarlı ve eşit yaklaşmasını arzuluyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1226 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler